Q9500 sistemde OC yapmak

EnesEfe2K

Hectopat
Sistemim;
Anakart: MSI G41 m P33 combo (DDR3 1066, 1333OC)
İşlemci: Q9500.
İşlemci Soğutucusu: Snowman M200
Termal Macun: Arctick MX-4
RAM: Kingston 4+4 1333MHz.
Ekran Kartı: Sapphire RX 550.

Q9500 işlemcim RX550 ekran kartıma bazı oyunlarda darboğaz yaptığı için işlemciye overclock yapma gereği duyuyorum. İşlemci için nereye kadar ve nasıl overclock yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Darboğazı kökten çözmem imkansız galiba bu işlemciyle fakat ne kadar azaltabilirsem o kadar iyi. Çünkü optimizasyonu kötü olan oyunlarda çok sıkıntı çekiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
C2Q işlemcilere o.c pek önerdiğim bir şey değildir voltajı çok iyi ayarlamanız gerekir.

O.C ile çözüm bulmaktansa çözünürlük ve grafik ayarlarını arttırmayı deneyebilir misiniz?

C2Q işlemcilere o.c pek önerdiğim bir şey değildir voltajı çok iyi ayarlamanız gerekir.

O.C ile çözüm bulmaktansa çözünürlük ve grafik ayarlarını arttırmayı deneyebilir misiniz?

Grafik ve çözünürlük ayarları ağır ve optimizasyonu kötü oyunlarda neredeyse işe yaramıyor. Artık bu tür oyunlarda işlemci yetsin diye ekran kartına under voltage yapıyorum ve grafikleri en düşüğe çekiyorum. Ancak o zaman işlemci ve FPS kendine geliyor.
Overclock için yardım edebilirseniz sevinirim. Daha önceden başka bir işlemciye overclock yapmışlığım var ve neredeyse sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başarmıştım. O işlemci Core 2 Duo E4500 idi. Dediğiniz gibi eğer bu işlemcide de aynı Q9500 gibi voltajı iyi ayarlamak gerekiyorsa neredeyse stabil olacak şekilde çalıştırmayı başarmıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video üzerinde X5460 için gösterilmiş ancak anakartın tam olarak BIOS'unu bilmediğimden dolayı bu video üzerinden gideceğim.

Çarpan kilidi galiba bu işlemcide 8,5 buna bakarsak "CPU Frequency" kısmına 364 gibi bir değer girin ilk başta voltaj vermeden, bu değeri girdiğiniz 3.10GHz değere yakın bir değerde çalışacaktır.

RAM frekans ayarnı otomatikte bırakın neden derseniz o.c yaparken otomatik olarak yükseliyor RAM frekansı da bu da siyah ekran sorunlara yol açıyor o yüzden otomatik olarak bırakın.

Eğer voltaj vermeden 3.10 değerine çıkabilirseniz 3.20 denenebilir az bir şey voltaj vererek.

Ancak lüzumsuz bence voltaj vermeden çıkılabilen en yüksek değer sizin işinizi görecektir.

Derseniz ne zaman voltaj vermem gerekeceğini nereden anlayabilirim bilgisayar başladığı gibi mavi ekran verecek ve kendini resetleyecektir bu olduğu zaman voltaj arttırmanız gerektiğinin bir işareti olacaktır sizin için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video üzerinde X5460 için gösterilmiş ancak anakartın tam olarak BIOS'unu bilmediğimden dolayı bu video üzerinden gideceğim.

Çarpan kilidi galiba bu işlemcide 8,5 buna bakarsak "CPU Frequency" kısmına 364 gibi bir değer girin ilk başta voltaj vermeden, bu değeri girdiğiniz 3.10GHz değere yakın bir değerde çalışacaktır.

RAM frekans ayarnı otomatikte bırakın neden derseniz o.c yaparken otomatik olarak yükseliyor RAM frekansı da bu da siyah ekran sorunlara yol açıyor o yüzden otomatik olarak bırakın.

Eğer voltaj vermeden 3.10 değerine çıkabilirseniz 3.20 denenebilir az bir şey voltaj vererek.

Ancak lüzumsuz bence voltaj vermeden çıkılabilen en yüksek değer sizin işinizi görecektir.

Derseniz ne zaman voltaj vermem gerekeceğini nereden anlayabilirim bilgisayar başladığı gibi mavi ekran verecek ve kendini resetleyecektir bu olduğu zaman voltaj arttırmanız gerektiğinin bir işareti olacaktır sizin için.

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Overclock yapmama çok yardımcı olacak. Tek sorum şu; anakart 1333MHz RAM'i overclock ile destekliyor bende 1333 MHz RAM var ama doğal olarak otomatik 1066 MHz de çalıştırıyor bunun çözümü var mıdır? Tekrardan teşekkürler.

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Overclock yapmama çok yardımcı olacak. Tek sorum şu; anakart 1333MHz RAM'i overclock ile destekliyor bende 1333 MHz RAM var ama doğal olarak otomatik 1066 MHz de çalıştırıyor bunun çözümü var mıdır? Tekrardan teşekkürler.

Evet var DRAM freaquency kısmında 1333 yapabilirsiniz eğer o.c sorası bu seçenek varsa eğer yoksa otomatikte bırakın o da artacaktır.

Ayrıca yüksek RAM frekansı siyah ekran ile karşılaşmana da yol açabilir o yüzden otomatik olarak kalmasıni öneririm.

Evet var DRAM freaquency kısmında 1333 yapabilirsiniz eğer o.c sorası bu seçenek varsa eğer yoksa otomatikte bırakın o da artacaktır.

Ayrıca yüksek RAM frekansı siyah ekran ile karşılaşmana da yol açabilir o yüzden otomatik olarak kalmasıni öneririm.

Anladım. Daha öncesinde sadece RAM'i 1333'e çıkarmayı denemiştim, sistem açılmamıştı ve sürekli reset atmıştı. Bios pilini söküp fabrika ayarlarına döndürmüştüm.
Son bir soru daha. Bu bileşenleri 300W'lık bir PSU ile besliyorum darboğaza sebep midir PSU yetersizliği? Bildiğim kadarıyla PSU yetmezse oyundayken veya yükteyken direk reset atıyor. Düşüncelerinizi bekliyorum :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı