Çözüldü R5 1600 GTX 1060 termal macun değişimi sonrası donma-kilitlenme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pouleizer

Decapat
RAM
G.Skill (2x8GB) 3000 MHz
SSD veya HDD modeli
Kingston Digital 120GB SSD
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
Anakart
A320M PRO-E (MS-7A36) (AM4)
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600
Merhaba. Çok ilginç bir sorun yaşıyorum. İşlemcim boşta 60 dereceleri, yük altında (bazı oyunlarda) ise 80 dereceleri görüyordu. Genel olarak kasayı temizlemek istedim. Hava kompresörüyle genel tozunu aldım. Sonra işlemcinin termal macununu değiştirdim. Şu an işlemcim boşta 30 derecelerde, yük altında ise 50 derecelerde. Buraya kadar her şey normal. Gelelim soruna:

Isınma sorununu çözdüm donma problemi çıktı. Normal bir donma da değil bir süreç halinde donma. Durduk yere önce arka planda sistem kilitleniyor, "ben o sırada oyunu oynamaya devam edebiliyorum" ama kaydedemiyorum. Arka plan donmuşken fareyi hareket ettirebiliyorum, klavye çalışıyor. Alt+Tab vs. atabiliyorum ama masaüstünde bir şeylere tıkladığımda açılmıyor ve sistemdeki donma bir süre sonra her yere yansıyor. Önce ses gidiyor, sonra oyun donuyor, mouse hareketi duruyor ve bu donma süreci hiç düzelmediği gibi reset atmadan da çözülmüyor. Acaba ne yapmış olabilirim?

Dipnot:

Yazılımsal herhangi bir problem yok onu belirteyim. Her şey bu temizleme işlemiyle ortaya çıktı yani sorun tamamen donanımsal ve özellikle oyundayken oluyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Statik elektriklenme. Sistem sonradan alışır bu duruma ben böyle bir durum yaşadığımda sorun buydu. Fakat seninki devam ediyorsa anormal bir durum söz konusu. Eğer devam ediyorsa hangi termal macunu kullandığını atabilirmisin?
Zalman ZM-STG2. Birkaç yıl önce alıp bir kez kullanmıştım. Şimdi tekrar kullandım ki bilmiyorum ısı değerlerinde en ufak bir artış yok. Donma yaşanırken de hiç ısı artışı vs. olmuyor.

Sorun çözüldü arkadaşlar. Tamamen benim hatamdan kaynaklanan saçma bir durum. Termal macunla, donanım araçlarıyla alakalı bir problem değilmiş. Monitörün freesync ayarı açık kalmış. Onu kapatınca donmalar düzeldi...
Bir haftadır çözmek için uğraşıyorum bu meseleyi. Kasadaki her şeyi tek tek test ettim, farklı bilgisayarda denedim. İç, dış temizlik yaptım. Yazılım boyutunda formatlar, detaylı hdd, ram testleri, antivirüs taramaları vs yapmadığım şey kalmadı. 😄 Bir haftam bunlara gitti. Şu an olayın monitördeki tek tuşla düzelmesini ve giden zamanı sindirmeye çalışıyorum. Yorumlar için teşekkürler...

Ali Anıl Öney

Kilopat
Hocam başıma benzer bir olay gelmişti. İşlemci soğutucu bağlantılarında sorun varmış. Her şey normalken işlemci soğutucusu anlık gidip geliyordu ve Windows'da sorunlar başlıyordu. İşlemci soğutucu bağlantılarını kontrol edebilirsiniz. Düşük bir ihtimal ama bakmakta fayda var.

KS
KS
Pouleizer

Pouleizer

Decapat
Hocam başıma benzer bir olay gelmişti. İşlemci soğutucu bağlantılarında sorun varmış. Her şey normalken işlemci soğutucusu anlık gidip geliyordu ve Windows'da sorunlar başlıyordu. İşlemci soğutucu bağlantılarını kontrol edebilirsiniz. Düşük bir ihtimal ama bakmakta fayda var.
Kasadaki hemen her kabloyu kontrol ettim aslında. Tekrar çıkardım taktım çoğunu. İşlemci fanının kablosunu da çıkardım taktım, soğutucu bağlantısından kastımız o ise eğer. İşlemci fanını kurcalamayı pek istemedim açıkçası çünkü malum macunu yeni sürdük. Yerinden çıkarırsam tekrar aynı işlemleri yapmam gerekecek ki bu fanı sökmesi, takması da bela bir iş. Galiba tekrar yapacağım. Her ihtimali düşünüyorum. Macunu çok sürmüş veya anakarta taşırmış olabilir miyim? Problemin kaynağı bu tür şeyler olabilir mi ya da?

Xagony

Picopat
Yer
Mersin
Statik elektriklenme. Sistem sonradan alışır bu duruma ben böyle bir durum yaşadığımda sorun buydu. Fakat seninki devam ediyorsa anormal bir durum söz konusu. Eğer devam ediyorsa hangi termal macunu kullandığını atabilirmisin?

KS
KS
Pouleizer

Pouleizer

Decapat
Zalman ZM-STG2. Birkaç yıl önce alıp bir kez kullanmıştım. Şimdi tekrar kullandım ki bilmiyorum ısı değerlerinde en ufak bir artış yok. Donma yaşanırken de hiç ısı artışı vs. olmuyor.

Sorun çözüldü arkadaşlar. Tamamen benim hatamdan kaynaklanan saçma bir durum. Termal macunla, donanım araçlarıyla alakalı bir problem değilmiş. Monitörün freesync ayarı açık kalmış. Onu kapatınca donmalar düzeldi...
Bir haftadır çözmek için uğraşıyorum bu meseleyi. Kasadaki her şeyi tek tek test ettim, farklı bilgisayarda denedim. İç, dış temizlik yaptım. Yazılım boyutunda formatlar, detaylı hdd, ram testleri, antivirüs taramaları vs yapmadığım şey kalmadı. 😄 Bir haftam bunlara gitti. Şu an olayın monitördeki tek tuşla düzelmesini ve giden zamanı sindirmeye çalışıyorum. Yorumlar için teşekkürler...

Dosya Ekleri

• images (4).jpeg
    images (4).jpeg
    15,1 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Yukarı