QLED vs Dynamic AMOLED ekran

QLED daha iyi, siyahları gerçekten çok çok iyi gösteriyor ve bunda her bir pikselin kendine has ışığının olması sayesinde bölgesel karartmanın avantajı ve gerçek kontrast oranı ile renkler daha parlak ve canlı oluyor.

Dynamic AMOLED de dinamik kontrast oranı her ne kadar yüksek olsa da bir QLED kadar başarılı olamaz, yüksek Nit'e sahip olması özellikle güneşli havalarda gündüz vakti bir avantaj sağlar daha net görünmesini sağlar ekranın.

Elde edeceğiniz farkın, yalnızca parlaklık olacağını düşünüyorum. Dinamik AMOLED bildiğim kadarıyla QLED'den daha masraflı bir ekran ve artısı da bu, gün ışığında da görebilmeniz, ki Samsung telefonların vazgeçilmezi. QLED daha çok kapalı alanlar için geniş ekranın masrafını düşürmeye yöneliktir. Her ikisi de geniş aralıkta ve doğru renkler sunar. Sorması ayıp hocam bu iki teknolojinin de olduğu bir ürün gamı var mı da böyle sordunuz. Kalınlıkları bile farklı da o yüzden diyorum. Ha teorik bir soruysa o ayrı tabi.

Elde edeceğiniz farkın, yalnızca parlaklık olacağını düşünüyorum. Dinamik AMOLED bildiğim kadarıyla QLED'den daha masraflı bir ekran ve artısı da bu, gün ışığında da görebilmeniz, ki Samsung telefonların vazgeçilmezi. QLED daha çok kapalı alanlar için geniş ekranın masrafını düşürmeye yöneliktir. Her ikisi de geniş aralıkta ve doğru renkler sunar. Sorması ayıp hocam bu iki teknolojinin de olduğu bir ürün gamı var mı da böyle sordunuz. Kalınlıkları bile farklı da o yüzden diyorum. Ha teorik bir soruysa o ayrı tabii.

Soru tamamen teorik aklıma cok takılıyordu cevabını bulmak istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı