R5 2400G ve GTX 1660 sistem uyumlu mudur?

barannozdemirr

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar sizlerle bilgisayarımda bulunan donanımları paylaşmak istiyorum. Teknik bilgisi kuvvetli olan arkadaşlardan yorum bekliyorum. Sistemim ne kadar uyumludur, yanlış tercih edilen bir parça var mıdır, ileride hangi parçaya upgrade yapmam gerekir gibi. Şuana kadar gayet memnunum ancak yorumlarınızı da merakla bekliyorum.

EDİT: Kasayı 2018 yılında topladım ve bütçem düşük olduğu için 2400g aldım yani ilk topladığımda içinde ekran kartı yoktu. Şuana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Donma, takılma, kapanma vs hiç olmadı. Oyunlarda da ekran kartı takınca çok daha iyi verim almaya başladım. Ama anladığım kadarıyla işlemciyi yükseltmem gerekiyor ki bunu bende düşünüyordum. Psu yetmediğinde ise kısa devre falan oluyor galiba ama şimdiye kadar bu konuda da problem yaşamadım hiç.

GPU: MSI NVIDIA GeForce GTX 1660 Gaming X 6 GB.
CPU: AMD Ryzen 5 2400G 3.6GHz (ürün ile birlikte gelen stok fan mevcut)
RAM: Corsair Vengeance 16 GB (2x8GB) 3000MHz.
Anakart: MSI B350M PRO-VDH 3200MHz.
Monitör: Game booster GB-277GCF 27" 1ms 165 Hz.
SSD 1: 480GB Toshiba OCZ (Windows kurulu)
SSD 2: 120GB Corsair Force'le 200.
HDD: 1TB WD 3.5" Caviar Blue.
PSU: Corsair buılder VS450 80Plus 450W.
Kasa: Corsair Carbide SPEC-04 mıd-Tower.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar sizlerle bilgisayarımda bulunan donanımları paylaşmak istiyorum. Teknik bilgisi kuvvetli olan arkadaşlardan yorum bekliyorum. Sistemim ne kadar uyumludur, yanlış tercih edilen bir parça var mıdır, ileride hangi parçaya upgrade yapmam gerekir gibi. Şuana kadar gayet memnunum ancak yorumlarınızı da merakla bekliyorum.

GPU: MSI NVIDIA GeForce GTX 1660 Gaming X 6 GB.
CPU: AMD Ryzen 5 2400G 3.6GHz (ürün ile birlikte gelen stok fan mevcut)
RAM: Corsair Vengeance 16 GB (2x8GB) 3000MHz.
Anakart: MSI B350M PRO-VDH 3200MHz.
Monitör: Game booster GB-277GCF 27" 1ms 165 Hz.
SSD 1: 480GB Toshiba OCZ (Windows kurulu)
SSD 2: 120GB Corsair Force'le 200.
HDD: 1TB WD 3.5" Caviar Blue.
PSU: Corsair buılder VS450 80Plus 450W.
Kasa: Corsair Carbide SPEC-04 mıd-Tower.

Zaten ekran kartınız varken APU bir işlemci almanız yanlış. Normal bir işlemci almanızı tavsiye ederim. PSU çok düşük kalmış. O sisteme en az 550-600W lazım. Bunlar dışında sorun yok.

Sistem 2-3 sene önce toplanmış bazı parçaları sanırım. Ayrıca muhtemelen oyunlarda o ekran kartı ile iyi performans alamıyorsunuz, bunun nedeni ise o işlemci sizin ekran kartınıza yetmiyor ve düşük geliyor. İşlemci olarak Ryzen 5 2600 ya da Ryzen 3 3100 öneririm. Elinizdeki işlemciyi de ikinci el satabilirsiniz. Toshiba OCZ SSD modeliniz kronik sorunlu sağlığı hızlı düşebiliyor. Monitör olarak tepkime süresi ve özellikleri olarak güzel ama Gamebooster kalitesiz bir marka lakin bu tür markalar Panel üretemeyecekleri için kaliteli bir monitör markasının Panelini kullanmışlardır Samsung vs. o yüzden monitör de sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Bunlar haricinde bir sorun yok lakin güç kaynağınız biraz düşük kalmış. Sanırım bütçeniz düşüktü ve APU sistem toplarken o Güç kaynağını tercih ettiniz. Aciliyet olarak sadece işlemci ve güç kaynağını değiştirmenizi öneririm. Bunun için bütçenizi belirterek yeni bir konu açabilirsiniz.

İşlemci ekran kartını besleyebilir fakat 1660 yerine 1660 Super alabilirdiniz, Ryzen 5 2400G yerine daha ucuz ve daha performanslı olan Ryzen 3 3100 alabilirdiniz, B350 yerine 4.nesil işlemcileri destekleyecek olan B450 anakart alabilirdiniz.

Zaten ekran kartınız varken APU bir işlemci almanız yanlış. Normal bir işlemci almanızı tavsiye ederim. PSU çok düşük kalmış. O sisteme en az 550-600W lazım. Bunlar dışında sorun yok.

O sisteme kaliteli bir 400W bile yeterli.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı