Çözüldü R5 1600AF GTX 1650 OC Sistemde Windows 10 Yavaş Açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pentaboi

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhabalar Technopat ailesi yeni bir sistem topladım. Sistemde SSD olmasına rağmen sistemim yavaş açılıyor. Diğer bilgisayarımda da aynı SSD'yi kullanıyorum fakat böyle bir problemle hiç karşılaşmadım. BIOS ayarlarında Fast Boot seçeneği ve Windows'ta hızlı başlatma seçenekleri aktif. Bilgisayarlar hakkında 10 yıllık bir bilgi birikimim var fakat burada sorunun nerede olduğunu bulamadım. Muhtemelen anakart ile alâkalı.

Sistem özelliklerim:
Ryzen 5 1600 AF işlemci.
ASUS Prime A320M-F anakart.
Apacer Panther 8 GB DDR4 3200 MHz RAM.
ASUS TUF Gaming GTX 1650 OC.
Toshiba Kioxia Exceria 240GB SSD.

Çözüm
Hocam sisteminizde otomatik driver yüklemesini devre dışı bırakın ve SSD'yi başka bir PC de deneyin(zaten aktif erişebildiğiniz başka PC olduğunu söylediniz). Sorun devam ediyor ise ya sistemsel ya da SSD kaynaklı bir sorun vardır eğer diğer PC de hızlı açılıyor ise kablonuz veya anakartınız ile ilgili sıkıntı vardır şu an aklıma gelen tek çözüm bu üzgünüm.
Başlangıçta başlayan uygulamalarla alakası olabilir, bir ihtimal SSD'niz sorunlu olabilir. Anakarttan olduğunu zannetmiyorum aynısını kullanıyorum Adata SU630 ile ve sistemim 10 saniyede açılıyor.

Başlangıçta başlayan uygulamalarla alakası olabilir, bir ihtimal SSD'niz sorunlu olabilir. Anakarttan olduğunu zannetmiyorum aynısını kullanıyorum Adata SU630 ile ve sistemim 10 saniyede açılıyor.
Peki bu sorunu nasıl anlayabilirim. Test edebileceğim bir program var mı? Neredeyse ünlü bir çok oyunu oynuyorum sistemde bir bozukluk vs. hissetmedim çünkü.
SSD kronik sorunluydu galiba ama tam bilmiyorum.
kronik derken bu ssd'lerin tümü böyle bir sorunla mı karşılaşıyor? diğer bilgisayarımda 480gb olan modelini kullanıyorum o bilgisayarda hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. bu sistemi alırken de bütçem el vermediği için 240gb model seçeyim dedim.

Dosya Ekleri

• test.jpg
    test.jpg
    40,6 KB · Görüntüleme: 20
Başka bir kablo ya da başka bir pc var ise aynı testleri bir de ordan yaparmısınız. Rnd değerleri özellikle okumada bana biraz düşük gibi geldi.
Diğer bilgisayar ofiste maalesef Rnd değerleri derken ne demek istediniz? Bu konulara tam hakim değilim kusura bakmayın. Başka bir kablo elimde anakarttan çıkan orjinal ikinci kablo ile denedim. Fakat durum aynı 20-25 saniyede açılıyor bilgisayar.

Rnd diskteki rastgele okuma yazma hızıdır (random). Bu da windows açılışına en çok etki eden şeydir.
Tam sorun bu olmayabilir yine de net çözüm için birçok şey denemelisiniz.
Görev yöneticisinden başlangıçta olan bazı programları kapatmayı deneyin (orda etki oranları zaten yazmakta)
Güncellemelerden kalan gereksiz verileri ve diğer çerez vb dosyaları ssd den temizleyin ve öyle deneyin.

Rnd diskteki rastgele okuma yazma hızıdır (random). Bu da windows açılışına en çok etki eden şeydir.
Tam sorun bu olmayabilir yine de net çözüm için birçok şey denemelisiniz.
Görev yöneticisinden başlangıçta olan bazı programları kapatmayı deneyin (orda etki oranları zaten yazmakta)
Güncellemelerden kalan gereksiz verileri ve diğer çerez vb dosyaları ssd den temizleyin ve öyle deneyin.
Anladım. Öncelikle başlangıçtaki tüm programları devre dışı bıraktım zaten 4 tane varmış. Sonra windows update'in eski güncelleme dosyalarının tümünü sildim. yeniden başlattım yine aynı. Anakartın logosunu gördükten sonra windows yükleme ekranında 5-8 saniye oyalanıyor. Diğer bilgisayarda o kısım gözükmüyor bile anakartın logosu gözüktükten sonra tık diye açılıyor masaüstü. Bi bulsam çözüm şuna uyuyacam valla :D

Geri
Yukarı