R3 3200G ve RX570 Expedition düşük CPU-GPU kullanımı

ceyhunyurt

Decapat
Yer
ANKARA
Daha fazla  
Merhaba, daha öncede konu açtım fakat sonuca ulaşamadım, yardımlarınızı bekliyorum. Sistemim aşağıda mevcut. Soruna gelirsek, pointblank adlı oyunu oynuyorum. Biraz eski olabilir ama GT420 ile arkadaşım benden çok FPS alıyor. Benim bilgisayarla yer değiştirmiş gibi neredeyse, oyun ayarları yükseğe al gibi şeyler demeyin, denedim. Format yeni atıldı, driverler güncel. Ekran kartı sadece 19.12.1 sürümü, çünkü yeni sürümde FPS iyice düşüyor gibi geldi. Hiçbir overclock yapılmadı ama eğer yapmam gerekliyse program ve ayarları belirtilirse yapabilirim, sorun olsun istemiyorum. Monitörüm 75Hz fakat 144Hz geliyor, yolda. Değerler: CPU kullanımı 50-65 arası, GPU kullanımı 60-65. sistemim:
  • Ryzen 3200G
  • ASUS RX570 Expedition OC
  • ASUS EX-A320M-Gaming OC
  • Samsung 860Evo SSD
  • WD HDD
  • Frisby FC-9280G kasa+650W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücüyü önce 19.8.1 sürücüsüne düşürün.
Ardından işlemciye biraz overclock yapın ya da çekirdek hızlarını sabitleyin. İşlemci overclock işlemini BIOS altından yapabilirsiniz. İnternette Ryzen overclock diye aratınca rehberler çıkıyor.
Fakat asıl sıkıntı A320 anakart overclock yapmaya izin vermeyebilir.
Ve sistem listenizde sistem belleği görünmüyor. Tek kanal ise yanında bir tane daha aynısından almak performansı ciddi oranda artırır.
Ve bellek hızınız kaç? Bellek hızının kaçta çalıştığını kontrol edin ve bellek kutusunda yazan hız ile aynı olup olmadığına bir bakın.

Sürücüyü önce 19.8.1 sürücüsüne düşürün.
Ardından işlemciye biraz overclock yapın ya da çekirdek hızlarını sabitleyin. İşlemci overclock işlemini BIOS altından yapabilirsiniz. İnternette Ryzen overclock diye aratınca rehberler çıkıyor.
Fakat asıl sıkıntı A320 anakart overclock yapmaya izin vermeyebilir.
Ve sistem listenizde sistem belleği görünmüyor. Tek kanal ise yanında bir tane daha aynısından almak performansı ciddi oranda artırır.
Ve bellek hızınız kaç? Bellek hızının kaçta çalıştığını kontrol edin ve bellek kutusunda yazan hız ile aynı olup olmadığına bir bakın.
Anakart a320 ama oc modeli oc yapılıyor arayüz ingilizce ondan nasıl ayarlıfağımı bilmiyorum asus için rehber varsa atarsan sevinirm bellek crucial 8gb 3000mhz biosdada 3000mhz xmp gibi bişey vardı onu açınca 3000e çıktı zaten çekirdek hızlwrj ve overclocku anlatırmısın yeni ram şuan alamam...

Anakart a320 ama oc modeli oc yapılıyor arayüz ingilizce ondan nasıl ayarlıfağımı bilmiyorum asus için rehber varsa atarsan sevinirm bellek crucial 8gb 3000mhz biosdada 3000mhz xmp gibi bişey vardı onu açınca 3000e çıktı zaten çekirdek hızlwrj ve overclocku anlatırmısın yeni ram şuan alamam...
Aşağıdaki video Asus anakart ile çekilmiş benzer bir yapıda olması gerekir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aşağıdaki video Asus anakart ile çekilmiş benzer bir yapıda olması gerekir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
böyle bir video buldum aynı anakart ve bios sence aynılarını yapsam bi sorun teşkil edermi bilgisayarda bozulma vs vs

Aynısını denemekte özgürsünüz bozulması kolay değil en fazla BIOS reset atmak gerekir.
Ama aynı hızlara çıkmayabilir o yüzden daha düşük denemeler de yapabilirsiniz.
Ama benim tavsiyem videoyu taklit etmek değil neyi neden yaptığını anlamaya çalışmak olurdu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı