R5 1600 CBP kapattıktan sonra sigorta atması ve yanık kokusu

kiremithuseyin

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar bugün öğlen saatlerinde işlemcim ısındığını için ve gereksiz voltaj kullandığı için (1.450 civarı bostayken) CBP ayarını kapatmıştım islemcimin sıcaklığında 10 derecelik bir düşüş yaşadım FPS de de bir sorun yoktu her şey normaldi. Bu ayarı yaptıktan sonra 1 saat sonra tekrar oturdum oynadım sıkıntısız çalışıyordu fakat bilgisayarı kapatıp aşağı inmiştim kapının önüne. 15 dk önce eve geldim, eve geldiğimde babam sigortanın atık olduğunu (bilgisayarı kapattıktan sonra çalışıyordu)ve kabloların oradan yanık kokusu geldiğini söyledi. Şu an çözmüş ama bilgisayarı açmaya korkuyorum, yaptığım şey yüzünden mi oldu? Cevaplarsaniz sevinirim.

Cbp ayarını kapattiktan sonra voltaj 1.200 seviyelerine inmişti sanırım.
Tekrar CBP'yi acayim mi ne yapayım?
Bilgisayara zarar gelmiş midir?
550W PSU var sistemde.
Şimdiden teşekkürler çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar bugün öğlen saatlerinde işlemcim ısındığını için ve gereksiz voltaj kullandığı için (1.450 civarı bostayken) cbp ayarını kapatmıştım islemcimin sıcaklığında 10 derecelik bir düşüş yaşadım FPS de de bir sorun yoktu her şey normaldi. Bu ayarı yaptıktan sonra 1 saat sonra tekrar oturdum oynadım sıkıntısız çalışıyordu fakat bilgisayarı kapatıp aşağı inmiştim kapının önüne. 15 dk önce eve geldim, eve geldiğimde babam sigortanın atık olduğunu (bilgisayarı kapattıktan sonra çalışıyordu)ve kabloların oradan yanık kokusu geldiğini söyledi. Şu an çözmüş ama bilgisayarı açmaya korkuyorum, yaptığım şey yüzünden mi oldu? Cevaplarsaniz sevinirim.

Cbp ayarını kapattiktan sonra voltaj 1.200 seviyelerine inmişti sanırım.
Tekrar Cbp'yi acayim mi ne yapayım?
Bilgisayara zarar gelmiş midir?
550W PSU var sistemde.
Şimdiden teşekkürler çok korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Cbp ile ilgili değildir bence başka bir nedeni vardır.

Sigorta eğer bilgisayar çalışıyorken atsaydı ufak bir ihtimal denebilirdi ama pek alası yok bence. Yaz aylarında ben de kapatıyorum CBY çok ısındığını için. Hatta MSI anakartım olduğundan Ryzen 2600 İşlemcimi Dragon Center'dan manuel fan ayarı yaptım ve yük altında maksimum 67 dereceleri gördüm ama genelde 60-65 arası oluyor oyunlarda. CBY açında 70-75 derecelere varıyor yazın sıcağında.

Sigorta eğer bilgisayar çalışıyorken atsaydı ufak bir ihtimal denebilirdi ama pek alası yok bence. Yaz aylarında ben de kapatıyorum CBY çok ısındığını için. Hatta MSI anakartım olduğundan Ryzen 2600 İşlemcimi Dragon Center'dan manuel fan ayarı yaptım ve yük altında maksimum 67 dereceleri gördüm ama genelde 60-65 arası oluyor oyunlarda. CBY açında 70-75 derecelere varıyor yazın sıcağında.
Anladım teşekkürler.
Sistemi çalıştırdım, böyle gözüküyor.
Bir de oyun oynarken kaç voltaj kullandığına nasıl bakabilirim?MSI Afterburner da var mı böyle bir şey?
@bazzinga @chaoo @Draugr

Dosya Ekleri

• 20210517_203016.jpg
    20210517_203016.jpg
    86,3 KB · Görüntüleme: 32
  • 20210517_203014.jpg
    20210517_203014.jpg
    88,4 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Geri
Yukarı