R5 1600 AF düşük işlemci kullanımı ve ısınma problemi

YusufYlmz

Hectopat
Bende olan işlemci Ryzen 5 1600 AF ve CS:GO'ya girdiğimde sıcaklık 63 civarı oluyor. OBS'den video başlattığımda ise sıcaklık 75'lere çıkıyor. Buraya kadar sıkıntı yok gibi ancak videoda CPU kullanımı sadece %30'larda kalıyor daha yükselmiyor. Böylece yük altında olmadan 75 derece olmuş oluyor. Yani benim ne yapmam lazım, CPU kullanımını nasil arttırabilirim? Sıkıntı nedir?

Bir sıkıntı yok, stok soğutucu ve kasanın kötü hava akışı sıcaklığı etkiler, onun dışında her şey normal.

İşlemcim CPU-Z'nin testinde yaklaşık 100W çekerken Cinebench R20 testinde 130W çekiyor. Doğal olarak Cinebench'te sıcaklık daha yüksek oluyor. İkisinde de kullanım %100. Çok da kafaya takmamak gerek bence.

Gerektiği kadar kullanır zaten.
Hem oyunda hemde video çekerken gerekenin bu kadar az olması anormal bence
PSU nuz nedir? Ekran kartınız nedir?
Ekran kartı gtx 1060 amp edition 6gb ancak psu yu kaç w bilmiyorum markası corsair vs550 idi sanırım
Bir sıkıntı yok, stok soğutucu ve kasanın kötü hava akışı sıcaklığı etkiler, onun dışında her şey normal.
Demek istediğim cpu kendini olması gerkenden daha az kullanıyor neden böyle?
Stok soğutucuyla bile oyunlarda 62 63 derecenin üstünü hiç görmedim. Özel fan profili oluşturun, kasanızın hava akışını gözden geçirin.
Bende 65 derece üstünü görmüyorum ama videoyu başlattığım an video ayarları düşük olsa bile cpu 75 derecelere çıkıyor ve kullanım 30 larda.bana aşırı saçma geldi bu durum.%30 kullanım ve 75 derece 🤔🤔
İşlemcim CPU-Z'nin testinde yaklaşık 100W çekerken Cinebench R20 testinde 130W çekiyor. Doğal olarak Cinebench'te sıcaklık daha yüksek oluyor. İkisinde de kullanım %100. Çok da kafaya takmamak gerek bence.
Kullandigim cpu en yüksek ayarlarda bile %70 kullanımın ustune çıkmiyor.bu cok iyi bişe ancak ayar yükseltince ısı aşırı artıyor.demek istedigim rahatca alabilecegim performansı ısı yüzünden alamiyorum

Son düzenleme:

Geri
Yukarı