R5 1600 GTX 1660S sistemde PUBG emülatör GPU kullanımı az

İşletim sistemi
Windows 10

def2EASY

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Ben PUBG Mobile oyununda emülatör safında oynuyor ve bir yayıncının ekibinde bulunuyorum. Emulator üzerinden oynamak ne kadar çoğu kesime saçma, gereksiz gelsede biz eğleniyoruz ve belirli turnuvalara giriyoruz. Hepimizin kalbur üstü sistemleri mevcut. Buna rağmen oyunda özellikle scrim (turnuva) maçlarında son alanlarda küçük haritada 40-50 kişi civarı oyuncu bulunuyor ve cihazlarımız inanılmaz kasıyor. Evet biliyorum mobil bir oyun ve optimizasyon sorunları var. Fakat izlediğimiz birkaç önde gelen yayıncı (onlarda emülatör oyuncusu) ne kadar kalaba olursa olsun maçın son anına kadar hiçbir kasma yaşamadan gayet akıcı şekilde oyunlarını oynuyorlar ve çok fazla avantajlılar. Kendilerine sorduğumuz zaman Intel i9 10XXX serisi işlemciler sayesinde hiç kasmadan oynayabildiklerini söylüyorlar.

Benim kendi sistemimde AMD Ryzen 5 1600 işlemci bulunmakta ve oyun en fazla bu işlemcimin %30'unu kullanmakta. Ekipteki diğer arkadaşlarda da 3500 3600 işlemciler mevcut. Ekran kartlarımız en kötüsü GTX 1660S. Oyun zaten grafik kartını neredeyse hiç kullanmıyor(%10-15).

** FPS izleme yazılımıyla takip ettiğimizde ara ara çekirdeklerin bazıları %100 usage oluyor. Elimizdeki tek sebep bu gibi duruyor. **

Şimdi benim sizlere sorum şu. Bu oyun benim işlemcimin sadece %30'unu kullanıyorken ben bu dropları yaşıyorum. İşlemcimi upgrade ederek sizce bu kasmalardan kurtulabilir miyim? Daha güçlü işlemcilerde kasmama (drop yememe) gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

Bu oyunda yayın yapan bir ekibiz ve buradan gelir sağlıyoruz. O yüzden foruma danışmak istedim. Herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Emülatörlerin GPU kullanmaması normal, neredeyse tam yükü CPU'ya bindiriyor. Ben 1600'den çok daha güçlü olan 3600 ile bile çok nadir de olsa drop yiyordum geçen sene, yani 1600'de FPS'inin düşmesi normal. İşlemcini yükseltmen için en mantıklı ve güçlü seçenek 5600X. O dedikleri i9'larla aynı tekli çekirdek gücüne sahip. Ayrıca sanallaştırmayı açtın mı BIOS'dan? Açarsan bir tık kasmanın önüne geçebilirsin.

Cevaplarınız için teşekkürler.

1600 tekli çekirdek gücünde zayıftır, bu önemli bir etken olabilir. 3500/3600 olanlar da aynı durumu mu yaşıyor?
Benim kadar olmasada evet herkeste dar ve kalaba alanlarda aşırı droplar yaşanıyor.
Emülatörlerin GPU kullanmaması normal, neredeyse tam yükü CPU'ya bindiriyor. Ben 1600'den çok daha güçlü olan 3600 ile bile çok nadir de olsa drop yiyordum geçen sene, yani 1600'de FPS'inin düşmesi normal. İşlemcini yükseltmen için en mantıklı ve güçlü seçenek 5600X. O dedikleri i9'larla aynı tekli çekirdek gücüne sahip. Ayrıca sanallaştırmayı açtın mı BIOS'dan? Açarsan bir tık kasmanın önüne geçebilirsin.
Evet sanallaştırma açık. Aslında aklımda ki soru tamda bu. Oyun benim işlemcimin %30 unu kullanıyor olmasına rağmen daha güçlü bir işlemcinin kasmaması tekli çekirdek performansıyla mı alakalı? Yani sizce oyunun droplarının, kalabalıkta ve çatışmada yaşanan kasmaların sebebi bu mu? Eğer öyleyse dediğiniz modele yükseltebiliriz işlemcileri.

** Tekrar değineyim bu bahsettiğim kasma normal oyunlarda pek yaşanmıyor. Extra kalaba turnuva maçlarında yaşanıyor. **

Son düzenleme:
Oyun benim işlemcimin %30 unu kullanıyor olmasına rağmen daha güçlü bir işlemcinin kasmaması tekli çekirdek performansıyla mı alakalı?

Evet tam olarak doğru anlamışsın. 6/12 işlemci için oyun yüklerinin çoğu çerez gibi gelir o yüzden az kullanılması normal. FPS'in tamamı tekli çekirdek gücüne göre çıkar. 5600X de 1600 gibi 6/12 ama farkı anlatmaya gerek yok.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Benim kadar olmasada evet herkeste dar ve kalaba alanlarda aşırı droplar yaşanıyor.

Evet sanallaştırma açık. Aslında aklımda ki soru tamda bu. Oyun benim işlemcimin %30 unu kullanıyor olmasına rağmen daha güçlü bir işlemcinin kasmaması tekli çekirdek performansıyla mı alakalı? Yani sizce oyunun droplarının, kalabalıkta ve çatışmada yaşanan kasmaların sebebi bu mu? Eğer öyleyse dediğiniz modele yükseltebiliriz işlemcileri.

** Tekrar değineyim bu bahsettiğim kasma normal oyunlarda pek yaşanmıyor. Extra kalaba turnuva maçlarında yaşanıyor. **
Garanti veremem sonuçta emütatör bu ama düzeleceğini düşüyorum. Zaten bu işlemciyle de düzelmezse i9 da taksan düzelmez.

Evet tam olarak doğru anlamışsın. 6/12 işlemci için oyun yüklerinin çoğu çerez gibi gelir o yüzden az kullanılması normal. FPS'in tamamı tekli çekirdek gücüne göre çıkar. 5600X de 1600 gibi 6/12 ama farkı anlatmaya gerek yok.
Garanti veremem sonuçta emütatör bu ama düzeleceğini düşüyorum. Zaten bu işlemciyle de düzelmezse i9 da taksan düzelmez.
İkinizede çok teşekkür ederim. Bizi tek düşündüren şey işlemcimizin bu oyuna göre gayet yeterli ve az kullanılmasına rağmen upgrade gerçekten işe yarar mı sorusuydu. Anladığım kadarıyla tekli çekirdek performansı en büyük etken olduğu için işe yarayacak gibi duruyor. Deneyip göreceğiz :)

Yeni konular

Geri
Yukarı