R3 1300X sistemde monitör kaynaklı darboğaz

Yusufbuyuk

Hectopat
Ryzen 3 1300X.
RX 570 4 GB.
8 GB RAM.
1920x1080 144Hz monitör.

Arkadaşlar benim sorunum bu bilgisayarda 1 gün öncesine kadar 720p 1366x768 bir monitör kullanıyordum. Bu çözünürlük de darboğaza yol açıyordu. En sonunda monitör edindim fakat durum hala aynı. CS:GO oyununda daha yüksek FPS almam gerekirken ayarlar ne olursa olsun 100 140 FPS arası alıyorum. Daha çok yüklü oyunlarda ise Apex Legends örnek olarak oyunu oynarken Discord'da arkadaşlarıma sesim ya geç gidiyor ya da donarak gidiyor. İşte bu sorunları çözmek için 1080p çözünürlüklü monitör aldım ama durum hala aynı. Bu arada ekran kartı sürücüsünü daha bugün güncelledim. Ne yapmam lazım.

Başka örnek oyun da Minecraft. 500 600 FPS almam gerekirken 140 180 FPS alıyorum, kafayı yiyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğinizi anlıyorum fakat ben monitörü FPS arttırmak için almadım darboğazı biraz olsun çözmek için aldım. YouTube'da benimle aynı sisteme sahip insanlar yüksek FPS alıyor.

Ben size çözüm yolu verdim önceki mesajımda, bunun dışında tek seçeneğiniz daha güçlü bir işlemciye geçmek ya da oyun sırasında Discord kullanmamak. İşlemciniz fazla ısınmayan bir model stok soğutucuyla bile kasanız hava alıyorsa rahatlıkla OC yaparsınız.

İşlemciniz 4 izlekli olduğundan oyun açarken bir taraftan arkada program kullanmak ya oyunun performansını düşürür ya da o programlar çok iyi çalışmayabilir. Buna geçici "çözüm" olarak FPS limitleyebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı