R3 1300X ve RX 470 GTA 5 FPS Düşüşü

Oyuncanavarii

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar FreeSync monitör aldım. Radeon ayarlarından FreeSync'i açarken güncelleme olduğunu görüp yükledim. FreeSync'i açık AMD için en iyileştirilmişi seçtim. GTA 5'de önceden aynı ayarlarla 55FPS'nin altına düşmezken şu an yer yer 40'lara kadar düşüyor. Ortamda çok hareket olunca özellikle. Sebebi nedir? İşlemciyi 4.0 GHz'ye O.C yapsam da yine FPS artışı olmadı. İşlemci Ryzen 3 1300X, ekran kartı MSI Armor RX 470, anakart Gigabyte B450MS2H, RAM 4 GB Crucial 2400 MHz 4 GB Adata 2400 MHz. Radeon sürümü 20.2.2

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner ile oyundaki değerlerini atar mısın? Windows'u güvenli mod ile başlat. DDU programı ile elindeki sürücüleri kaldır. Daha sonra attığım bu sürümü yükleyip tekrar test et. Yırtılma olmadığı sürece FreeSync'yi açmanı önermem. https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-9-2

Radeon softwareden yaptığınız ayarları kapatın. O ayarlar yüzünden kasma yapıyor. İsterseniz yalnızca Freesync açık bırakın.
Evet o ayarları kapattım bir miktar düzelme oldu ancak yine devam ediyor. olduğum yerde bir görüntüde 49 fps verirken mause ile yönümü çevirdiğimde 72 lere kadar çıkıyor. genel olarak bir performans düşüşü var.Grafiklerde çoğu ayar çok yüksekte.Eskiden 55lerin altına inmiyordu.
MSI Afterburner ile oyundaki değerlerini atar mısın? Windows'u güvenli mod ile başlat. DDU programı ile elindeki sürücüleri kaldır. Daha sonra attığım bu sürümü yükleyip tekrar test et. Yırtılma olmadığı sürece FreeSync'yi açmanı önermem. https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-9-2
Freesync i neden önermiyorsunuz.Sırf o özellik için yeni monitör aldım ve kapalıyken ciddi derecede fark ediyor çok fazla kırılma oluyor fps sabit olmadığı için. Freesync açık iken v-sync i de açmak gerekiyor mu. Oyunda v-sync açık dahi olsa fps 72 lerin üzerine çıkıyor 83 vs.72 de sabitlemesi gerekmiyor mu.

Dosya Ekleri

• IMG_20200302_023551.jpg
    IMG_20200302_023551.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20200302_023653.jpg
    IMG_20200302_023653.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 29
GPU kullanımı çok düşük. Aşırı yırtılma oluyorsa açabilirsin tabii ki de. Bu durum sadece GTA V'te mi oluyor?

Başka bir oyun yok bilgisayarımda sadece LOL var, Metro Exodus yüklüyorum şu an. GPU kullanımı düşük değil aslında genelde %100 oluyor o anlık %4'e dekgelmiş. Önceden 60 Hertz monitörümde MSAA X4'de iken 50-65 FPS aralığında oynuyordum sorun olmuyordu şu an MSAA'yı X2'ye düşürdüğüm halde böyle anlık düşmeler oluyor arada. X4 yapınca FPS bayağı bayağı düşüyör.

Üstte dediğim yöntemi dene dostum.

Oyun yükleme işlemi bitsin muhakkak deneyeceğim. Radeon ayarlarının hepsini kapattım driverleri silmeden önce son bir kez deneyeceğim. Oyun SSD'e yüklü bu arada. Bu arada SSD olmasına rağmen oyun yükleme neden bu kadar uzun sürüyor? GTA 5 yaklaşık 2 saatte yüklendi. Bilgisayar oyun yükleme esnasında bayağı kasıyor işlemci 4.0 GHz'de olmasına rağmen.

Başka bir oyun yok bilgisayarımda sadece LOL var, Metro Exodus yüklüyorum şu an. GPU kullanımı düşük değil aslında genelde %100 oluyor o anlık %4'e dekgelmiş. Önceden 60 Hertz monitörümde MSAA X4'de iken 50-65 FPS aralığında oynuyordum sorun olmuyordu şu an MSAA'yı X2'ye düşürdüğüm halde böyle anlık düşmeler oluyor arada. X4 yapınca FPS bayağı bayağı düşüyör.
Bende imzadaki sistemi kullanıyorum ve ayarlar high'dayken 100 fps elde ediyorum. Bence oyun ayarlarını düşürmenizde fayda var.

Bende imzadaki sistemi kullanıyorum ve ayarlar High'dayken 100 FPS elde ediyorum. Bence oyun ayarlarını düşürmenizde fayda var.

İşlemciden kaynaklı sanırım bir 6-7 FPS fark oluşuyordur. 6-7 FPS'de ekran kartından desek ortalama 15 FPS. Bir de ben toplam 8 GB RAM var ve 2400MHz. Oyundaki tüm ayarlarınızı paylaşır mısınız deneyeyim. Bu arada FreeSync 48-72 HZ arasında çalışıyor. 72 FPS üzeri aldığım zaman yine ghosting olmayacak mı ya da kırılmalar. 72'ye sabitlemeyi bulamadım eskiden yapıyordum RX580 varken.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı