R5 1600 ile 3600MHz RAM kullanmak

UluErdem25

Hectopat
Yer
Ofis
R5 1600 AE (14nm) işlemciye sahibim ve kullandığım belleğin frekansı 3600MHz. İşlemcimin frekansı belleğiminkinden aşağıda kalıyor, bu durumda Gear 1 - 2 gibi bir durum oluşup performans kaybı yaşatır mı? İşlemcimi kolaylıkla 3600-3700MHz frekansa çıkarabilirim ancak stok 3400MHz olarak kullansam dezavantajlı olur mu?

Hiçbir şey anlamadım cidden, işlemci frekansın ile RAM frekansını bağlantılı mı tuttun?

Artı -1 Eksi
İşlemci frekansı ile RAM frekansı farklı şeyler, birbirlerinden farklı onlar.
Hiçbir şey anlamadım cidden, işlemci frekansın ile RAM frekansını bağlantılı mı tuttun?

Uzun zaman önce bu haberi okumuştum, tüm DDR4 sistemlerde olduğunu sandım. Pardon.

Uzun zaman önce bu haberi okumuştum, tüm DDR4 sistemlerde olduğunu sandım. Pardon.

Vites 1-2 mevzusunu kast ediyorsun anladım, o sadece Intel'de oluyor. AMD işlemcilerde 3733MHz maksimum çıkabilirsin. Üstü bellek kontrolcü darboğazı sebebi ile performans düşüşüne yol açacaktır.

O ikisinin (işlemci, RAM) frekansı farklı birbirinden.

Burada AMD işlemcilerdeki Infinty fabric meselesi ortaya çıkıyor Gear meselesinden farklı olarak. IF'de de 1:1 ve 2:1 çalışma durumları var. R5 1600 AF olursa Zen+ IF kullanır, bu da Dual'da 3200 Single'da da maksimum 3600/3733 Mhz frekans sınırı tanır size. Bu durumlarda yine işlemci frekansı ile alakası yok, işlemci içindeki IF modülünün çalışma hızı ve voltajına bağlı kalıyor. Bu birime OC yapabilirsiniz ancak hiç tavsiye ettiğim bir durum olmaz.

Geri
Yukarı