R5 1600 sisteme görüntü gelmiyor

Hakan203

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Apacer panther 16gb
SSD veya HDD modeli
Dragos 128GB m2
Ekran kartı
gigabyte rx 580
Anakart
gigabyte AB350
İşlemci
ryzen 5 1600
Merhabalar. Biliyorum başlık pek açıklayıcı olmadı ancak aklıma başka bir şey gelmedi.
Donanım:
İşlemci Ryzen 5 1600.
Ekran kartı Gigabyte Aorus RX 580.
RAM Apacer Panther 16 GB tek slot RAM frakans değerlerini bilmiyorum.
Anakart Gigabyte AB350.
Depolama Dragos 128 GB M.2
PSU Corsair VS650.

Kasayı açıyorum kasaya güç geliyor fanlar çalışıyor RGB'ler yanıyor ancak görüntü gelmiyor yan kapağı açtım bakmak için ekran kartı ışığı yanıyordu işlemci fanıda çalışıyordu bir RAM ve kartı sök tak yaptım yine açılmadı bu sefer ekran kartına güç geliyor kesiliyor tekrar geliyor işlemci fanıda aynı şekilde sanki bir temassızlık varmış gibi güç gelip gidiyor. Sizce sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Konuyla ilgili video paylaşacağım ancak şu an netim yavaş eve gidince paylaşacağım.

Screenshot_20220116-101703.png

RAM profilini kontrol edin derim. Ama güç kaynağı ile alakalı bir sorun oldupunu seziyorum. Ters bağladıpınız bir kablo olmadığından emin olun.
Özellikle işlemcinin yerine tam oturmadığından olabilir. En azından bende öyle olmuştu.
Bütün donanımların yerlerine oturduğundan, kabloların da donanıma tam oturduğundan emin ol.
Video bırakacaktım ancak forum da video desteklenmiyor galiba o yüzden görsel bıraktım. Yani daha önce hiç böyle birşey yaşanmamıştı o sebepten parçaların kendi kendine çıkacağını düşünmüyor ancak dediğiniz gibi kontrol ettim hepsi takılı. Bende biraz PSU dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama bilmiyorum.

Biranda mı oldu yoksa kasa içi temizlik bakım vs. sonrasında mı oldu?
Kasanın içi açılmadı bile bir anda oldu.
Güç kaynağını değiştirerek test etme imkanınız var mı?

Katılıyorum. Bir anda olmaz böyle şeyler.
Yani abimin kasasındaki güç kaynağını kullanabilirim ancak montajı yapabilir miyim bilmiyorum daha önce hiç yapmadım. Galiba tüm oklar güç kaynağını gösteriyor yapacak bişi yok başa gelen çekilir ya deneyeceğim ya da yakınlarda bi bilgisayarcıya göstereceğim ki hiç güvenemiyorum bilgisayarcılara.

Kasanın içi açılmadı bile bir anda oldu.

Yani abimin kasasındaki güç kaynağını kullanabilirim ancak montajı yapabilir miyim bilmiyorum daha önce hiç yapmadım. Galiba tüm oklar güç kaynağını gösteriyor yapacak bir şey yok başa gelen çekilir ya deneyeceğim ya da yakınlarda bir bilgisayarcıya göstereceğim ki hiç güvenemiyorum bilgisayarcılara.

Çok basit eski PSU'yu yerinden çıkarmadan yenisininin kablolarını diğerinin kablolarını takıldığı soketlere tek tek acele etmeden takmak. 😎

Çok basit eski PSU'yu yerinden çıkarmadan yenisininin kablolarını diğerinin kablolarını takıldığı soketlere tek tek acele etmeden takmak. 😎
Aslında çok mantıklı ancak diğer PSU nun başka bir sistemde aktif olarak kullanılıyor olması gibi bir durum söz konusu :)

Yeni konular

Geri
Yukarı