R3 3100 ve RX 5500 XT sisteme kasa fanı vs işlemci soğutucusu almak

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar şimdi R3 3100 ve RX 5500XT ile bir sistem topluyorum. Elimde 150₺ var. Sorum şu, kasada bir egzoz fanı var sadece, ben bu 150₺ ile 7 kasa fanı mı (fanlar dandik değil, tanıdık ayarlıyor, ondan ucuz böyle) yoksa işlemci soğutucu mu? Ben sanki işlemci daha önemli gibi düşündüm ama dahili bir soğutucu çıkacak sonuçta, bana yetmez mi diye de düşünüyorum bir yandan. Sistemi oyunda da kullanacağım ama ağırlık ofis ve okul tarzı gibi olacak. Ama oyun oynarken işlemci yakmak da istemem sonuçta. Ne yapmalıyım sizce?
*Sisteme parça önermeyin lütfen, sadece fanlar ile ilgili yorumunuzu istiyorum :)
Bu soğutucu ile stock soğutucu arası fark olur mu?

Son düzenleme:
İşlemci yüksek derecelere çıkmıyor ise kasa fanı alın. 150 TL'ye 7 tane kasa fanı gayet uygun. Fan alırsanız hava sirkülasyonu önemli boyutta iyileşecektir.
Maalesef çıkıyor mu bilmiyorum, daha almadım. Ama güçlü işlemci yani, çıkar gibi geliyor nedense

Sistem de render vs. yapılmayacak anladığım kadarıyla. Bence sistem gelsin. Sıcaklıklara bakın. Eğer 80'lerin üstüne çıkıyorsa bir çözüm ararsınız ve işlemciyi yakmanız pek mümkün değil. 100 dereceden sonra sistem kendini kapatır zaten. Ondan çok dert etmeyin.

İşlemci fanı yukarıda anlattığınız işlere rahatça yetecektir bence. Ayrıca linkini verdiğiniz fan stok fandan çok fark etmeyecektir. Kasa içinde 7 tane çokmuş. Sıkıntı yoksa takın gitsin. Yoksa öne 3 tane yeter.

Sistem de render vs. yapılmayacak anladığım kadarıyla. Bence sistem gelsin. Sıcaklıklara bakın. Eğer 80'lerin üstüne çıkıyorsa bir çözüm ararsınız ve işlemciyi yakmanız pek mümkün değil. 100 dereceden sonra sistem kendini kapatır zaten. Ondan çok dert etmeyin.
Yok hocam öyle ağır yüke sokmayacağım ilk testler haricinde. Onun dışında tam güçte ve oc yapıldığında 81 derece görüyor. Sanki yetecek gibi geldi bana stok fanı
İşlemci fanı yukarıda anlattığınız işlere rahatça yetecektir bence. Ayrıca linkini verdiğiniz fan stok fandan çok fark etmeyecektir. Kasa içinde 7 tane çokmuş. Sıkıntı yoksa takın gitsin. Yoksa öne 3 tane yeter.
Kasada 7 yuva var, üçü öne, ikisi PSU ve HDD için ayrılan bölüme, biri üste ve biri de egzoz fanı. 1'i dahili imiş zaten, 6 tane ile sağlam bir hava akışı olur diyorum. O fanın çok fark etmeyeceğine karşılık böyle bir avantaj cazip geldi. Yorumunuz için teşekkür ederim
Stok fanı 3100'e yeterli diye biliyorum. Bana göre kasa fanı sirkülasyon ve genel sıcaklık için daha iyi bir seçenek olur.
Anladım, teşekkür ederim

Son düzenleme:

Geri
Yukarı