R3 2200G'den R5 1600 AF'ye geçmek mantıklı olur mu?

Bütçe
Belli bir bütçem yok. Duruma ve mantığa göre değerlendirebilirim.

wosvos72

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar, elimdeki sistemi satıp yeni bir sisteme geçmeyi düşünüyordum ya da Ryzen 5 3600 almak fakat hem piyasanın durumu hem de ekran kartıma göre çok gerek olmadığını düşünmem nedeniyle sadece işlemci değiştirmem daha mantıklı geldi. Sizce elimdeki işlemciyi satıp üzerine ekleyerek 1600 AF almak mantıklı olur mu?

Daha önce de benzer bir konu açmıştım fakat geçen süreçte farklı düşüncelere sahip olmaya başladığım için yeniden açmak istedim.

Sistemim.
Corsair Carbide SPEC-01 kasa, Corsair VS450 450W 80+ PSU, ASUS Prime B350-PLUS, AMD Ryzen 3 2200G, ASUS Cerberus GTX 1050 Ti, 2x8GB Corsair Vengeance 3000MHz DDR4 RAM, AOC G2260VWQ6 21.5" 75Hz monitör.

PSU, yeni işlemciye yeterli olur mu?

Ekran kartı yükseltmeyecekseniz boşa masrafa gerek yok.

Şu anlık ekran kartı değiştirebilecek bütçem yok. Bildiğim kadarıyla Valorant işlemci odaklı bir oyun ve ben genel olarak Valorant oynuyorum. Ayriyeten AutoCAD ve SketchUp gibi programlar kullanıyorum yanlış bilmiyorsam bunlarda da işlemcinin etkisi var. Bu yüzden böyle bir tercih yaptım.
Ryzen 3100 daha mantıklı bir seçim olur bence. PSU da yetecektir.

Ryzen 5 1600 AF 6-12 olduğu için daha mantıklı gelmişti ama hangisi daha mantıklı olur bende bilmiyorum.

Gereksiz yükseltcekseniz en en az R5 2600 öneririm ki bence 3600'den aşağı bir işlemci almayın.

Gereksiz yükseltcekseniz en en az R5 2600 öneririm ki bence 3600'den aşağı bir işlemci almayın.

Başta da 3600 istiyordum ama 1050 Ti için gereksiz bir yükseltme olmaz mı? Yakın dönemde yeni bir ekran kartı alabileceğimi düşünmüyorum. Aslında şu anki işlemcimde işimi görüyor ama daha yüksek bir işlemciye geçsem işlemci odaklı uygulamalarda daha verimli olur gibime geldi.

Başta da 3600 istiyordum ama 1050 Ti için gereksiz bir yükseltme olmaz mı? Yakın dönemde yeni bir ekran kartı alabileceğimi düşünmüyorum. Aslında şu anki işlemcimde işimi görüyor ama daha yüksek bir işlemciye geçsem işlemci odaklı uygulamalarda daha verimli olur gibime geldi.

Değiştirmeyin bence gereksiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı