Çözüldü R5 1600X sistemde Red Dead Online benzeri oyunlar takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yasef dogan

Hectopat
Oyun sırasına anlık drop giriyor takılıyor ses dahi kasıyor FPS çakılıyor frametime 200msleri buluyor bazen de geçiyor GPU kullanımım da aşırı düşüyor sebebini bir türlü bulamadım. Windows 10 performance editon (bellek kullanımı daha düşük) denen modlanmış bir version kurdum gereksiz hizmetleri kapattım o sorunumu bir nebze hafifletti( ya da sadece format iyi geldi) ancak problem hala devam ediyor kayıt yeni Windows ile alındı hafiflettim ancak net çözümü nedir bilmiyorum.
Bende şu tarz bir kaydını aldım sistemimi de videonun açıklamasına yazdım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemimi güncellerken bu sorundan kurtulmak için öncelikli olarak belleğe mi SSD'ye mi ihtiyacım var bu konuda yardımcı olabilecek var mı?
Sistemimi buraya da bırakayım.
460.89 driver version.
8 GB Single Channel 2.926 MHz overclocklu (CL18) stok 2400MHz, sanırsam CL 16.
Colorful Battle axe C. X370M-G Deluxe V14 PCI Express 3.0 (8 GT/S)
Ryzen 5 1600X 3.7GHz + areocool verkho 2.
GTX 1070 msI Lenovo Legion OEM 1 fan model.
HDD:
Windows = wdc WD3200AAJS-55M0a0.
Red Dead Online = Samsung HD 502hj.
RAID tarzı bir sistem kullanmıyorum.

Bellek ve disklerden şüpheliyim sistemimde SSD yok Windows C: Diskinde, RDR Online da D: Diskinde kurulu ve hızları şu şekilde:
1611358417644.png

1611358442803.png

1611358467636.png

1611358484424.png

1611358503557.png

1611358528907.png

1611358580260.png

1611358597286.png

1611358627404.png

İlk açılışlarda da belirli bir süre şöyle takılıyor(5 - 25 sn kendine gelemiyor)

1611359509287.png

Not: Video kaydı aldığım tarihten sonra driver güncellendi evet yaptım bende değişme olmadı.

Sorun yüksek ihtimalle ramlerinle alakalı, Ryzen sistemler çift kanalda ve yüksek RAM frekans hızlarında daha performanslı çalışırlar.

Ben de bir süre 1600AF kullandım, RAM 8 GB’ken ciddi sorunlar yaşıyordum, donup kalıyordu, Rami 16’yapıp güzel bi format attım, sorun falan kalmamıştı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Oyun sırasına anlık drop giriyor takılıyor ses dahi kasıyor FPS çakılıyor frametime 200msleri buluyor bazen de geçiyor GPU kullanımım da aşırı düşüyor sebebini bir türlü bulamadım. Windows 10 performance editon (bellek kullanımı daha düşük) denen modlanmış bir version kurdum gereksiz hizmetleri kapattım o sorunumu bir nebze hafifletti( ya da sadece format iyi geldi) ancak problem hala devam ediyor kayıt yeni Windows ile alındı hafiflettim ancak net çözümü nedir bilmiyorum.
Bende şu tarz bir kaydını aldım sistemimi de videonun açıklamasına yazdım.

Sistemimi güncellerken bu sorundan kurtulmak için öncelikli olarak belleğe mi SSD'ye mi ihtiyacım var bu konuda yardımcı olabilecek var mı?
Sistemimi buraya da bırakayım.
460.89 driver version.
8 GB Single Channel 2.926 MHz overclocklu (CL18) stok 2400MHz, sanırsam CL 16.
Colorful Battle axe C. X370M-G Deluxe V14 PCI Express 3.0 (8 GT/S)
Ryzen 5 1600X 3.7GHz + areocool verkho 2.
GTX 1070 msI Lenovo Legion OEM 1 fan model.
HDD:
Windows = wdc WD3200AAJS-55M0a0.
Red Dead Online = Samsung HD 502hj.
RAID tarzı bir sistem kullanmıyorum.

Bellek ve disklerden şüpheliyim sistemimde SSD yok Windows C: Diskinde, RDR Online da D: Diskinde kurulu ve hızları şu şekilde:
Eki Görüntüle 848745

Eki Görüntüle 848746

Eki Görüntüle 848752

Eki Görüntüle 848753

Eki Görüntüle 848758

Eki Görüntüle 848762

Eki Görüntüle 848766

Eki Görüntüle 848767

Eki Görüntüle 848769

İlk açılışlarda da belirli bir süre şöyle takılıyor(5 - 25 sn kendine gelemiyor)

Eki Görüntüle 848777

Not: Video kaydı aldığım tarihten sonra driver güncellendi evet yaptım bende değişme olmadı.
Usta 8 GB ram hiç olmaz çok düşük aynı modelden birtane daha bul çift kanal yap sorunun çözülür. Ssd sadece Windows ve oyunun hızlı açılmasını sağlar ama genel sorun ram düşük.

Çift kanal RAM kullanımı aşırı önemli bir konu ve ayrıca 8 GB biraz az olabilir RDR için.
Genelde anlık FPS Drop durumları RAM'den ötürü olur çünkü oyun gereken tüm datayı RAM'e yükleyemiyordur yer olmadığı için ve sonuç olarak bir parçasını yükleyip gerektiğinde boşaltma yapıp diğer parçayı yüklemeye çalışıyordur, bunun sonucu olarak boşaltma ve yenisini yükleme işlemi sırasında CPU ve GPU gereken işlemi yapamadığı için anlık bir DROP yaşıyorsunuz.

Muhtemelen sorun RAM'in az olması ama bunun dışında sorun bu olmasa bile çift kanal ram kullanmayarak çok büyük bir potansiyel kaybediyorsunuz diyebilirim :)

Usta 8 GB RAM hiç olmaz çok düşük aynı modelden bir tane daha bul çift kanal yap sorunun çözülür. SSD sadece Windows ve oyunun hızlı açılmasını sağlar ama genel sorun RAM düşük.

Oyun takıldıktan sonra hızlıca Alt Tab atınca disk kullanımın %100 olduğu sırada takıldığını fark ettim, bu sebepten diskten şüpheleniyordum. Ancak sebebi RAM yetmediği için Windows'un disk belleği dosyası kullanması hard disk te yeterince hızlı olmadığından takılması da olabilir. İşin ucu yine RAM'e çıkabilir.
Sorunu çözdüm. Belleğimde belirttiğim gibi voltaj vermeden 3000 MHz'e overclock etmiştim. Memtest86'dan falan başarıyla geçmişti, dolayısıyla voltaja gerek duymamıştım. OC u mu sıfırlayıp girmeyi denedim daha iyi çalışıyordu şüphelenip 3000 MHz de birazcık voltaj vererek çalıştırdım arkada chorme gibi programlar açık değilken gayet problemsiz çalışabiliyor artık, konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı