R5 1600 bilgisayar sürekli yeniden başlıyor

gorkemcinar

Hectopat
Selamlar, Rust oynarken 5-10 dakika oynadıktan sonra hiçbir sebep yokken bir anda ekran kararıyor ve yeniden başlıyor sistem. Sizce sebebi nedir? Sıcaklıklarla alakası olduğunu düşünmüyorum işlemcim de ekran kartım da maksimum 70-72 derecede çalışıyor. Daha önce hiç başıma gelmemişti.

Sistemim:

Ryzen 5 1600 AF
ASUS Dual RX 580
Gigabyte B450M S2H
Crucial Ballistix 3200 MHz 8 GB DDR4
Zalman 600LE PSU

Radeon Sürümü: 20.8.1

Öncelikle Radeon sürümünü DDU programı ile silip 20.4.2 WHQL yani Microsoft onaylı sürümü kurmanızı tavsiye ediyorum. Sebebi belki de bu olabilir. AMD programından güncelleme aratırken hemen altında güncelleme tara seçeneğinde sadece önerileni seçerseniz opsiyonel yani beta sürümünü bulup kurmazsınız. Böylece hata veya hatalarda almazsınız.

Merhaba,

Özellikle oyunlarda bu durumun olması genellikle ekran kartı ya da işlemcinin aşırı ısınması ile sistemin kendini korumaya alıp yeniden başlatması olabilir. Ancak dediğiniz gibi sıcaklıklarınız 70-72 derece ise PSU kaynaklı sorundan dolayı reset atıyor olabilir.

Merhaba,

Özellikle oyunlarda bu durumun olması genellikle ekran kartı ya da işlemcinin aşırı ısınması ile sistemin kendini korumaya alıp yeniden başlatması olabilir. Ancak dediğiniz gibi sıcaklıklarınız 70-72 derece ise PSU kaynaklı sorundan dolayı reset atıyor olabilir.
PSU'da ne gibi bir sorun olabilir? Bugüne kadar hiç karşılaşmadım böyle bir anda bozulması garip değil mi?

Diğer üyelerin dediklerine katılıyorum. Yazılımsal olarak sorunu bulman şu anda önceliğin olmalı. Yazılımsal olarak bir sonuç alamazsan bu soruna ekran kartı, RAM, güç kaynağı, anakart kapasitörü vb. neden olabilir. Ama yalnızca oyunlarda oluyorsa ekran kartı ve güç kaynağı daha büyük ihtimal.
PSU'da ne gibi bir sorun olabilir?

Besleme sorunu. Örneğin voltaj problemli & arızalı güç kaynakları oyuna girildiğinde veya oyundan çıkıldığında ekran kartının çektiği voltajın ani azalması ve artması dolayısıyla kendilerini kapatırlar. Sağlam güç kaynakların bu voltaj değişikliklerinde sorun yaşamaz. Senin durumunda kesin güç kaynağıdır diyemeyiz ama bu da bir ihtimal.

PSU'da ne gibi bir sorun olabilir? Bugüne kadar hiç karşılaşmadım böyle bir anda bozulması garip değil mi?

Oyun çalışınca ek yük biner ve PSU gerekli desteğini veremezse sistem reset atar. PSU kontrol için performans testi yapın.

AIDA64 programı ile stres testi yapın 10-15 dakika boyunca. Eğer reset atar ise minidump dosyasını paylaşırsanız bu konuda bilgili arkadaşlar minidump dosyanızı inceler ve gerekli desteği sizlere sağlamış olurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı