R5 1600 AF işlemci soğutucusunun bir ayağı boşa dönüyor

Freazy

Yoctopat
Merhabalar,
3 gün önce yeni bir bilgisayar topladım. AMD işlemcimin soğutucusu takarken bir ayağı sürekli boşa dönüyor ama diğerleri oturdu. Sistem boşta 50 derece, GTA V yüksek ayarlarda ise 63 derecelerde geziyor. İşlemcim Ryzen 5 1600 AF.

Bir de bu arada bilgisayarımın kasasının dışına ne zaman dokunsam elektrik atıyor, tabii bunu günde 1 veya 2 kez yapıyor. Statik elektrik sanırsam. Prizde ve odaya gelen kabloda topraklama var. Bir soruna yol açar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Eray Türkay

Kilopat
Makaleler
9
Merhabalar,
3 gün önce yeni bir bilgisayar topladım. AMD işlemcimin soğutucusu takarken bir ayağı sürekli boşa dönüyor ama diğerleri oturdu. Sistem boşta 50 derece, GTA V yüksek ayarlarda ise 63 derecelerde geziyor. İşlemcim Ryzen 5 1600 AF.

Bir de bu arada bilgisayarımın kasasının dışına ne zaman dokunsam elektrik atıyor, tabii bunu günde 1 veya 2 kez yapıyor. Statik elektrik sanırsam. Prizde ve odaya gelen kabloda topraklama var. Bir soruna yol açar mı?

Ayakları sıkarken çapraz sıkmanız lazım. Statik elektriği boşaltmak için ise: PSU düğmesini kapatın. PC açma tuşuna 15 ila 20 saniye arası basılı tutun. Sonra toprakta çıplak ayak yürüyün. Bu kadar.

Gökhan Kale

Centipat
Merhabalar,

Soğutucu çapraz bir sekilde takin yoksa yerine tam oturmaz iyi sogutamaz işlemciyi.

Yukarı