Quad Channel RAM performans artışı sağlar mı?

Emir Korkmaz

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Anakartım B450 GAMING Plus. 4 tane RAM soketim var ve 2 tanesinde 2x8GB RAM takılı. Anakartım sanırsam Dual Channel destekliyor. Ben iki tane daha aynı marka model 2x8GB RAM alsam performans artışı yaşar mıyım? (32 GB RAM yapmak istiyorum).

Yaptığınız işe bağlı olarak performans artışı yaşayabilirsiniz. Yaptığınız işlemler, oynadığınız oyunlar 16 GB'dan fazla RAM istemiyorsa fark neredeyse hiç olmayacaktır.
Şu an piyasada Quad Channel destekleyen anakart ve işlemci sayısı oldukça az. Dual Channel olarak çalışacak ancak 4x8 olarak kullanacaksınız.

Quad Channel olarak 2x16 mı olacak? 4x8 takarsam.
Şu an piyasada Quad Channel destekleyen anakart ve işlemci sayısı oldukça az. Dual Channel olarak çalışacak ancak 4x8 olarak kullanacaksınız.

Bir de bilgisayar hızıma biraz olsun etki eder mi?
Yaptığınız işe bağlı olarak performans artışı yaşayabilirsiniz. Yaptığınız işlemler, oynadığınız oyunlar 16 GB'dan fazla RAM istemiyorsa fark neredeyse hiç olmayacaktır.

Anlamadığımız kısım neresi tam olarak?

Tüketiciye sunulan çoğu işlemci quad channel kontrolcüye sahip değil. Dual channel kontrolcüye sahip ve çeşitli yöntemlerle anakart üzerinde slot sayısı arttırılıyor. 4×8 mi 2×16 mı daha iyi kesin bilmiyotum ama 2×16 şeklinde algılamayacak sistemimiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı