R3 3200G ani FPS düşüşü

SpreB

Femtopat
Daha fazla  
Sistem:
  • Ryzen 3 3200G işlemci.
  • Vega 8 Graphics.
  • 8 GB 2666 MHz çift kanal RAM.

Forza Horizon 4, GTA 5, Valorant vb oyunlarda sık sık ani FPS düşmeleri yaşıyorum. Sistemi ilk kurduğumda böyle şeyler yoktu. Çok rahattı ve GTA 5 yüksekte akıcı şekilde oynayabiliyordum.
Şimdi ayarları düşürsem bile ani FPS düşüşleri yaşıyorum. Sorunun HDD'den kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü arada sırada HDD'den ses geliyor, bilgisayar takılıyor. Bir de HDD okuma yazma hızını kontrol ettiğimde ani düşüşler oluyor. Bu sorun hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Büyük ihtimalle HDD ve 8 GB RAM'den kaynaklanıyor, keşke 4x2 8 GB yapmak yerine 8x2 16 GB yapsaydınız. 8 GB RAM'den size 6 GB kalıyor zaten.

O tarz bir sistem kullaniyorum sorun buyuk ihtimalle RAM`den kaynakli. Forza Horizon 4`u en dusuk ayarlarda 720p`de oynadigimda bile 2 saniyede bir drop giriyor zaten.

Dostum bütçenin el verdiği bir SSD al çok oynadığın oyunları ve sistemi ona kur. FPS düşüşlerin geçecektir. Bir de 8 GB RAM yetmiyor olabilir.

SSD ile alakası yok, APU sistemlerde RAM önemlidir. 8 GB RAM'li sistemi 16'ya yükseltirseniz aldığınız FPS'in iki katını yaklaşık olarak alabilirsiniz. (50 FPS ise 90 FPS vs.)

SSD ile alakası yok, APU sistemlerde RAM önemlidir. 8 GB RAM'li sistemi 16'ya yükseltirseniz aldığınız FPS'in iki katını yaklaşık olarak alabilirsiniz. (50 FPS ise 90 FPS vs.)

Hayır hocam, o FPS farkı Dual Channel ve Single Channel'dan kaynaklanıyor. Birazda 8 GB RAM'in etkisi var tabii ki, geriye 6 GB RAM kaldığı için.

Hayır hocam, o FPS farkı Dual Channel ve Single Channel'dan kaynaklanıyor. Birazda 8 GB RAM'in etkisi var tabii ki, geriye 6 GB RAM kaldığı için.
APU sistemlerde RAM'den kısıp işlemci grafik belleğine verdiği için RAM miktarı önemlidir. Dual Channel'in herhangi bir etkisi olmadığını tahmin ettiğim için öyle yazdım.

Forzayı anlarım tamam ama gta veya valorant da neden ani düşüşler oluyor onu çözemedim bir türlü dediğim gibi sistemi kuralı çok bi zaman geçmedi ve ilk kurduğumda hiç bir sıkıntı yaşamıyordum

Geri
Yukarı