Çözüldü R5 1600 AF sistemde performans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hexweak

Hectopat
Sistem bilgisi:
-Ryzen 5 1600 AF.
-8 GB 3000MHz Corsair RAM.
-Sharkoon SHP650V2 80+ PSU.
-Gigabyte B450M S2H.
-RX 5500XT 4 GB.
-WD 10ezex 1TB HDD+500GB.
Bilgisayarı ilk topladığım zamandan beri sürekli olarak donma, kasma ve ani takılmalar meydana geliyor. Bu gerek oyunlarda gerekse Windows ekranında meydana geliyor. Aynı sisteme sahip kişilerin performanslarına baktığımda arada dağlar kadar fark var. Rainbow6 oyununda bu tarz donmalar nadir oluyor ama bu sorun yüzünden diğer sistem isteyen oyunlar aşırı derecede can sıkıyor. Grafik kalitesini düşürüp arttırmam da hiçbir etki etmiyor.
Daha öncesinde arkadaşımın ekran kartını sistemime takıp denediğimde de aynı sorunla karşılaştım. Ani FPS dropları yaşıyordum.
Sistemimde herhangi bir kötü yazılım veya korsan oyun yok. Windows'u yeni kurdum ve etkinleştirdim.
İlgili video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Artı olarak bazen pencereleri hareket ettirdiğimde aşırı gecikme yaşıyorum. (Bu durumda HDD, RAM, CPU, GPU kullanımı normal seyrediyor)

as.gif

Watch Dogs 2 gpuz görüntüsü.

anthem.gif

Anthem gpuz görüntüsü.

Son düzenleme:
Çözüm
Sorunu çözüldü. Artı olarak 8 GB daha RAM taktığımda hiçbir sorun kalmadı. Oyunlarda FPS düşmesi yaşamıyorum ve ekran kartı %98-%100 arasında kullanılıyor. Yardım eden herkese teşekkürler.
HDD ile ilgili bir sorun olabilir sisteminizde SSD yok sanırım SSD eklemenizi tavsiye ederim. Bunlar dışında genelde drop sorunları RAM den kaynaklı oluyor. 8 GB daha RAM alıp çift kanal kullanabilirsiniz o şekilde sorun çözülebilir.

RAM'lar uyumsuzluk yapıyor. Tek tek ayarlamanız lazım. Örnek.

Dosya Ekleri

• IMG_20200923_200423.jpg
    IMG_20200923_200423.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20200923_200330.jpg
    IMG_20200923_200330.jpg
    65,8 KB · Görüntüleme: 38
Harddiskten ben de şüphelendim ve değiştirdim. Farklı disklere windows'u ve oyunları kurdum. Maalesef değişen hiçbir şey olmadı
HDD ile ilgili bir sorun olabilir sisteminizde SSD yok sanırım SSD eklemenizi tavsiye ederim. Bunlar dışında genelde drop sorunları RAM den kaynaklı oluyor. 8 GB daha RAM alıp çift kanal kullanabilirsiniz o şekilde sorun çözülebilir.
Görsellerden pek bir şey anlayamadım. Nasıl bir ayardan bahsediyorsunuz?
Hayır. Anakart üzerinden ayarlama yapman lazım. Resimlere bak.

Yeni konular

Geri
Yukarı