Quad 9550 sistem kapanıyor

Zatı Muhterem

Hectopat
Daha fazla  
RAM
4 GB
Anakart
MSI G41M-P26
İşlemci
Quad 9550
Bugün bilgisayar kasamı biraz temizleyim dedim. İlk önce üstünden toz aldım süpürge ile anakarta temas etmeden sadece kasanın kenar köşeleri boş kısımları.

Güç kaynağımın fanına motor yağı ekledim birkaç damla. İşlemcimi çıkardım termal macun sürdüm.

Sıkıntı şu ki; bilgisayarı çalıştırdığımda BIOS'tan geçiyor Windows 8'de hoş geldiniz yerinde birden bilgisayar kapanıyor. Bir keresinde bilgisayar başladığında kırmızı renkte BIOS'ta yazılar çıkmıştı y/n şeklinde.

Sorunum ısınmayla ilgili sanırım. Çünkü işlemci bayağı sıcak halde oluyor. Benim elimdeki macun da sıvı gibi karıştırsam da akışkanlığı pek gitmiyor.

İşlemci ve fanı kalitesiz macundan temizledim kuru peçete, hafif ıslak mendil ile sildim. Şimdi hava alması için fanı ve işlemciyi kasa dışında bıraktım.

Yarın termal macun alıp tekrar deneyeceğim eğer sorun çözülmezse büyük ihtimalle güç kaynağı bozuldu.

Ha bu arada işlemciyi 40-50 cm yükseklikten düşürdüm (Core 2 Duo Q9550). Herhalde bundan kaynaklı bir sorun oluştuğunu sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynağı fanı çalışıyor muydu siz yağladıktan sonra?

Psu fanı yağlaman tuhaf olmuş, işlemci fanı ve işlemciyi hava alsın diye dışarı alman adam akıllı tuhaf olmuş. Hiç gerek yok. Süpürge ile toz alınmaz halı değil bu, kurutma makinesi soğuk kademe ve sulu boya fırçası kullan.

Evet sorunsuz çalışıyordu. Daha önce de defalarca yağlamıştım senede 1 kez.
Hocam işlemci fanının takılı olduğundan veya yerine tam oturduğundan emin misiniz? Yarın termal macun alıp tekrar denediğinizde anakartı söküp elinize alın ve fanı o şekilde takın.

Hocam işlemci fanının takılı olduğundan veya yerine tam oturduğundan emin misiniz? Yarın termal macun alıp tekrar denediğinizde anakartı söküp elinize alın ve fanı o şekilde takın.
Hocam İntel'in klasik stok fanını kullanıyorum. Normalde 4 köşe de çıt diye otururdu, şimdi ayakları sağlam olmasına rağmen 2 tanesi sağlam 2 tanesi tam oturmamış veya 3 tane sağlam 1 tane oturmamış durumunda oluyor. Bir tane daha fanım vardı ama onun ayakları yamulmuştu. Ayak satıyorsa bilgisayarcılar olmazsa onu takayım sağlamca.

Hocam Intel'in klasik stok fanını kullanıyorum. Normalde 4 köşe de çıt diye otururdu, şimdi ayakları sağlam olmasına rağmen 2 tanesi sağlam 2 tanesi tam oturmamış veya 3 tane sağlam 1 tane oturmamış durumunda oluyor. Bir tane daha fanım vardı ama onun ayakları yamulmuştu. Ayak satıyorsa bilgisayarcılar olmazsa onu takayım sağlamca.
Hocam siz fanı söküp dediğim gibi anakartı elinize alarak baştan takmayı deneyin. Olmaz ise diğer fanı bilgisayarcılar yapabilir. Ben de fanın 2-3 ayağını kırmıştım, bilgisayarcı eski bir fandan ayak söküp satmıştı, hazır oradayken değiştirtmiştim de.

5 sene 9300 kullandım. Sıcaklık değerleri 75 77'den aşağı inmedi hiçbir zaman boşta bile. Hiçbir sıkıntı olmamış idi. Baştan tekrar kurun problem olmaz. RAM'lerden de kaynaklı kapanıyor olabilir.

Geri
Yukarı