R3 2200G'den R5 3600'e geçmek

SczWhen

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Ögrenci
Ekran Kartı: MSI RX570 4 GB OC
İşlemci: R3 2200G
AnaKart: GA A320M S2H
RAM: 8 GB 3000MHz Tek kanal
HDD: 1TB
SSD: 120GB
PSU: 500W

Oyunlarda düşük FPS aldığımı fark ettim. Arada çok büyük droplar oluyor nedenini bilmiyorum. Darboğaz olabileceği konusunda bir iki arkadaş uyardı (Genelde Valorant oynarım). Bunu çözmek için aklımdaki tek çözüm işlemci yükseltmek. R5 3600 düşünüyorum. Eğer işlemciyi yenilersem FPS düşmeleri ve Valorant'daki düşük FPS sorunum çözülür mü? Düşük FPS'ten kastım oyunun akıcı oynanması. Şu anda ateş ederken 70-80'lere düşüyor ve oyunu aşırı derecede kasıyor gibi geliyor bana.

Dual ram kullanmamanızdan kaynaklı olabilir.

Aynı işlemciyi kullanıyorum. Dual ram ile birlikte

Ekran kartı: MSI RX570 4 GB OC.
İşlemci: R3 2200G.
Anakart: Ga A320M S2H.
RAM: 8 GB 3000MHz tek kanal.
HDD: 1TB.
SSD: 120GB.
PSU: 500W.

Oyunlarda düşük FPS aldığımı fark ettim. Arada çok büyük droplar oluyor nedenini bilmiyorum. Darboğaz olabileceği konusunda bir iki arkadaş uyardı (genelde Valorant oynarım). Bunu çözmek için aklımdaki tek çözüm işlemci yükseltmek. R5 3600 düşünüyorum. Eğer işlemciyi yenilersem FPS düşmeleri ve Valorant'daki düşük FPS sorunum çözülür mü? Düşük FPS'ten kastım oyunun akıcı oynanması. Şu anda ateş ederken 70-80'lere düşüyor ve oyunu aşırı derecede kasıyor gibi geliyor bana.

Windows'ta gezinirken bir sıkıntı çıkıyor mu?

Dual channel RAM kullanımının FPS'i böyle etkilediği hurafesi nereden çıktı acaba ya. Sorun ne RAM'de ne de işlemcide. Arkaplanda açık olan işlemleri inceleyin. Oyun anında işlemci ve ekran kartındaki yük dağılımını afterburner ile izleyin. Analiz etmeden sonuca çıkmak imkansız.

Arkada calisan uygulama RAM'den yiyor iste cift kanal RAM'in faydasi islemleri tek basina degilde 2 kanala paylastirmasi iste tek kanal daha cabuk dolup yetersiz kalacagindan 2.si ile paylasip bir tik darbogazin onune geciyor.

Dual Channel RAM kullanımının FPS'i böyle etkilediği hurafesi nereden çıktı acaba ya. Sorun ne RAM'de ne de işlemcide. Arka planda açık olan işlemleri inceleyin. Oyun anında işlemci ve ekran kartındaki yük dağılımını Afterburner ile izleyin. Analiz etmeden sonuca çıkmak imkansız.

Kullandığı HDD de sorun olabilir.

Arkada calisan uygulama RAM'den yiyor iste cift kanal RAM'in faydasi islemleri tek basina degilde 2 kanala paylastirmasi iste tek kanal daha cabuk dolup yetersiz kalacagindan 2.si ile paylasip bir tik darbogazin onune geciyor.
DDR zaten çift kanal bellek demek. Bellek içerisinde uygulamaların kullandığı farklı farklı bölgeler var. Dual channel performansa gözle görülür derecede etki etmez hocam bu hurafelere takılmak anlamsız.

Kullandığı HDD de sorun olabilir.
Bad sector taraması yapılabilir evet ama sanmıyorum. Oyun içinde çok fazla dosya okuma olayı yapılmaz. HDD problem yapsaydı bekleme ekranları çok uzun sürerdi ve bazen oyun çökerdi.

Geri
Yukarı