R5 1600 OC yapmak

Lourain

Centipat
6 Tane stok fan mevcuttur. Acaba işlemciyi o.c yapsam sıkıntı olur mu? Bilenler yazabilir mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20191119_095305.jpg
    IMG_20191119_095305.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 35
Stok soğutucu kullanıyorsan verim alamazsın. Kule tipi veya sıvı soğutmanız varsa, kaliteliyse yapabilirsiniz. Ayrıca anakartınızın mosfet soğutması, genel kalitesi alacağınız verim konusunda önemlidir. Kasanızın hava akışı düzgünse, 6 fan havanın düzgün bir şekilde işlenmesini sağlayacaktır. Stok fanla birlikte R5 2600 kullanıyorum. Isıdan dolayı oyunlarda 3.72 GHz'ye sabitliyor genelde. 3.95 GHz'ye overclock yaptığım zaman, sıcaklık 10 derece artmıştı.

@luci666 İşlemcim hiç tozlanmıyor, sana böyle söyleyim.
Bu konu aslında toz filtrelerinin başarımıdır. Bu durum, overclock yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Tekrarlıyorum, kule tipi veya sıvı soğutucu ana etken. AMD'nin stok soğutucusunu kullanıyorsanız, verim almanız mümkün değil. Alacağınız verim, yükselen ısı değerleri karşısında bir önem arz etmiyor.

@Lourain işlemci bazlı çalışan oyunlarda 20 FPS gibi bir değer alabilirsin. CS:GO gibi daha hafif oyunlarda +20 FPS alacağını düşünüyorum. Bir video paylaşayım, aklında bir fikir oluşur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Lourain, 3.20 GHz temel frekansı. Turbo boost ile uygun sıcaklık değerleriyle 3.60 GHz'e kadar çıkabiliyor otomatik olarak zaten. Dolayısıyla gereksiz bir iş olmuş olur. Ayrıca PUBG için 4.00 GHz'e çıkarsan bile maksimum 5 fps fazladan alabileceğini düşünüyorum. Bence gereksiz.

Hayır olmaz. Aksine ısı değerleri yükselir. 3 FPS fazla alıp 13 derece daha fazla ısınır. Fan sesleri artar. Her yönden gereksiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı