R5 1600 AF 3.2GHz'den yukarı çıkmıyor

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
RAM
2X8 DDR4 3200Mhz
Anakart
B550-A Pro Msi.
Görev Yöneticisi MSI Afterburner Prime95 vb uygulamalarından bakıyorum 3.2'nin yukarısına çıkmıyor. OC yapsam da 4 örneğin bir süre sonra 3.2'ye iniyor. Stok hali ile bir süre 3.5 sonra 3.2. Nasıl çözeceğim bilmiyorum.
HWMonitor veya Prime95'i açtığım an PC kilitleniyor ve kalıyor öyle. Resetten başka şansım yok.

1653238327562.png

Isılar düşük Anakart biosu güncel.

Hocam maşallah, o voltaj ne öyle? Ryzen Master'ı arkadaşların dediği gibi bir kontrol et yine. Bence sorun oradan kaynaklı değil ama bak yine de. Eğer orada herhangi bir kısıtlama falan yoksa BIOS sıfırlamayı dene.

Bu arada imzana bakacak olursam RAM'lerine de OC yapmışsın gibi duruyor, XPG'nin 3200-15 bir kiti bulunmuyor çünkü. Buna yaptığın OC'nin stabilitesini kontrol ettin mi?
Ettim hocam ramlar sıkıntısız şimdilik.

Hocam maşallah, o voltaj ne öyle? Ryzen Master'ı arkadaşların dediği gibi bir kontrol et yine. Bence sorun oradan kaynaklı değil ama bak yine de. Eğer orada herhangi bir kısıtlama falan yoksa BIOS sıfırlamayı dene.

Bu arada imzana bakacak olursam RAM'lerine de OC yapmışsın gibi duruyor, XPG'nin 3200-15 bir kiti bulunmuyor çünkü. Buna yaptığın OC'nin stabilitesini kontrol ettin mi?
Ryzen Master'da bence birkaç ayarı düzeltmeyi unuttu. Atarsa ben bakabilirim.

Pc'ye reset attım bir kaç dakika 3.5'e kadar çıktı frekans. Ve 3.2'e düşüp kastı pc baya bi. Şimdi düzeldi ve 3.2'de
Zamanında silmiştim ryzen masteri ben pc'yi deli ediyor diye egne gelmiş denetim masasına lakin uygulamalarımda yok.
Siliyorum geri geliyor reset'ten sonra :d
ve bir kaç dakika sonra çöküyor. (Çökmekten kastım donuyor leş gibi bi 5dk sonra kendine gelip 3.2'ye iniyor.)
Ryzen master'i tekrar indirip dediğinizi deneyeceğim olmazsa oyunları yedekleyip format + yeni bios çekeceğim :/
Discord linkini paylaşır mısın ordan anlatırsan sevinirim.

Son düzenleme:
1653239990194.png

Pc'ye reset attım ve durum böyle şu anda.
Wild Lotus#9068
Sorun çözülecek olursa burada nasıl çözüldüğünü anlatacağız adminlerim.

1653240260769.png

5 dakika sonra bilgisayar sanki uzaya kalkacakmış gibi fan sesi verip 3.2'ye iniyor :D

Eki Görüntüle 1396418
5 dakika sonra bilgisayar sanki uzaya kalkacakmış gibi fan sesi verip 3.2'ye iniyor :D
EDC limitler ve benzeri şeylerin ayarlandığı bir kısım olmalı. Programı bilmiyorum. Kurcalarsam sorunu çözebilirim. Eğer bu programı önceden kullandıysan EDC limiti yükselt.
90A EDC basılı görünüyor. Limitleri maksimize et. TDC ise 60A gözüküyor. Tüm limitleri arttır.

EDC limitler ve benzeri şeylerin ayarlandığı bir kısım olmalı. Programı bilmiyorum. Kurcalarsam sorunu çözebilirim. Eğer bu programı önceden kullandıysan EDC limiti yükselt.
90A EDC basılı görünüyor. Limitleri maksimize et. TDC ise 60A gözüküyor. Tüm limitleri arttır.
Hocam bu programı hiç kullanmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı