Çözüldü R5 2400G sistemde oyunlarda mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Comfortably Numb

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast RGB KF432C16BBA/8 8 GB DDR4 3200 MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Toshiba TOSHIBA-TR200
Ekran kartı
Vega 11
Anakart
Gigabyte GA-A320M-S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 2400G
Merhaba, Apu işlemcili Windows 10 bilgisayarımda oyun oynarken mavi ekran hatası alıyorum. Bilgisayarımı yeniden açınca düzeliyor. Sadece oyunları açıp oynamaya başlayınca mavi ekran hatasını alıyorum. Hata sonrası minidump klasörüm:
Minidump.zip
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sorun RAM kaynaklı gözüküyor fakat Disk ile ilgili bir takım uyarılar da mevcut.

HD Tune Pro ile tüm disklere Quick Scan kapalı olacak şekilde Error Scan gerçekleştirip, sonuçlara ek olarak Health sekmelerini paylaşın.

RAM testi için Memtest86 kullanabilirsiniz. Memtest86 testini gerçekleştirmeden önce BIOS üzerinden X.M.P ayarının kapalı olduğundan emin olun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun RAM kaynaklı gözüküyor fakat disk ile ilgili bir takım uyarılar da mevcut.

HD Tune Pro ile tüm disklere quick scan kapalı olacak şekilde error scan gerçekleştirip, sonuçlara ek olarak health sekmelerini paylaşın.

RAM testi için Memtest86 kullanabilirsiniz. Memtest86 testini gerçekleştirmeden önce BIOS üzerinden XMP ayarının kapalı olduğundan emin olun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS güncellemesinden önce Memtest86 pass veriyordu şu an ilk defa fail aldım. BIOS sürümüyle alakası olabilir mi? RAM'larimi eski RAM'imin Memtest86 da hata vermesi sonucu daha bu pazartesi satın almıştım.

Dosya Ekleri

• Error Scan.PNG
    Error Scan.PNG
    180,2 KB · Görüntüleme: 16
  • Health.PNG
    Health.PNG
    182,9 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_0701.JPG
    IMG_0701.JPG
    247,7 KB · Görüntüleme: 10
BIOS sürümüyle ilgisi olduğunu zannetmiyorum. Varsa eski Memtest86 sonuçlarını paylaşın. Ayrıca anakartınızın köşesinden revizyon sürümü yazar. Hangi revizyon sürümü olduğunu belirtin. Bu arada testi X.M.P kapalı iken yaptınız değil mi?

BIOS sürümüyle ilgisi olduğunu zannetmiyorum. Varsa eski Memtest86 sonuçlarını paylaşın. Ayrıca anakartınızın köşesinden revizyon sürümü yazar. Hangi revizyon sürümü olduğunu belirtin. Bu arada testi XMP kapalı iken yaptınız değil mi?

XMP kapalı iken yaptım. Özellikle kapalı olmasına dikkat ettim. Anakartın köşesinde REV:1.1 yazıyor. Eski Memtest86 sonucumun SS ini almadığım için atamıyorum.

Revizyon sürümünüz ile önceki konuda attığım BIOS sürümü doğru. BIOS sürümünüzde sıkıntı yok yani. Hem önceki hem yeni aldığınız RAM'lerde error veriyor olması RAM Slotlarındaki olası biraz arızaya işaret ediyor olabilir. RAM'leri farklı slotlara teker teker takıp dener misiniz?

Revizyon sürümünüz ile önceki konuda attığım BIOS sürümü doğru. BIOS sürümünüzde sıkıntı yok yani. Hem önceki hem yeni aldığınız RAM'lerde error veriyor olması RAM Slotlarındaki olası biraz arızaya işaret ediyor olabilir. RAM'leri farklı slotlara teker teker takıp dener misiniz?

Şu an dediğiniz gibi yapıyorum. Testin ilk 10 dakikasını geride bıraktım. Normalde 2. Dakikada hatalar başlardı ama bu testte başlamadı. Tamamlamınca son durumu bildireceğim.
Bende aynı işlemci var. RAM'leri 2933 MHz yaparak dene. Çünkü o işlemci fazlasını kaldıramıyor. Tavsiye edilen miktar 2933.

Eki Görüntüle 1392768

Memtest86 bitsin onu da deneyeceğim çok sağ olun.

RAM'lari farklı slotlarda teker teker denedim. Memtest86 hepsine Pass verdi. Hatta eski RAM'imi de taktım ona da Pass verdi. Birkaç oyun oynadım onlarda sorunsuz çalıştı. Sorun kendiliğinden düzeldi galiba çok garip. Şimdilik her şey iyi gözüküyor.

Dosya Ekleri

• IMG_0720.JPG
    IMG_0720.JPG
    202,7 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_0718.JPG
    IMG_0718.JPG
    175,9 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_0716.JPG
    IMG_0716.JPG
    205 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
RAM'lari farklı slotlarda teker teker denedim. Memtest86 hepsine Pass verdi. Hatta eski RAM'imi de taktım ona da Pass verdi. Birkaç oyun oynadım onlarda sorunsuz çalıştı. Sorun kendiliğinden düzeldi galiba çok garip. Şimdilik her şey iyi gözüküyor.
Her iki RAM'ide teker teker her iki slota takıp mı denediniz? Yoksa RAM'lerin teker teker mi kontrol ettiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı