R5 1600 AF işlemcinin 1.39v çalışması anakrata zarar verir mi?

Yilmaz.Kucuker

Decapat
Daha fazla  
Selamünaleyküm arkadaşlar bugün elime ulaşan anakarttim ile OC yapmak istiyorum işlemcime anakart modelim B450 SH2 Gigabyte modeli bir anakart bugün çokça uğraşım sonucunda 3.8GHz hıza 1.29v da 3.9GHz hıza ise 1.39v da kavuştum acaba 1.39v anakartta zarar verir mi? Yoksa 3.8GHz olarak mi kullanmaliyim? Bir de 3000MHz / 8x2 Dual RAM'e sahibim.

Son düzenleyen: Moderatör:
100 mhz için 0.1 saçma fazla. İşlemcinin stok voltajı bile tamam denilebilecek bir düzeyde onun için. Ha içine yatmıyorsa 0.005 ya da 0.001 ekleyebilirsin. Uzun vadede @BerkayZ87 adlı kullanıcının dediği gibi degrade denilen olay başının belası olabilir.

Bende aynı anakart var R5 2600 4.0 GHz kullanıyorum.
Ekran Görüntüsü (36).png

Degrade nedir hocam?
1 yıl sonra aynı voltajdayken siyah ekran, mavi ekran, boot etmeme gibi problemlerle karşılaşabilirsin. İşlemciye voltaj kaynaklı donanımsal olarak zarar vermek denebilir.

Aynı şey bende de var sırf 0.1GHz için 0.1v arttırma. 1.29v 3.8GHz olarak kullan uzun kullanım için de iyi olmaz.

Sana da takoz 1600 AF denk gelmiş 3.8GHz ile yaşamaya devam et en mantıklısı bu. Ben 1.3250v 3.8 olarak kullanıyorum örnek olarak.

O zaman dokunmuyorum öyle mi bir de bende GTX1650 Super var neden bu stoc halinde darboğaz yapıyor onu çözemedim.

Bence darboğaz yapmıyordur problem yaşadığın bir oyun varsa o oyun problemlidir optimizasyonu kötü olan oyunlarda darboğaz oyunun sorunu yani senden kaynaklı değildir.
Hangi oyunlarda darboğaz var?

Geri
Yukarı