Quantum Break 144 Hz görüntüyü destekliyor mu?

İşletim sistemi
Windows 10

erenforsakeN

Kilopat
Yer
Tottenham
Dün Quantum Break indirdim oyuna başladım oyunda FPS değerlerim 100-144 arası geziyor ama oyun diğer oyunların 144 FPS gösterdiği gibi göstermiyor. Yani mesela fareyi hızlıca döndürüyorum çok fazla kırılmalar oluyor ekranda. (VSync açık olarak da denedim yine kırılmalar oluşuyor, monitörümde de FreeSync açık bu arada.)
Sorun ne olabilir?

Ekran kartınız FreeSync ile değil G-Sync ile çalışıyor. Dolayısı ile monitörünüzde G-Sync desteği yok ise kırılmaları önleyecek bir teknoloji kullanamıyorsunuz. Tabi eğer monitörünüzde DP çıkışı var ise ve G-Sync Compatible ürünlerden biri ise bu özelliği açabiliyorsunuz.

Test etmek için aşağıdaki bağlantıda bulunan yönergeleri takip edin:

Ekran kartınız FreeSync ile değil G-Sync ile çalışıyor. Dolayısı ile monitörünüzde G-Sync desteği yok ise kırılmaları önleyecek bir teknoloji kullanamıyorsunuz. Tabi eğer monitörünüzde DP çıkışı var ise ve G-Sync Compatible ürünlerden biri ise bu özelliği açabiliyorsunuz.

Test etmek için aşağıdaki bağlantıda bulunan yönergeleri takip edin:

Yok ya ben onun ayarlamasını yapmıştım monitörüm Free-Sync olsa da ekran kartım onu G-Sync olarak görüyor onda bir sıkıntı yok diğer oyunlardan biliyorum zaten onlarda herhangi bir sıkıntı çıkarmadı.
Quantum Break sıkıntılı bir oyundu. Oyundan kaynaklı olabilir.
Olabilir ya, internette biraz araştırdım başkaları da 144Hz olmasına rağmen öyle gözükmediğine dair konular açmış.

Oyunun grafik ayarında fark ettiyseniz ekran tazeleme hızını değiştireceğiniz bir kısım yok, büyük ihtimal 60Hz sabit bir şekilde ayarlı olduğu için alınan 100-144 FPS aralığındaki değerler kasıyormuş gibi hissettiriyor. Benzer durumun aynısı Sniper Elite 4'te de vardı mesela, o oyunda kısayol başlangıç hedefine - Hz=144 yazıldığında kasıyormuş gibi hissettiren sorun ortadan kalkıyordu. Quantum Break için de graphics.ini tarzı bir dosya bulmaya çalışın önce, oyunu uzun zaman önce eski sistemimle 60 Hz bir monitörde oynadığım için hatırlamıyorum, eğer bulursanız refresh rate parametresini bulup değiştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Oyunun grafik ayarında fark ettiyseniz ekran tazeleme hızını değiştireceğiniz bir kısım yok, büyük ihtimal 60Hz sabit bir şekilde ayarlı olduğu için alınan 100-144 FPS aralığındaki değerler kasıyormuş gibi hissettiriyor. Benzer durumun aynısı Sniper Elite 4'te de vardı mesela, o oyunda kısayol başlangıç hedefine - Hz=144 yazıldığında kasıyormuş gibi hissettiren sorun ortadan kalkıyordu. Quantum Break için de graphics.ini tarzı bir dosya bulmaya çalışın önce, oyunu uzun zaman önce eski sistemimle 60 Hz bir monitörde oynadığım için hatırlamıyorum, eğer bulursanız refresh rate parametresini bulup değiştirebilirsiniz.
Baya mantıklı geldi teşekkürler. Bakacağım umarım bulabilirim.

Geri
Yukarı