Çözüldü R5 1600 AF RX 6500 XT PSU'ya gelen darbe sonrası cızırtı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

The End Of TİME

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, birkaç ay önce PC topladım. Henüz PC masası almadığım için kasa idareten kullandığım masanın yanındaydı. Bugün köpeğim evde koşarken hızını alamayıp kasaya arkadan çarptı ve kasa yaklaşık 40-50 cm sürüklenip durdu. O sırada PC açıktı. PSU'dan olduğunu düşündüğüm şiddetli fan sesi ve cızırtı gelmeye başladı. Tabii hemen kapattım sistemi ve PSU'ya baktım yerinden oynamış mı diye. Sanki biraz oynamıştı. Söktüm taktım, PC'yi açtım, cızırtı devam ediyordu. Farklı bir güç kablosu (eski bir şey) takınca ses oldukça azaldı ancak kulağımı dibine götürürsem cızırtı geliyor.

Ne yapmalıyım? Yeni PSU alayım mı? Yoksa yeni kablo alıp deneyeyim mi? Sistem çalışıyor ancak korkuyorum.
Sistem:
  • RX 6500 XT.
  • 16 RAM.
  • R5 1600 AF.
  • Thermaltake kasa ve onunla gelen 650 watt +80 PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@The End Of TİME

Kafaya takmaya gerek yok, güç kaynakları çok büyük darbe almadıkları sürece iç yapısında hasara uğramazlar. Kasa içinde her şey yerli yerindeyse ve kasa düzgün çalışıyorsa sorun yok. Bu çıkan arı/sinek vızıltısı benzeri ses büyük ihtimalle bobinlerden geliyor. Onların üzerinden akım geçiyor çünkü, yapıları gereği böyle.

O ses her zaman geliyordur da, o talihsiz kazayı yaşayınca psikolojik takıntı olmuştur. Zaten güç kaynağının dibine girmediğin sürece o sesi duyman çok zor.
Büyük ihtimalle bobin cızırtısı. Psikolojik olabilir, köpeğin bilgisayara çarpmasına bağlıyor olabilirsin. Bobin cızırtısı bütün elektronik devrelerde oluyor neredeyse, durum gerçekten öyleyse sorun edilecek bir şey yok.

Kullandığım iki güç kaynağına da kulağımı dayayınca cızırtı sesi duyuyordum, aşağıdakine benzer bir ses duyuyorsan sorun yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Büyük ihtimalle bobin cızırtısı. Psikolojik olabilir, köpeğin bilgisayara çarpmasına bağlıyor olabilirsin. Bobin cızırtısı bütün elektronik devrelerde oluyor neredeyse, durum gerçekten öyleyse sorun edilecek bir şey yok.

Kullandığım iki güç kaynağına da kulağımı dayayınca cızırtı sesi duyuyordum, aşağıdakine benzer bir ses duyuyorsan sorun yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vallahi o kadar korkmuşum ki PC'yi demin kurdum şu an hiç ses yok. Ama kurarken sokakta bir araba ara gaz verdi PC'den geliyor sandım o kadar korktum ki kafayı yedim.

@The End Of TİME

Kafaya takmaya gerek yok, güç kaynakları çok büyük darbe almadıkları sürece iç yapısında hasara uğramazlar. Kasa içinde her şey yerli yerindeyse ve kasa düzgün çalışıyorsa sorun yok. Bu çıkan arı/sinek vızıltısı benzeri ses büyük ihtimalle bobinlerden geliyor. Onların üzerinden akım geçiyor çünkü, yapıları gereği böyle.

O ses her zaman geliyordur da, o talihsiz kazayı yaşayınca psikolojik takıntı olmuştur. Zaten güç kaynağının dibine girmediğin sürece o sesi duyman çok zor.

Çözüm
@The End Of TİME

Aman kardeş içime su serptin vallahi zar zor çıkarttım parasını daha 3 ay oldu olmadı nasıl korktum biliyonmu elim ayağım boşaldı hala kendime gelemedim.

Geri
Yukarı