R5 1500X sisteme yükseltme önerisi

adana lima

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 5 1500X işlemci, R7 200 series ekran kartı, ASUS B350 Prime Plus anakart ve 8 GB RAM var.

Ben bu sistemi ileride yükseltmek istiyorum ama pek anlamıyorum. Mesela bu anakart Ryzen olarak en son hangi serisini kabul eder, ekran kartı olarak ne ekleyebilirim tavsiye verir misiniz? Veya işlemci iyi sadece ekran kartı almam daha mı mantıklı? Eğer öyleyse hangi ekran kartını önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe nedir? RAM'i bir tane daha elindekinin aynısından alıp 2x8 yapabilirsin. Performansı arttıracaktır.

İşlemci değişimi yapabilirsin, 1600 AF uygun olacaktır. Anakart biraz eski modellerden. En azından B450 yapman fena olmaz, 5000 serisi işlemcileri de takabilir hale gelirsin. B350'lerin 5000 serisi desteği var mı hatırlamıyorum.

Ekran kartı piyasası uçtu gitti tutanı yok izleyeni çok. GTX 1650 veya 1650 Super bulsan hiç kötü olmaz.

İşlemci soğutucun, kasan, depolama aygıtların ve PSU'n nedir? Onlarda da yükseltmeye gidebilirsin duruma göre.

Bütçe nedir? RAM'i bir tane daha elindekinin aynısından alıp 2x8 yapabilirsin. Performansı arttıracaktır.

İşlemci değişimi yapabilirsin, 1600 AF uygun olacaktır. Anakart biraz eski modellerden. En azından B450 yapman fena olmaz, 5000 serisi işlemcileri de takabilir hale gelirsin.

Ekran kartı piyasası uçtu gitti tutanı yok izleyeni çok. GTX 1650 veya 1650 Super bulsan hiç kötü olmaz.

İşlemci soğutucun, kasan, depolama aygıtların ve PSU'n nedir? Onlarda da yükseltmeye gidebilirsin duruma göre.

Reis sen direk her şeyi değiştirdin ne gerek var R5 1500X zaten iyi bir RAM SSD 1060 ya da 1650 yetmezmi zaten.

Reis sen direk her şeyi değiştirdin ne gerek var R5 1500X zaten iyi bir RAM SSD 1060 ya da 1650 yetmez mi zaten?

Her şeyi aynı anda değiştir demedim. Seçenekleri sundum, bütçeye göre ancak yönlendirebilirim. Sistemin F/P olarak ideal olması için söylediklerimi yapabilir.

İşlemci fena değil, gözünüz ekran kartı tarafında çok yükseklerde değilse (RX6600 XT/ RTX 3060 gibi) RX5500 XT / GTX 1660 6GB gibi ekran kartlarına kadar 1080p'de CPU değişimi yapmadan da yükseltmeye gidilebilir. Tabii bunun yanına bir adet daha 8GB RAM, Ryzen'in olmazsa olmazsa kalbi çift kanal yapısı için çok önemli, daha sonrasında da RAM'lere 3000/3200 MHz seviyesinde OC yaptığınız vakit taş gibi olur.

İşlemci desteği olarak da güncel BIOS ile 3000 serisi Ryzen işlemcileri kullanabiliyorsunuz, tatmin etmediği vakit en azından Ryzen 5 3600/Ryzen 7 3700X gibi alternatiflere bakmak yine mümkün 👍🏻.

İşlemci fena değil, gözünüz ekran kartı tarafında çok yükseklerde değilse (RX6600 xt/ RTX 3060 gibi) RX5500 XT / GTX 1660 6 GB gibi ekran kartlarına kadar 1080P'de CPU değişimi yapmadan da yükseltmeye gidilebilir. Tabii bunun yanına bir adet daha 8 GB RAM, Ryzen'in olmazsa olmazsa kalbi çift kanal yapısı için çok önemli, daha sonrasında da RAM'lere 3000/3200 MHz seviyesinde OC yaptığınız vakit taş gibi olur.

İşlemci desteği olarak da güncel BIOS ile 3000 serisi Ryzen işlemcileri kullanabiliyorsunuz, tatmin etmediği vakit en azından Ryzen 5 3600/Ryzen 7 3700X gibi alternatiflere bakmak yine mümkün 👍🏻.

+ 8 GB RAM desteği yapacağım zaten o benim kafamda var. Ama şu OC olayını bilmiyorum o nasıl yapılıyor ve bir sıkıntı çıakrtır mı? Ve BIOS'umun güncel olup olmadığını nasıl anlayabilirim güncel değilse nasıl güncelleyebilirim?

Takılı olan belleklerin orijinal hızı 3000 veya 3200 MHz ise BIOS'tan XMP devreye sokabilir veya yine orijinal hızı daha düşük bir bellek kiti takılıysa manuel OC ile teknik yardım alarak yüksek hızlara RAM'leri OC'layabilirsiniz.

Güncel BIOS için anakartın resmi sayfasına ziyaret edebilirsiniz. USB'ye yazdırarak bu işlem tamamlanabilir.

Prime B350 Plus BIOS - https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-B350-PLUS/HelpDesk_Download/

BIOS Güncelleme Rehberi

Takılı olan belleklerin orijinal hızı 3000 veya 3200 MHz ise BIOS'tan XMP devreye sokabilir veya yine orijinal hızı daha düşük bir bellek kiti takılıysa manuel OC ile teknik yardım alarak yüksek hızlara RAM'leri OC'layabilirsiniz.

Güncel BIOS için anakartın resmi sayfasına ziyaret edebilirsiniz. USB'ye yazdırarak bu işlem tamamlanabilir.

Prime B350 Plus BIOS - PRIME B350-PLUS|Motherboards|ASUS Global

BIOS Güncelleme Rehberi
Çok sağ ol kral ben bir kontrol edeyim şunları.

Yeni konular

Geri
Yukarı