Çözüldü R5 2500X sistem sürekli çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ilyaskarabay

Kilopat
Ryzen 5 2500X.
RX590.
Corsair 16 GB (8x2) RAM.
600W Corsair PSU.
Oyun oynarken belli bir süre sonra oyun donuyor 30 saniye sonra da bilgisayar çöküp siyah ekran veriyor. Termal macunu da yeniledim ondan sıkıntı olacağını sanmıyorum. Grafiklerim de medium ayarlarda yani sistemi zorlayacak bir şey de yok. Arkada sadece Discord ve Spotify açık bir de. Çözümünü bilen varsa yardım ederse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
hepsini yaptım şimdi de docp ayarlarını yapacağım. Çok teşekkür ederim tüm yardımların için. uğraştırdım biraz farkındayım. hakkını helal et kral. hepsini yaptıktan sonra işe yarasa da yaramasa da yazarım tekrardan
Sorunu ben sana özetleyeyim sen ona göre çözüme git.
AMD'nin bu serilerinde kart turbo frekansa çıkmak için ani voltaj dayıyor. Senin Turbo frekansın 1545 mhz.

Bu frekansa çıkmak için gereğinden fazla voltaj verdiğinde kart anlık 1545mhz'nin üzerine çıkıyor ve sistemin stabilitesi bozuluyor ve görüntü gidiyor.

Çözüm yolunun rehberi şurada.

Yani undervolt yapmak. Buda biraz sentetik programlarla stabilitesi deneme yanılma yapılarak bulunabiliyor.

Tekrar hata alırsan yukarıda linkini attığım rehberdeki yolları izleyip voltaj değerinin en stabil düşük halini kendin test ederek bulman lazım.
Teknik anlamda bilgisizim de nasıl yapacağımı söyleyebilir misiniz?
Oda bilgisiz. Duymuş bir yerden aynısını yazıyor. Bilse zaten nasıl ölçeceğini de yazardı. Ben tüm pc'mi kendim toparladığım halde o voltajlar nerden nasıl ölçülür bilmem. Zaten kimin evinde avometre vardır ki ?

1 saat aralıkla bu şekilde 2 defa çöktü.

Dosya Ekleri

• 20220627_153656.jpg
    20220627_153656.jpg
    140,6 KB · Görüntüleme: 24
  • 20220627_162919.jpg
    20220627_162919.jpg
    226,1 KB · Görüntüleme: 25
1 saat aralıkla bu şekilde 2 defa çöktü.

Şu yazıyı takip ederek minidump dosyası oluşturup, konunun ilgilisi arkadaşlara hatayı bir analiz ettirin önce.

Bu tip mavi ekranlar işlemcide overclock yoksa eğer, genelde ram kaynaklı oluyor. Hazır xmp profilleri beğenmiyor sistem. Manuel ayar çekmek gerekiyor. Siz önce bi analiz yaptırın.

Şurası da mavi ekrancıların konularının olduğu yer.

Siz direk minidump dosyasını upload edip mavi ekran bölümüne konu açın. Orada bu işin meraklıları halleder gerisini.

"
Minidump dosyaları, bilgisayarınız mavi ekran verdiğinde belleğin ufak bir dökümünü barındıran dosyalardır. Bunları analiz ederek mavi ekran hatalarının nedenini öğrenebiliriz.

Minidump dosyaları C:\Windows\Minidump klasöründe bulunur ve DMP uzantılıdır.

Bu dosyaları sizden istediğimizde yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyle:
  1. Masaüstünde yeni bir klasör oluşturun. İsmi önemli değil.
  2. C:\Windows\Minidump klasörüne girin ve buradaki bütün DMP dosyalarını seçip Masaüstünde oluşturduğunuz klasöre kopyalayın.
  3. Bütün dosyaları seçin ve sağ tıklayıp "Add to archive... / Arşive ekle..." komutunu verin. Tamam dediğinizde bütün dosyalar sıkıştırılıp tek dosya yapılacak.
  4. Şimdi sıkıştırılmış bu dosyayı aşağıdaki servislerden herhangi birine, herkese açık olacak şekilde yükleyin ve indirme bağlantısını bizimle paylaşın:

Yeni konular

Geri
Yukarı