R3 3100 GTX 1650 Super sistemde FPS düşmesi oluyor

spekülatör

Hectopat
Daha fazla  
Donanım:
R3 3100.
GTX 1650 Super 4 GB.
16 GB 3000MHz RAM.
B450MS2H anakart.
James Donkey 120GB SSD.
500GB HDD.

Bu sistemde her oyunda istisnasız FPS düşmesi yaşıyorum. MMO falan oynarken daha çok giriyor. 8 GB RAM kullanıyordum. 16 GB yaptım ama hala düzelmedi. Sıcaklık değerlimde normal. Tek HDD ve SSD kalıyor geriye. Testleri aşağıya bıraktım ben pek anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• diskmark.png
    diskmark.png
    1 MB · Görüntüleme: 39
  • diskmarkall.png
    diskmarkall.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 39
  • hdtune.png
    hdtune.png
    278,8 KB · Görüntüleme: 37
  • hdtune2.png
    hdtune2.png
    880,5 KB · Görüntüleme: 27
  • ssdtune.png
    ssdtune.png
    322,1 KB · Görüntüleme: 29
Sürücüleriniz güncel mi ? Güncellemeleri kontrol edip tekrar deneyebilirsiniz.
HDD değerlerinde sorun yok fakat SSD'nizin markası çok kötü. Windows ona kurulu olduğundan Windows'ta bile sıkıntılar yaşayabilirsiniz. SSD testlerini de paylaşır mısınız?

Sürücüleriniz güncel mi ? Güncellemeleri kontrol edip tekrar deneyebilirsiniz.
HDD değerlerinde sorun yok fakat SSD'nizin markası çok kötü. Windows ona kurulu olduğundan Windows'ta bile sıkıntılar yaşayabilirsiniz. SSD testlerini de paylaşır mısınız?

Dosya Ekleri

• ssd test.png
    ssd test.png
    875,2 KB · Görüntüleme: 36
  • ssd.png
    ssd.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 31
SSD hızları normal gözüküyor. Oynadığınız oyun ekran kartını tam kullanmıyorsa FPS düşüşleri gerçekleşebilir. Grafikleri arttırıp deneyebilirsiniz. MSI Afterburner programı ile sıcaklıkları, FPS'leri kontrol edebilirsiniz.

SSD hızları normal gözüküyor. Oynadığınız oyun ekran kartını tam kullanmıyorsa FPS düşüşleri gerçekleşebilir. Grafikleri arttırıp deneyebilirsiniz. MSI Afterburner programı ile sıcaklıkları, FPS'leri kontrol edebilirsiniz.

Monitörüm 60Hz olduğu için sabit FPS oynuyorum. Bu yüzden de ekran kartı tam performans çalışmıyordu. FPS sınırı kaldırınca da ekranda yırtılmalar oluyordu.

Bu arada hocam başlıktan yanlış anlaşılmasın FPS düşmesi değil FPS drop yaşıyorum.

Burada drop yedim hocam. Sıcaklık değerlerim, ekran kartı ve RAM kullanımı bu şekilde.

Dosya Ekleri

• resim_2021-12-27_151414.png
    resim_2021-12-27_151414.png
    2,7 MB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Monitörüm 60Hz olduğu için sabit FPS oynuyorum. Bu yüzden de ekran kartı tam performans çalışmıyordu. FPS sınırı kaldırınca da ekranda yırtılmalar oluyordu.

Bu arada hocam başlıktan yanlış anlaşılmasın FPS düşmesi değil FPS düşmesi yaşıyorum.

Burada drop yedim hocam. Sıcaklık değerlerim, ekran kartı ve RAM kullanımı bu şekilde.

Hocam Forza'da bende sık sık drop yiyorum çözümünü bulmuş değilim. Hard disk okuma hızından kaynaklanıyor olabilir.

Hocam Forza'da bende sık sık drop yiyorum çözümünü bulmuş değilim. Hard disk okuma hızından kaynaklanıyor olabilir.

Hocam keşke sadece Forza olsa. LoL olsun, Mafia 2 olsun düşük sistemli oyunlar olsun fark etmiyor. Bir de şöyle bir sorum olacak. Oyun içi kaplama yüklemesinden HDD mi Ekran kartı mı sorunlu?

Hocam keşke sadece Forza olsa. LoL olsun, Mafia 2 olsun düşük sistemli oyunlar olsun fark etmiyor. Bir de şöyle bir sorum olacak. Oyun içi kaplama yüklemesinden HDD mi ekran kartı mı sorunlu?

Oyunun açılma hızının, içindeki detayların, ağaçların vs. yüklenmesinden disk sorumludur.
Mümkünse SSD diskinize ufak çaplı, HDD de drop yiyen bir oyunu yükleyip deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı