R5 1600 ve RX 580 Erkandan görüntü gidiyor

5 Ay önce İncehesap'tan hazır bir sistem aldım. İlk 2 buçuk ay hiçbir sorun yoktu. Fakat 19 ocak tarihinde Forza Horizon 4 oynarken mavi ekran sorunu başladı. İlk önce format attım fakat dosyalarımı koru seçeneğini seçerek.

Neyse ki mavi ekran sorununu çözdüm fakat şimdi de ekrandaki görüntünün gitmesi sorunu başladı.
Bilgisayar açılıyor ve 5 dk sonra monitörden görüntu gidiyor ve no signal yazıyor.

Anakarttan görüntü almaya çalıştığımda ise yine görüntü gelmiyor.
Ekran kartını, RAM'i, SSD'yi çıkarıp temizleyip taktım ancak görüntünün gitme süresini uzatıyor yine ekran gidiyor.

Ve görüntü gittikten 1-2 dk sonra klavye mouse de kitleniyor. Işıkları sönüyor. Fakat PC çalışır durumda bir sıkıntı görünmüyor. Yarın garantiye vereceğim artık kafayı yemek üzereyim 2.5 aydır bu PC ile uğraşıyorum artık yeter. Tavsiyeniz varsa her türlü yoruma açığım

Sistem:
İşlemci: Ryzen 5 1600.
Ekran kartı: ASUS Dual RX 580 4 GB OC Edition.
RAM: Adata Gammix D10 8 GB 3000 MHz.
SSD: 240 GB Adata.
Anakart: ASUS Prime A 320-F.
PSU: 500 Watt Gamepower.

Ekran kartı eskiden 90 derecelere çıkardı fakat artık yan camı çıkarıp oynuyorum. Her oyunda 70 dereceyi bir kere bile geçmiyor. Sıcaklıktan olduğunu sanmıyorum yani :)

Olay görüntücüsünden baktığım zaman "Kernel-Power 41-63" Hatası yazıyor.

Öyle bir şansım maalesef yok:(
Bir bilgisayarcıdan istesen yerine getirebilir diye düşünüyorum. Önceden açılmış ve bu konu hakkında olanlar genelde güç kaynağı değiştirmiş. Ekran kartı sürücünüzü eski tarihte olan ile değiştirmeyi deneyin, örneğin; 2019'da çıkmış sürüm ile. DDU ile kaldırın ve kurun.

Ben hala 20.xx.xx serisine geçmedim, stabilitesinin yüksek olduğunu düşünmüyorum.

Güç kaynağı fazla kalitesiz.

Sistemin garantisi mevcut zaten. Aldığınız yer ile irtibata geçip sistemi onlara ulaştırın. Bahsedilen sorun PSU arızası veya kalitesiz bir PSU'nun anakart kondansatörlerine zarar vermesi sonucu görüntü alamıyor olabilirsiniz. Bu sizin çözebileceğiniz bir problem değil. Anakart veya PSU değişimi yapılması gerekebilir. Sizin yapmanız gereken şey, bütün elektrik bağlantısını kesip BIOS pilini çıkartmak ve en az 10 dakika beklemenizdir. Daha sonra pilsiz olarak sistemi çalıştırmayı deneyin. Görüntü gelirse kapatıp pili tekrar takın ve BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına döndürüp kullanın. Bu arızadan şikayet edenler çok arttı. 200-300 TL indirimli sistem toplayıp satacam diye PSU'dan kısan hazır sistemcilerin, kullanıcılara yaşattıkları rezillikler işte.

Sistemin garantisi mevcut zaten. Aldığınız yer ile irtibata geçip sistemi onlara ulaştırın. Bahsedilen sorun PSU arızası veya kalitesiz bir PSU'nun anakart kondansatörlerine zarar vermesi sonucu görüntü alamıyor olabilirsiniz. Bu sizin çözebileceğiniz bir problem değil. Anakart veya PSU değişimi yapılması gerekebilir. Sizin yapmanız gereken şey, bütün elektrik bağlantısını kesip BIOS pilini çıkartmak ve en az 10 dakika beklemenizdir. Daha sonra pilsiz olarak sistemi çalıştırmayı deneyin. Görüntü gelirse kapatıp pili tekrar takın ve BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına döndürüp kullanın. Bu arızadan şikayet edenler çok arttı. 200-300 TL indirimli sistem toplayıp satacam diye PSU'dan kısan hazır sistemcilerin, kullanıcılara yaşattıkları rezillikler işte.
Kesinlikle katılıyorum bazen psu taraflarından sanki arabaya ara gaz yaparsın gibi sesler geliyordu :D. Umarım garanti çözer.

@ButcherofBulaviken sistemi İncehesap.com veya Sinerji.com üzerinden almışa benziyorsunuz. Gamepower güç kaynağı da aynı Rampage, Gametech vb. gibi yalan 80+ sertifikası ve gerekli korumaları bulunmadığından almayınız.

Ben güç kaynağından yana sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Çok önemli bir soru değil ama merak ettim; kasa nedir?

@ButcherofBulaviken sistemi İncehesap.com veya Sinerji.com üzerinden almışa benziyorsunuz. Gamepower güç kaynağı da aynı Rampage, Gametech vb. gibi yalan 80+ sertifikası ve gerekli korumaları bulunmadığından almayınız.

Ben güç kaynağından yana sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Çok önemli bir soru değil ama merak ettim; kasa nedir?
İncehesap'tan aldım. Buff 1680 galiba tam hatırlamıyorum. Sistem güzel fakat bu sorun kafayı yedirttirir.
Dediğinizi yaptım hatta 30 dk kadar bekledim pilsiz çaliştirdim bi ekran geldi anlamadım kapadım. Pili takıp çalıştırdım aynı ekran geldi, f1 bastım bios ayarlarına attı. Default'a aldım fakat zaten defaultta imiş. Şimdi yeniden oyuna girdiğimde görüntü anında gitti. Klavye mouse çalışmıyor, kasadaki her parça çalışıyor. Ekran kartı fanları dönüyor.

Gelen ekran:

Dosya Ekleri

• IMG_20200307_121951.jpg
    IMG_20200307_121951.jpg
    752,7 KB · Görüntüleme: 40
İncehesap'tan aldım. Buff 1680 galiba tam hatırlamıyorum. Sistem güzel fakat bu sorun kafayı yedirttirir.

Dediğinizi yaptım hatta 30 dk kadar bekledim pilsiz çaliştirdim bi ekran geldi anlamadım kapadım. Pili takıp çalıştırdım aynı ekran geldi, f1 bastım bios ayarlarına attı. Default'a aldım fakat zaten defaultta imiş. Şimdi yeniden oyuna girdiğimde görüntü anında gitti. Klavye mouse çalışmıyor, kasadaki her parça çalışıyor. Ekran kartı fanları dönüyor.

Gelen ekran:
Sistemi oyun falan oynamadan bir süre kullanın. Sadece oyun oynarken sistem kapanıyor ise, PSU arızası veya yetersiz gelmesi gibi bir durum olabilir. Bu sisteme 500W PSU yeter ama bu PSU Gamepower olmamalı. 500W 80+ Bronze sertifikalı olmalı ve marka olarak Silverstone veya FSP gibi markalar olmalı. Gamepower markasının üzerinde yazan değerleri verdiğini ben zannetmiyorum.

Sistemi oyun falan oynamadan bir süre kullanın. Sadece oyun oynarken sistem kapanıyor ise, PSU arızası veya yetersiz gelmesi gibi bir durum olabilir. Bu sisteme 500W PSU yeter ama bu PSU Gamepower olmamalı. 500W 80+ Bronze sertifikalı olmalı ve marka olarak SilverStone veya FSP gibi markalar olmalı. Gamepower markasının üzerinde yazan değerleri verdiğini ben zannetmiyorum.

Dün akşam masaüstünde biraz beklettim 10 dakika içinde ekran yine gitti. Oyun masaüstü fark etmiyor. Fakat oyuna girdiğim anda kapanıyor.

Farz edelim servis bu sorunu çözdü fakat aynı marka PSU'yu taktıklar. Bu sorun tekrar ortaya çıkar mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı