R5 1600 Overclock

Pain00

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Yakın zamanda MSI Ventus XS OC Edition RTX 2060 ekran kartı aldım. Bunun üzerine işlemcimi hız aşırtma yapmak istiyorum. Hem kartı sıkıştırmasın hemde birazda olsa tek çekirdek performansı artsın diye. İşlemciyi hız aşırtmaya yardım edecek kişi telefon numarası verip daha hızlı yardımcı olursa sevinirim. Güvenlik, rahatsız etme durumundan çekinen olur ise yapacak bir şey yok forumdan halledeceğiz artık. Ben bu işlemciyi daha önce hız aşırtma yaptım fakat işlemciden mi yoksa aldığım RAM'in çakışmasından mı bilmiyorum bilgisayar oyun oynarken yada internette gezerken donuyordu. Günde bir kere ortalamada. Bende Bios sıfırlayıp, Bios'u güncelledim. Bu işlemden sonra 1-2 kere daha yaptı baya aradan sonra. Yaptığım hız aşırtmanın ekran alıntısını da koyacağım. Elimde sağlam bir hava soğutma mevcut. Şuan normal halde oyun oynarken maksimum 44 dereceyi görüyor. Yük altında 50-55 dereceyi geçmiyor.

Bunun dışında aklımda bir kaç soru var. Ekran kartını Metro Exodus Benchmark testi ile test ettim ve farklı kombinasyonlarda denedim ekran alıntılarını ekleyeceğim. Sorulara geçecek olur isem, benchmark testleri sırasında MSI Afterburner kullanarak kartın değerlerini takip ettim. Şöyle bir şey gördüm:
  • Ekran kartının sıcaklığı 80 dereceye kadar geliyor bu normal mi bana fazla gibi geldi? (Ekran kartı bakır ısı borusuna sahip Recep Abi'nin testindeki MSI Ventus kartta alüminyum ısı borusu vardı hız aşırtılmış hali bile 72 derece idi maksimum.)
  • Kartın boost MHz değeri sitesinden baktığımda 1710 MHz yazıyor ama MSI Afterburner ile 1900MHz kadar çıktığını hatta o değeri geçtiğini gördüm yazılım mı kafayı yemiş yoksa kart kendi kendine hız aşırtma mı yapıyor?
Benchmark Testi Sonuçları:

High Ayar RTX High.png

Ultra Ayar RTX Ultra.png

Med Ayar.png

Elimde bir kaç daha test sonucu var ama kalabalık olmasın diye atmak istemedim. Sizce sonuçlar normal mi?

Daha önce yaptığım hız aşırtmaya gelecek olur isek:

Hız aşırtma.png

Daha önce birisi ile beraber yapmıştım bu hız aşırtmayı telefonda konuşarak. O zaman bir sorun olmamıştı. Tahminime göre aynı olsa da RAM'ler çakışma yapıyordu.

Sistemime gelecek olursam:
  • AMD Ryzen 5 1600
  • MSI Ventus XC OC Edition RTX 2060 6 GB
  • Asus Prime B350-Plus
  • G.Skill RipjawsV 2x8 GB CL15 3000 MHz RAM
  • Toshiba P300 2 TB HDD
  • Samsung 860 Evo 256 GB M2 SSD
  • High Power 600W +80 Bronze PSU

Dip Not: Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. 2 konu açmak yerine tek konuda sormak istedim soracaklarımı.

@Shimada Sensei öncelikle yardım edeceğin ve ettiğin için teşekkürler istediğin ekran görüntülerini aldım. Okunmama gibi sorun olursa kusura bakma telefon pek iyi çekmiyor. Birde forumu tam bilmiyorum her cevap yazmamda etiketlememe gerek var mı bildirim gelmesi için?
DİGİ+.png
Hepsi.png

Dostum önce CPU Core Voltage Offset değerini +0.15, CPU Core Ratio değerini de 40 yapıp Cinebench R20'de test et. Sorun olursa CPU Load Line Calibration değerini medium yapmayı dene. Gene olmazsa CPU Switching frequency değerini 300 yapıp dene. Sıcaklık değerlerini paylaş. HWMonitor programıyla da işlemci sekmesinin altındaki voltaj değerlerini at.

Dediğiniz ayarları yapıp kaydettim çıktım ilk başta 4GHz yapıp +0.15V verdiğimde ekran siyah kaldı. Bilgisayarı yeniden başlat tuşuna basıp tekrar açıp diğer iki ayarı da yaptım. Cinebench R20 testini açıp "Run" dediğim anda bilgisayar gene siyah ekran oldu. Tekrar yeniden başlatıp ayarları sıfırladım. Bios'un belirli bir kısmını ben size atmamışım onuda şuan atıyorum. Birde +0.15V kısmını doğru mu girdim emin olamadım.
1.jpg
2.jpg

Önceden hız aşırtma yaptığımızda 3.9 GHz görmüştük maksimum bu arada onuda ekleyeyim.

2.jpg

Ayarları bu şekilde yapınca tekrar R20'de siyah ekran verdi.

3.jpg

Ayarları böyle yapıncada R20 testini sonuna kadar yapabildim fakat sıcaklık 72 derece oldu bana yüksek gibi geldi nedense. Önceden yaptığımızda 60 dereceyi geçmiyordu.

1.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı