Çözüldü R5 1600 RX 5500XT oyunlarda kenar yumuşatma çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Keremdnddr

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, eskiden harici bir ekran kartı olmayan bir bilgisayar kullanıyordum ve böyle bir hata almamıştım. Yeni bir sistem topladım ve bu hata başladı. Bazı oyunlarda çok belli olmuyor ama hatanın kendini çok belli ettiği oyunlarda var ve bu rahatsız ediyor, göze çok batıyor. Tüm oyunlarda kenar yumuşatmayı en üst ayarlarda kullanıyorum ve sorunu gideremiyor. Kullandığım AMD driveri güncel. İnternette biraz araştırdım ve sorun texture shimmering olarak geçiyor. Radeon yazılımındaki tüm ayarları sıfırladım ve bir çözümünü bulamadım şu ana kadar.

Sistem:
CPU
- AMD Ryzen 5 1600.
RAM - 16 GB 3200 MHz.
GPU - XFX AMD Radeon RX 5500 XT 8 GB.
Anakart - B450M S2H v2.
SSD - James Donkey 480 GB.

Aşağıdaki fotorafta gördüğünüz gibi kenarlarda pixelleşme var ve çoğu oyunda oluyor bu sorun.

bandicam 2021-04-11 12-07-25-234.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu araştırdım fabrika çıkışlı bir sorunmuş çoğu kişide var bu sorunun çözümü yokmuş maalesef bu sorunun tek çözümü şu anlık iade etmek.

Yaklaşık 2 yıl boyunca soruna çözüm aradım monitör değiştirdim, ev değiştirdim(elektrik sıkıntısı olabilir mi diye), yeni PC aldım onda da aynı sıkıntı var sorunun tek çözümü iade edip yeni PC almak veya kenar yumuşatma ayarını maximum yapıp sorunu azaltmak.
Radeon arayüzünden ekran kartı ayarlarını gözden geçirirsen kenar yumuşatmayla ilgili bir ayar vardı sanırım. Bir de her oyun için ayrı ayar yapılıyordu. AMD kullanmayalı oldu baya arayüzü hatırlayamıyorum tam.

Merhaba, eskiden harici bir ekran kartı olmayan bir bilgisayar kullanıyordum ve böyle bir hata almamıştım. Yeni bir sistem topladım ve bu hata başladı. Bazı oyunlarda çok belli olmuyor ama hatanın kendini çok belli ettiği oyunlarda var ve bu rahatsız ediyor, göze çok batıyor. Tüm oyunlarda kenar yumuşatmayı en üst ayarlarda kullanıyorum ve sorunu gideremiyor. Kullandığım AMD driveri güncel. İnternette biraz araştırdım ve sorun texture shimmering olarak geçiyor. Radeon yazılımındaki tüm ayarları sıfırladım ve bir çözümünü bulamadım şu ana kadar.

Sistem:
CPU
- AMD Ryzen 5 1600.
RAM - 16 GB 3200 MHz.
GPU - XFX AMD Radeon RX 5500 XT 8 GB.
Anakart - B450M S2H v2.
SSD - James Donkey 480 GB.

Aşağıdaki fotorafta gördüğünüz gibi kenarlarda pixelleşme var ve çoğu oyunda oluyor bu sorun.

Eki Görüntüle 968750
Aramaya ''%appdata% yaz. Sonra yukarda dosya konumunu gösteren ''%appdata'' bas. local/valorant/saved/config sayılı klasörlerden( mesela: 0258fd-e509rg-6tjtı-34b 6t)gir. Windows/Gameusersetings dosyanın için de resolutionQality'i bul oraya noktanın soldaki sayıları kaçsa 50 ekle yaz.

Radeon arayüzünden ekran kartı ayarlarını gözden geçirirsen kenar yumuşatmayla ilgili bir ayar vardı sanırım. Bir de her oyun için ayrı ayar yapılıyordu. AMD kullanmayalı oldu bayağı arayüzü hatırlayamıyorum tam.

Ayarlarım bu şekilde görüntü keskinleştirme ayarını düşürünce pixelleşme biraz daha azaldı gibi oldu.

resim_2021-04-11_135128.png

Aramaya "%appdata% yaz. Sonra yukarıda dosya konumunu gösteren "%appdata" bas. local/valorant/saved/config sayılı klasörlerden( mesela: 0258FD-E509rg-6TJTI-34b 6t)gir. Windows/Gameusersetings dosyanın için de resolutionqality'i bul oraya noktanın soldaki sayıları kaçsa 50 ekle yaz.

Dediğiniz ayarı yaptım ama değişiklik olmadı.

Son düzenleme:
Monitöründe piksel ayarı varsa belki onu değiştirmiş olabilir misin? Oyunların ayarlarında kenar yumuşatma açık olduğu hâlde dediklerim dışında da kenarlar bu şekildeyse ekran kartı driverından da olabilir. AMD sitesinden Optional olan değil de WHQL olan driverı indirdiğinize emin misiniz?

Monitöründe piksel ayarı varsa belki onu değiştirmiş olabilir misin? Oyunların ayarlarında kenar yumuşatma açık olduğu hâlde dediklerim dışında da kenarlar bu şekildeyse ekran kartı driverından da olabilir. AMD sitesinden optional olan değil de WHQL olan driverı indirdiğinize emin misiniz?

Monitör ayarını sıfırlamıştım hazır sistem olarak aldım driver kurulumunu ben yapmadım yeniden yüklüyeceğim driveri benim ekran kartından DVI dönüştürücü kullanıyorum ondan kaynaklanıyor olabilir mi?

Monitör ayarını sıfırlamıştım hazır sistem olarak aldım driver kurulumunu ben yapmadım yeniden yüklüyeceğim driveri benim ekran kartından DVI dönüştürücü kullanıyorum ondan kaynaklanıyor olabilir mi?
Dönüştürücü de etki edebilir dönüştürücüsüz tek kablo ile dene bir de elinde varsa.

Sorunu araştırdım fabrika çıkışlı bir sorunmuş çoğu kişide var bu sorunun çözümü yokmuş maalesef bu sorunun tek çözümü şu anlık iade etmek.

Yaklaşık 2 yıl boyunca soruna çözüm aradım monitör değiştirdim, ev değiştirdim(elektrik sıkıntısı olabilir mi diye), yeni PC aldım onda da aynı sıkıntı var sorunun tek çözümü iade edip yeni PC almak veya kenar yumuşatma ayarını maximum yapıp sorunu azaltmak.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı