R3 3100 sistemde oyun sanki yavaşlıyor veya takılıyor

İbrahim Güler

Kilopat
Yeni sistem topladım. Anlık takılma, yavaşlama benzeri bir şey oluyor. FPS 120-150 civarı. SSD ile çalışıyor. RAM testi yaptım herhangi bir sorun yok.
Ryzen 3 3100.
RX 5500XT.
8 GB 3200 MHz RAM.
240 GB SSD.

O sisteme o RAM hiç yakışmamış, aynı sorunu PUBG'de yaşamıştım. Aynı RAM'dan bir tane daha alın, muhtemelen sorununuz çözülecektir. Yeni nesil özellikle Online oyunlarda tek slot RAM'larda darboğaz yapıyor.

Tek slot bellek olduğu için olabilir.
O sisteme o RAM hiç yakışmamış, aynı sorunu PUBG'de yaşamıştım. Aynı RAM'dan bir tane daha alın, muhtemelen sorununuz çözülecektir. Yeni nesil özellikle Online oyunlarda tek slot RAM'larda darboğaz yapıyor.
Evet tek slot kullanıyorum ancak bellek kullanımı 4500-5000 Mb değerlerini geçmiyor.
DRAM yüzünden darboğaza giriyorsunuz bir DIMM paketi alabilirsiniz bütçe el veriyorsa.
Hocam terimleri tam bilmiyorum. Biraz daha geniş şekilde anlatır mısınız?
Monitörünüz 60 hz'mi ? Fazla fps olduğundan yırtılmalar oluyor olabilir mi ? Vsync açıp deneyin birde.
75 hz monitörüm. Deneyeceğim.
her oyunda mı böyle ?
Her oyunda aynı sorun mevcut.
Psikolojik te olabilir mi? Ayrıca, oyun esnasında sıcaklık değerleriniz ne durumda?
GPU 58 CPU 53 derecede çalışıyor.

Evet tek slot kullanıyorum ancak bellek kullanımı 4500-5000 MB değerlerini geçmiyor.

Hocam terimleri tam bilmiyorum. Biraz daha geniş şekilde anlatır mısınız?

75 Hz monitörüm. Deneyeceğim.

Her oyunda aynı sorun mevcut.

GPU 58 CPU 53 derecede çalışıyor.

RAM'iniz arızalıda olabilir, yine de bu karar size bağlı. Eğer oyundayken CPU ve GPU değerlerinizde bir darboğaz ya da sıcaklık problemi yoksa geriye olası ihtimaller olarak; PSU Watt yetersizliği, RAM arızası ya da tek slot RAM darboğazı, SSD arızası.

RAM'iniz arızalıda olabilir, yine de bu karar size bağlı. Eğer oyundayken CPU ve GPU değerlerinizde bir darboğaz ya da sıcaklık problemi yoksa geriye olası ihtimaller olarak; PSU Watt yetersizliği, RAM arızası ya da tek slot RAM darboğazı, SSD arızası.
PSU 550 Watt 80+. SSD test ettiğimde okuma yazma hızları olması gerektiği gibi 560-600 civarı ikiside. RAM bugün test ettim herhangi bir sorun çıkmadı. Geriye tek slot olması kaldı.

Şuan fark ettim. Ani FPS düşüşü yaşanıyor. 120 den bir anda 59 düşüyor ve takılma yaşanıyor. Sonra kaldığı yere 120 FPS değerlerine çıkıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı