Çözüm R3 3100 boşta yüksek sıcaklık

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

458 SOCOM

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar herkese,
Öncelikle evet undervolt işlemi ile 1.35V civarı çalışan işlemciyi 1.1 civarına düşürüp ısınmasını engelleyebiliyoruz. A320 chipsetli anakartlar, Ryzen Master ile bile Overclock'a izin vermediği gibi Undervolt'a izin vermiyor.
Ryzen 3 3100 işlemci ve A320 chipsetli bir anakart kullanıp işlemcinin boşta ısınma sorunu olanlar aşağıda adımları uygularlarsa bir çözüme ulaşabilir.
1.) Bilgisayarın güç ve uyku ayarlarına giriyoruz.

1.adım.png

2.) Ek güç ayarlarına giriyoruz.

2.adım.png

3.) AMD Ryzen balanced seçip plan ayarlarını değiştire tıklıyoruz.

3.adım.png

4.) Gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklayıp, en düşük ve en yüksek işlemci durumunu fotoğraftaki gibi yapıyoruz.

6.adım.png

Bu ayarlarla işlemcimiz 3, 49 GHz frekansa düşüp ve 1.038 v ile çalışmaya başlıyor(voltaj değeri, HWMonitor ile ölçüldü.).

hız ve volt.png

Böylelikle internetten gezinirken vs. sıcaklık 42 dereceye kadar düşüyor.(Stock soğutucunun fanlar 800 RPM seviyelerinde).
Performans anlamında da öncekine göre bir eksiklik hissetmedim. Ayrıca buradaki en önemli nokta, herhangi bir oyuna girince işlemci tekrar 3.9 GHz hıza çıkıp performansta bir düşüşe neden olmuyor.

tempvolts.png

Gördüğünüz gibi yarım saatlik CoD: Warzone oyunu sonunda işlemci maksimum 66 dereceyi görmüş. Boş anda da 42 derece seviyelerinde seyrediyor. Bu işlemden önce işlemci boşta (internette gezinirken vs.) iken 60 derece dolaylarındaydı.
Deneyenler sonuçlarını paylaşırlarsa sevinirim.

Dosya Ekleri

• 2.adım.png
    2.adım.png
    60 KB · Görüntüleme: 47
  • 4.adım.png
    4.adım.png
    57,6 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan CPB kapatmak da hemen hemen aynı mantıkta oluyor. Güç ayarlarının o şekilde değiştirilmesinin taraftarı değilim.

Son düzenleme:
BIOS'tan CBP kapatmak da hemen hemen aynı mantıkta oluyor. Güç ayarlarının o şekilde değiştirilmesinin taraftarı değilim.
CBP kapatınca 3.6 GHz frekansa sabitleniyor. Bahsettiğim șekilde yapılırsa oyunlarda boost hızında(3.9 GHz) çalıșıp tekrar 3,49 GHz'ye düșebiliyor. İlginç olan nokta bu șekilde oyunlarda 3.9 GHz'e tekrar çıkmasına rağmen fabrika ayarlarına göre daha az ısınması. Ayarları yapmadan önce Warzone'da 75 dereceyi görmüștüm. Șu an 66 derece fotoğraftaki gibi.

Selamlar herkese,
Öncelikle evet undervolt işlemi ile 1.35V civarı çalışan işlemciyi 1.1 civarına düşürüp ısınmasını engelleyebiliyoruz. A320 chipsetli anakartlar, Ryzen Master ile bile Overclock'a izin vermediği gibi Undervolt'a izin vermiyor.
Ryzen 3 3100 işlemci ve A320 chipsetli bir anakart kullanıp işlemcinin boşta ısınma sorunu olanlar aşağıda adımları uygularlarsa bir çözüme ulaşabilir.
1.) bilgisayarın güç ve uyku ayarlarına giriyoruz.

Eki Görüntüle 751930

2.) ek güç ayarlarına giriyoruz.

Eki Görüntüle 751935

3.) AMD Ryzen balanced seçip plan ayarlarını değiştire tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 751938

4.) gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklayıp, en düşük ve en yüksek işlemci durumunu fotoğraftaki gibi yapıyoruz.

Eki Görüntüle 751941

bu ayarlarla işlemcimiz 3, 49 GHz frekansa düşüp ve 1.038 v ile çalışmaya başlıyor(voltaj değeri, HWMonitor ile ölçüldü.).

Eki Görüntüle 751961

Böylelikle internetten gezinirken vs. sıcaklık 42 dereceye kadar düşüyor.(Stock soğutucunun fanlar 800 RPM seviyelerinde).
Performans anlamında da öncekine göre bir eksiklik hissetmedim. Ayrıca buradaki en önemli nokta, herhangi bir oyuna girince işlemci tekrar 3.9 GHz hıza çıkıp performansta bir düşüşe neden olmuyor.

Eki Görüntüle 751989

Gördüğünüz gibi yarım saatlik CoD: Warzone oyunu sonunda işlemci maksimum 66 dereceyi görmüş. Boş anda da 42 derece seviyelerinde seyrediyor. Bu işlemden önce işlemci boşta (internette gezinirken vs.) iken 60 derece dolaylarındaydı.
Deneyenler sonuçlarını paylaşırlarsa sevinirim.

R3100 ısınıyor mu ki?

CBP kapatınca 3.6 GHz frekansa sabitleniyor. Bahsettiğim șekilde yapılırsa oyunlarda boost hızında(3.9 GHz) çalıșıp tekrar 3,49 GHz'ye düșebiliyor. İlginç olan nokta bu șekilde oyunlarda 3.9 GHz'e tekrar çıkmasına rağmen fabrika ayarlarına göre daha az ısınması. Ayarları yapmadan önce Warzone'da 75 dereceyi görmüștüm. Șu an 66 derece fotoğraftaki gibi.
0.3 GHz'nin sağladığı fayda UV'nin verdiği zarardan daha az.

CBP kapatınca 3.6 GHz frekansa sabitleniyor. Bahsettiğim șekilde yapılırsa oyunlarda boost hızında (3.9 GHz) çalıșıp tekrar 3,49 GHz'ye düșebiliyor. İlginç olan nokta bu șekilde oyunlarda 3.9 GHz'e tekrar çıkmasına rağmen fabrika ayarlarına göre daha az ısınması. Ayarları yapmadan önce Warzone'da 75 dereceyi görmüștüm. Șu an 66 derece fotoğraftaki gibi.
Maksimum voltaj yine yüksek seviyelerde. İşlemcinin standart çalışma şekli bir tık bozulmuş oluyor, sanki 3.6'ya kilitlenmiş ama hırçınlaşıp ani atılım ile 3.9'a çıkmış gibi bir durum oluyor. CPB kapalı 3.6 GHz ile bu hâldeki Cinebench performans testi farklarını da koysanız iyi olurdu.

CPB kapatmak daha mantıklı. Böyle yapınca performans düşebilir belki. BIOS'tan CPB kapayın ve güç seçeneklerinden yüksek performansı seçin.

Maksimum voltaj yine yüksek seviyelerde. İşlemcinin standart çalışma şekli bir tık bozulmuş oluyor, sanki 3.6'ya kilitlenmiş ama hırçınlaşıp ani atılım ile 3.9'a çıkmış gibi bir durum oluyor. CPB kapalı 3.6 GHz ile bu hâldeki Cinebench performans testi farklarını da koysanız iyi olurdu.
CBP açıkken hiçbir ayarlarla oynanmamıș halde de öyle oluyor. Sürekli 1.038 v ile 1.4 v arasında gidip geliyor.
CBP açıkken hiçbir ayarlarla oynanmamıș halde de öyle oluyor. Sürekli 1.038 v ile 1.4 v arasında gidip geliyor.
Bence bu șekilde daha stabil çalıșıyor. Çünkü voltaj sürekli değișmiyor.
CPB kapatmak daha mantıklı. Böyle yapınca performans düşebilir belki. BIOS'tan CPB kapayın ve güç seçeneklerinden yüksek performansı seçin.
CBP açıkken ısınma sorunu oluyor boștayken.Amacım CBP'nin sadece oyunlarda devreye girmesi.Bu șekilde yapınca boștayken base hızından 0,1 GHz düșük olsa bile ısınma sorunu ortadan kalkıyor.
CPB kapatınca hiçbir ayarla 3.6 GHz'in üstüne çıkmıyor. Denedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı