R3 2300X-RX570 sistem yükseltme

• Konuyu başlatan BarneY
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 754
Bütçe
8000₺

BarneY

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Şu an kullanmakta olduğum bileşenler.

İşlemci: Ryzen 3 2300X.
Anakart: Gigabyte A320M S2-h.
RAM: Corsair Vengeance 1x8 GB 3000 MHz.
Ekran kartı; Sapphire RX 570 Pulse ITX.
SSD: Adata SU630 240GB.
HDD: WD Blue 500GB 7200 RPM.
Kasa-PSU: Cooler Master Masterbox Lite 3.1 500W 80+

8000TL gibi bir bütçem var, 12 taksit yapabileceğim yerlerden yapacağım satın alım işlemini. Birkaç konu açmıştım, ama tam karar veremediğim için genel bir konu açmak istedim.

-Ekran kartını 3000TL'ye 1.5 yıl garantili MSI Gaming RTX 2060 modelini buldum. Olursa bunu alacağım.

-Işlemci Ryzen 5 3600X olacak.

Ben anakartımı da değiştirmek istiyorum. Oldukça giriş seviyesi bir anakart olduğu için değiştirme kararı aldım. Düşündüğüm anakart modeli Gigabyte Aorus B450 Elite.

Bilgisayarda 2 SSD 1 HDD kullanacağım. Almak istediğim SSD Samsung 970 EVO 250 GB.

RAM bir süre daha 8 GB olarak devam edecek bütçemi denkleştirdiğim de 2x8 GB Dual kit bir RAM almayı planlıyorum şimdilik 8 GB ile devam edeceğim.

Ekran kartı, anakart, SSD, işlemci toplamda 6900 TL civarına geliyor. PSU ve kasayı değiştirmek konusunda kararsız kaldım.

Eğer ekran kartını 2. el olarak alamazsam aynı modeli 0 olarak alacağım bu durumda toplam fiyat 7900 TL oluyor.

Bu bütçeye daha iyi bir yükseltme yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elindeki bilgisayarı sat. Sana sıfır bilgisayar önerisi yapalım. Bence en mantıklısı o şu an.

Çalıştığımdan ve yasaklardan dolayı bilgisayarı tek parça halinde satmam mümkün değil maalesef. O yüzden parça parça aralıklarla satışını yapıcam parçaların. Ekran kartının alıcısı var hatta, kendim ekran kartı aldığımda direk satıcam elimdekini.

2300X in RTX 2060 gibi bir kartı destekleyeceğini pek sanmadığım için işlemci de değiştirmem gerek.

FPS oyunları oynadığım için hem işlemciye hem ekran kartına yatırım yapmam lazım, 240HZ monitör alıcam bundan sonra da, Eğer sadece ekran kartı alırsam ram ile birlikte darboğaz olmasından endişe ediyorum.

Anakartı belki değiştirmeme gerek kalmaz ona vereceğim fiyatı ekran kartına verebilirim bu da bir seçenek. Ama anakartla ilgili bir sorun olur mu pek emin değilim çünkü oldukça giriş seviyesi bir kart.

Yani 0 sistem almaktansa parça parça yükseltme yapacağım bilgisayara.

Merhabalar. Şu an kullanmakta olduğum bileşenler.

İşlemci: Ryzen 3 2300X.
Anakart: Gigabyte A320M S2-h.
RAM: Corsair Vengeance 1x8 GB 3000 MHz.
Ekran kartı; Sapphire RX 570 Pulse ITX.
SSD: Adata SU630 240GB.
HDD: WD Blue 500GB 7200 RPM.
Kasa-PSU: Cooler Master Masterbox Lite 3.1 500W 80+

8000TL gibi bir bütçem var, 12 taksit yapabileceğim yerlerden yapacağım satın alım işlemini. Birkaç konu açmıştım, ama tam karar veremediğim için genel bir konu açmak istedim.

-Ekran kartını 3000TL'ye 1.5 yıl garantili MSI Gaming RTX 2060 modelini buldum. Olursa bunu alacağım.

-Işlemci Ryzen 5 3600X olacak.

Ben anakartımı da değiştirmek istiyorum. Oldukça giriş seviyesi bir anakart olduğu için değiştirme kararı aldım. Düşündüğüm anakart modeli Gigabyte Aorus B450 Elite.

Bilgisayarda 2 SSD 1 HDD kullanacağım. Almak istediğim SSD Samsung 970 EVO 250 GB.

RAM bir süre daha 8 GB olarak devam edecek bütçemi denkleştirdiğim de 2x8 GB Dual kit bir RAM almayı planlıyorum şimdilik 8 GB ile devam edeceğim.

Ekran kartı, anakart, SSD, işlemci toplamda 6900 TL civarına geliyor. PSU ve kasayı değiştirmek konusunda kararsız kaldım.

Eğer ekran kartını 2. el olarak alamazsam aynı modeli 0 olarak alacağım bu durumda toplam fiyat 7900 TL oluyor.

Bu bütçeye daha iyi bir yükseltme yapabilir miyim?

Ryzen 5 3600X +B450M Tomahawk+3050 Ti veya 3060+8 GB Vengeance RAM+500GB 970 EVO+High Power 600W Gold.
Ekran kartı konusunda acele etmenizi tavsiye etmem.
Şubat ayında 3050 Ti ve 3060 tanıtılacak.
8000TL niz varsa bir zahmet 2.el ürün almayın.
Sıfır alın kafanız rahat olsun.
Ayrıca 8 GB RAM kalmadı artık. Çıkarın onu kafanızdan.

Bu saydıklarınız daha fazla tutuyor yanlış hesap yapmadıysam. 2060 benim ihtiyacımı fazlasıya karşılayacak bir kart hocam. FPS oyunu oynuyorum sadece.

Bu saydıklarınız daha fazla tutuyor yanlış hesap yapmadıysam. 2060 benim ihtiyacımı fazlasıya karşılayacak bir kart hocam. FPS oyunu oynuyorum sadece.

O zaman 1660 Super tercih et dostum.
FPS oyunları için işlemci önemlidir.
RTX 2060 şu an senin için epey gereksiz olur.
Normal şartlarda 8000TL'yi geçmesi imkansız ama sizin almak zorunda olduğunuz sitede epey pahalı sanırım.

O zaman 1660 Super tercih et dostum.
FPS oyunları için işlemci önemlidir.
RTX 2060 şu an senin için epey gereksiz olur.
Normal şartlarda 8000TL'yi geçmesi imkansız ama sizin almak zorunda olduğunuz sitede epey pahalı sanırım.
Almışken bir kere alıp beni götürsün diyorum bu durumda da RTX 2060 almayı düşündüm ve açıkçası buna bayağı bir heveslendim 😀

Benim asıl merakım PSU ve anakartı değiştirmeme gerek var mı sizce? Yoksa ikisini de bekleticem bir süre daha sadece işlemci ekran kartı ve SSD alıcam.

Almışken bir kere alıp beni götürsün diyorum bu durumda da RTX 2060 almayı düşündüm ve açıkçası buna bayağı bir heveslendim 😀

Benim asıl merakım PSU ve anakartı değiştirmeme gerek var mı sizce? Yoksa ikisini de bekleteceğim bir süre daha sadece işlemci ekran kartı ve SSD alacağım.

Evet, var çünkü o kart 3600 için çok pahali ve saçma.
Guc kaynağı 2060 için tehlikeli bir değerde.
10400F(1300-1400TL)+B460M-A PRO(650TL)bu şekilde alin çok daha iyi.

3600X 10400F ten daha iyi değil mi ? Kafam karıştı bu bileşenlerle.

Hangi kart 3600 için pahalı anlayamadım. Anakartı mı diyorsunuz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı