R5 1600 AF CPU Sıcaklık Değerleri

Studentist

Decapat
Merhabalar dostlar,
Bu aralar CPU sıcaklık değerlerine takılmış durumdayım :).

Sistemim:
İşlemci - AMD Ryzen 5 1600 AF
Anakart - ASUS B450M TUF Plus Gaming
Ekran kartı - Sapphire Nitro+ RX580 4 GB
RAM - Kingston Hyper Fury 3200 MHz 16 GB (2*8 yerine yanlışlıkla 1*16 sipariş vermişim)
SSD - SanDisk Plus 240GB SSD
Kasam - Corsair Carbide SPEC-05
Herhangi bir overclock yapmadım sadece RAM'i D.O.C.P profilinde 3200 MHz'de kullanıyorum.

Bilgisayar boştayken 36 derece civarında geziniyor. Ancak Firefox tarayıcısından 2-3 sekme açtığımda ki bunlardan biri YouTube oluyor ve video dönüyor sürekli, CPU sıcaklığı aralıklarla artış göstererek maksimum 57 dereceyi görüyor. Tabi bu artış anlık gibi oluyor, yükseliyor ve iniyor. Bu dereceler ve anlık böyle artış normal midir acaba?
Ayrıca CPU soğutucusu almayı düşünüyorum ve aklımda Arctic Freezer 33 Plus ( https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-33-plus.html ) var. Tavsiye ve yorumlara tamamen açığım (kasam Max 150 mm yükseklik destekliyor).

DEĞERLER.jpg

Çok masraf etmek son derece saçma. O kadar ekleyecek bütçe varsa her türlü stock fanlı 3600 alınabilirdi. Ve istersen sıvı soğutma tak. Yine de o performansa erişemezsin. Maksimum alman gereken 70 liralık oem kule fan 2 bakır borulu. Her türlü işini görür.

Çok masraf etmek son derece saçma. O kadar ekleyecek bütçe varsa her türlü stock fanlı 3600 alınabilirdi. Ve istersen sıvı soğutma tak. Yine de o performansa erişemezsin. Maksimum alman gereken 70 liralık oem kule fan 2 bakır borulu. Her türlü işini görür.
Bu işlemcimi bir hayli indirimle aldım ve soğutucu için vereceğim parayı ekleyince dediğiniz işlemciyi alalmam. Bahsettiğim sıcaklık artışlar ve değerler normal midir peki?

Sıcaklık dalgalanmaları Ryzen işlemcilerde olan normal bir durum. Eğer overclock yapmayacaksanız stok fan yeterlidir, fazladan masraf yapmaya değmez.
Yanıtınız için teşekkür ederim. 57 derece bana biraz fazla gelmişti açıkçası ama normal diyorsanız iyi :)
Hocam sıcaklıklarınız normal bence, oyunda da 90+ görmüyorsanız gerek yok başka bir soğutucuya.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Halihazırda Battlefield 1 oynuyorum ve sıcaklık olarak 72 derecelerde geziniyor ancak 1 veya 2 kere anlık 82 lere çıkıp indiğine şahit oldum.

Yüksek ayarlarda oyun oynuyorken sıcaklıkları kontrol edin. 80 derecenin üstüne çıkmıyorsa sorun yoktur. Yine de almak istiyorsanız linkteki soğutucuyu alabilirsiniz.

İşlemci sıcaklıkları gayet normaldir kendi sistemimde stok frekans hızında boşta 34-37 arası yük altında (render işlerimde) 60-64 arası görüyorum ve oyunlarda da maksimum 45-50. Tarayıcı programlarını açtığınızda 10 derece kadar artıp düşmesi de normal. Herkeste olan bir durum bu.

Kule tipi bir soğutucu işinizi görür içinize sinmiyorsa ama değerler normal ek olarak yaz ayındayız havalar ısındı değerlerin artması olağan.

Yüksek ayarlarda oyun oynuyorken sıcaklıkları kontrol edin. 80 derecenin üstüne çıkmıyorsa sorun yoktur. Yine de almak istiyorsanız linkteki soğutucuyu alabilirsiniz.
Sürekli değerler olarak 72 derecelerde oluyor ancak dediğim gibi 1 veya 2 kere yine anlık 80 lere çıkıp indiğini gördüm MSI Afterburner uygulamasında.
İşlemci sıcaklıkları gayet normaldir kendi sistemimde stok frekans hızında boşta 34-37 arası yük altında (render işlerimde) 60-64 arası görüyorum ve oyunlarda da maksimum 45-50. Tarayıcı programlarını açtığınızda 10 derece kadar artıp düşmesi de normal. Herkeste olan bir durum bu.

Kule tipi bir soğutucu işinizi görür içinize sinmiyorsa ama değerler normal ek olarak yaz ayındayız havalar ısındı değerlerin artması olağan.
Evet malesef sıcaklıklara beraber bir artış olacak. Ben büyük ihtimalle içime sinmesi için kule tipi bir soğutucu alacağım. Yanıtınız için teşekkür ederim.

Evet malesef sıcaklıklara beraber bir artış olacak. Ben büyük ihtimalle içime sinmesi için kule tipi bir soğutucu alacağım. Yanıtınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı