R5 1600 AF 3.2GHz'den yukarı çıkmıyor

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
RAM
2X8 DDR4 3200Mhz
Anakart
B550-A Pro Msi.
Görev Yöneticisi MSI Afterburner Prime95 vb uygulamalarından bakıyorum 3.2'nin yukarısına çıkmıyor. OC yapsam da 4 örneğin bir süre sonra 3.2'ye iniyor. Stok hali ile bir süre 3.5 sonra 3.2. Nasıl çözeceğim bilmiyorum.
HWMonitor veya Prime95'i açtığım an PC kilitleniyor ve kalıyor öyle. Resetten başka şansım yok.

1653238327562.png

Isılar düşük Anakart biosu güncel.

Biostan hocam.
Hep biostan yaparım pek stabil bulmuyorum uygulama programlarını.
BIOS'tan yapmayın şöyle şeyleri ya.

Limit basman lazım. TeamViewer bağlantısı yapıp uzaktan düzeltmeyi deneyebiliriz.
Control Mode'da "Manual" sekmesi seçili sanırım. Onu "Auto" yap ve dene bakalım.
O da bence düzgün çözüm olmaz hocam. Limit bassa rahat edecek. BIOS'tan bazı şeyleri düşürmüş arkadaş sanırsam, artık bilmiyorum orasını.

BIOS'tan yapılması daha sağlıklı böyle ayarların. Çünkü Ryzen Master sağlıklı bir program değil.
O da bence düzgün çözüm olmaz hocam. Limit bassa rahat edecek. BIOS'tan bazı şeyleri düşürmüş arkadaş sanırsam, artık bilmiyorum orasını.
87 PPT - 60 TDC - 90 EDC zaten 1600 AF'nin stok power limitleri.

Değişen bir şey olmadı.

Limit basman lazım. TeamViewer bağlantısı yapıp uzaktan düzeltmeyi deneyebiliriz.

Hocam watt ve temp limit off zaten bios'ta Voltajı da offset verdim + olarak.

BIOS'tan yapılması daha sağlıklı böyle ayarların. Çünkü Ryzen Master sağlıklı bir program değil.

87 PPT - 60 TDC - 90 EDC zaten 1600 AF'nin stok power limitleri.
Bence yeterli değil, tabi ben Intel gibi düşündüğüm için öyle diyorum. AMD'lere belki yeterlidir orasını bilemem. Ama mantıklı değil yani o zaman bu sorun.

Intel'lerde uygulamalarla daha kontrol edilesi oluyor. AMD'lerde dediğin gibi belki BIOS daha sağlıklı kalıyordur.
Değişen bir şey olmadı.

Hocam watt ve temp limit off zaten bios'ta Voltajı da offset verdim + olarak.
Intellerde Limits kısmında bu tarz sorunları anlıyoruz ama AMD'lerde nasıl öğreneceğiz bilmiyorum. HWINFO'da Performans sorunlarının yer aldığı br kısım olablir Intel'lerdeki gib.

Sorun çözüldü olarak işaretlenebilir.
Çözümü: Eğer Dragoncenter kullanıyorsanız ve bunu yaşıyorsanız Ryzen SDK diye bir zımbırtı indiriyor ve kalkmıyor. Dragon Center'i de silin gidiyor. OC eskisi gibi çalışıyor.
Bu sabah RGB'leri ayarlamak için indirmiştim pişman oldum.

1653244464659.png

1653244581108.png

Yeni konular

Geri
Yukarı