R5 230 ekran kartı ile 1920x1080 monitör kullanılır mı?

Shydra

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Ben monitör almayı düşünüyorum. Şu an 17" 1280x1024 bir monitöre sahibim ve CS:GO gibi oyunları 50-60FPS civarında oynayabiliyorum. Yeni bir monitör almayı düşünüyorum. 24" 1920x1080 bir monitör var. Bu bana oyunlarda bir sıkıntı yaratır mı veya film/dizi izlemede sıkıntı yaratır mı?

PC donanımım:
Ekran kartı: AMD Radeon R5 230.
İşlemci: Intel Core 2 Duo.
RAM: Kingston 3GB 667MHz.

Ne kadar bir düşüş olur tahmini zaten 1280x1024 ayarlarında oynayacağım.
Benim edindiğim tecrübeye göre eğer grafik ayarlarını düşürdüğünde işlemcin de zayıfsa fazla bir fps artışı olmuyor, çünkü ayar düşürünce bu sefer yük işlemciye biniyor diye biliyorum. Bende de core 2 duo var 1024x768'de 1366x768 ekrana geçince 1024'teki performansı alamadım.

1)Monitör alacağına ekran kartı al
2)Eğer şaka yapıyorsan bunun ironi olmadığını biliyorum
3)Millattan önceki ekran kartın seni idare etmez iyi performans verse bile 6 aya ekran kartının yanacağını bil, zaten bahsettiğin ekran kartının dandik bir soğutucusu (+küçük ) kartın baya zorlanır ( 3. Maddeyi eğer 1920x1080 monitör alicaksan geçerlidir)
4)paran yoksa ( ki monitör alabileceğini göre vardir) ekran kartına çok yatıracak paran yoksa minimum r7 280x falan al ( bütçe düşükse r7 250 x )

1)monitör alacağına ekran kartı al.
2)eğer şaka yapıyorsan bunun ironi olmadığını biliyorum.
3)millattan önceki ekran kartın seni idare etmez iyi performans verse bile 6 aya ekran kartının yanacağını bil, zaten bahsettiğin ekran kartının dandik bir soğutucusu (+küçük ) kartın bayağı zorlanır ( 3. maddeyi eğer 1920x1080 monitör alicaksan geçerlidir)
4)paran yoksa ( ki monitör alabileceğini göre vardir) ekran kartına çok yatıracak paran yoksa minimum R7 280X falan al ( bütçe düşükse R7 250 X )

Dediğin mantıklı fakat anakartım sıkıntılı arkadaşımdan aldığım çalışan problemsiz bir ekran kartı perte çıktı niye oldu bilmiyorum. Oyun olmasa da en kötü dizi film vs. izletse benim için yeterlidir. Zaten milattan önce kalmış bir PC.
Anakartımı soracak olursan Foxconn tam modelini bilmiyorum ama RAM desteği DDR2.

Ddr2 sistem ise geriye 2 seçenek kalıyor ■ Yeni bir pc almak veya, kasaya yatırım yapmak ( kesinlikle pc alicaksaniz marka pc değilde toplama pc alınız, uğraşamam diyorsanız uygun bir laptop işinizi görecektir )
■Sadece film içinse monitörü alın , ilerde kasaya yatırım yaparsanız...
Ayrıca alacağınız monitörün hertz olayına dikkat edin . Tavsiyem 144 hertz monitör
Gelir yetmiyorsa 120 yada 75 olabilir

DDR2 sistem ise geriye 2 seçenek kalıyor ■ yeni bir PC almak veya, kasaya yatırım yapmak ( kesinlikle PC alicaksaniz marka PC değil de toplama PC alınız, uğraşamam diyorsanız uygun bir laptop işinizi görecektir )
■Sadece film içinse monitörü alın, ileride kasaya yatırım yaparsanız...
Ayrıca alacağınız monitörün Hertz olayına dikkat edin. Tavsiyem 144 Hertz monitör.
Gelir yetmiyorsa 120 ya da 75 olabilir.

Benim edindiğim tecrübeye göre eğer grafik ayarlarını düşürdüğünde işlemcin de zayıfsa fazla bir FPS artışı olmuyor, çünkü ayar düşürünce bu sefer yük işlemciye biniyor diye biliyorum. Bende de Core 2 Duo var 1024x768'de 1366x768 ekrana geçince 1024'teki performansı alamadım.

Tamamdır, yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı