R5 1600 GTX 1060 oyunlarda akıcılık bozuluyor

MahanN

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Benim Ryzen 5 1600 GTX 1060 3GB 8 GB RAM'im bulunmakta. Herhangi bir oyunda 60 FPS aldığımda oyun kasıyormuş hissi alıyorum. Monitörüm 75 Hz AOC G2260VWQ6 modelidir kendisi. Ne yapacağım sizce? 70 60 FPS'ler akıcı gelmiyor ben sadece 75 FPS ve üzeri aldığımda doğru düzgün oluyor. Ekran kartında bir sıkıntı yok. Rust GTA 5 gibi ağır oyunlarda FPS'im 60 70 olunca bu kasmalar oluyor ve Hz kontrol ettim, 75 Hz, ondan yana sıkıntı yok. Arkadaşlar kesinlikle ekran kartından değil sorun daha önce AMD RX 570 vardı onda da devam ediyordu şu anda bunda da devam ediyor ne yapacağım bilemiyorum başkaları Micro stuttering diyor belki de o sorundur ne olduğunu tam bilmiyorum ama sağ sol yaparken oluyor bu olay böyle bir kasma oluyor ama oyunlarda sabitken her şey akıp gidiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
VSYNC açık olduğundan bazı oyunlarda akıcılıkta probem oluyor olabilir. 60 ile 75 arasında bir fark göremezsin, Masaüstü > sağ tık, nvidia denetim masası > Sol üst > 3D Ayarlarının yönetilmesi > Düşey senkronizasyon > kapalı hale getir.

V-Sync kapalı.
V-Sync açık olduğundan bazı oyunlarda akıcılıkta probem oluyor olabilir. 60 ile 75 arasında bir fark göremezsin, masaüstü > sağ tık, NVIDIA Denetim Masası > sol üst > 3D ayarlarının yönetilmesi > düşey senkronizasyon > kapalı hale getir.

Kapalı zaten hocam.
Ama bende 90 fpsdede oluyor ama az sanırım Micro stuttering bu eğer buysa sorunu nasıl çözerim bilen biri söylesin.

Monitörün 75 Hz ve o an kasan 75 FPS'den az görüntü üretiyor ise kasma hissi yaşaman normal aksi durumda yani 75 FPS ve yukarısı aldığında kasma hissi olmaz ama tearing yaşarsın. Bunun önüne V-Sync ile geçebilirsin ya da FPS cap koyarsın veya monitörün FreeSync özelliğine sahip ise kullanabilirsin.

Monitörün 75 Hz ve o an kasan 75 FPS'den az görüntü üretiyor ise kasma hissi yaşaman normal aksi durumda yani 75 FPS ve yukarısı aldığında kasma hissi olmaz ama tearing yaşarsın. Bunun önüne V-Sync ile geçebilirsin ya da FPS cap koyarsın veya monitörün FreeSync özelliğine sahip ise kullanabilirsin.

V-Sync açtığımda oyun çok güzel ama mouse böyle değişik ilerliyor çözüm değil yani 90 FPS alırken de bunu yaşyorum yani ama az sağ sol yaparken falan 60 FPS alırken oyun gene akıyor ama sağ sol yaptımmı veya hareket oyun çamur kasıyor bildiğin.

V-Sync açtığımda oyun çok güzel ama mouse böyle değişik ilerliyor çözüm değil yani 90 FPS alırken de bunu yaşyorum yani ama az sağ sol yaparken falan 60 FPS alırken oyun gene akıyor ama sağ sol yaptımmı veya hareket oyun çamur kasıyor bildiğin.
DDU ile sürücüleri kaldır eski sürücüleri yüklemeyi dene.

DDU ile sürücüleri kaldır eski sürücüleri yüklemeyi dene.

Dediğim gibi ekran kartı değiştirdim ona rağmen mi gene değimedi düzelmedi bu olay yani ekran kartının hiçbirşeyinden değil bu.
AMD ekran kartı varken de DDU ile silip 10 kere yüklemişimdir NVIDIA'ya yeni geçtim aynı sorun devam ediyor.

Dediğim gibi ekran kartı değiştirdim ona rağmen mi gene değimedi düzelmedi bu olay yani ekran kartının hiçbirşeyinden değil bu.
AMD ekran kartı varken de DDU ile silip 10 kere yüklemişimdir NVIDIA'ya yeni geçtim aynı sorun devam ediyor.
Hocam dikey eşitlemeyi kapattınız mı dediğim gibi? Monitörünüz freesync özelliği var mı? Bu gibi soruları cevapladıysanız temiz kurulum yapın. Onu da yaptıysanız ve eski ekran kartında aynı problemi yaşadıysanız sorun monitörde.

Hocam dikey eşitlemeyi kapattınız mı dediğim gibi? Monitörünüz FreeSync özelliği var mı? Bu gibi soruları cevapladıysanız temiz kurulum yapın. Onu da yaptıysanız ve eski ekran kartında aynı problemi yaşadıysanız sorun monitörde.

FreeSync var dikey eşitlme kapalı temiz kurulum yapmadım yeni ekran kartını aldığımdan beri yaparsam düzelir mi bilmiyorum ama eski ekran kartımdada yaşıyordum. Eğer diyorsan temiz bir format atarım ama sorun monitörde ise onu nasıl çözeceğiz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı