R5 2600 boşta 70 derecede çalışıyor

furkan_35

Decapat
Daha fazla  
1, 5 - 2 sene önce aldığım AMD 5 2600 yazın başından beri çok ısınıyor. Boşta 70 ile 60 arası oyun oynarken 80-90 derecelere geliyor. Btf5 oynarken 95'e dayanıyor hiç termal macun değiştirmedim neden bu kadar fazla ısınıyor olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
bu vidyoyu izledim fakat bende asus anakart var ve bilgisayarın garantisi daha var ondan çok ellemek istemedim

havaların sıcak olmasından bu kadar fazla ısınıyo olabilirmi izmirde yaşıyom hava 40 derece
Evet yaz aylarının etkisi var. Ancak boşta 70 derece fazla. Termal macun yenileyin, ve kasanın temizliğini yapın. Ayrıca boşta ki sıcaklık önemli değil. Yük altında 80 dereceyi geçmesin yeter.

Bende İzmir'de yaşıyorum taş çatlasın 80 derece oluyor PC.

Evet yaz aylarının etkisi var. Ancak boşta 70 derece fazla. Termal macun yenileyin, ve kasanın temizliğini yapın. Ayrıca boşta ki sıcaklık önemli değil. Yük altında 80 dereceyi geçmesin yeter.

Bende İzmir'de yaşıyorum taş çatlasın 80 derece oluyor PC.
btf5 te 95 dereceyi gördüm .birde bilgisayar boşta olmasına rağmen en az 3.6ghz de çalışıyo bu normal mi

Hava sıcaklığının da çok fazla etkisi var, bazı insanlar kasanın yan tarafının açılmasını durumunu söylüyor, fakat çok fazla tozlanacağı için 1 ayda 1 defa olmak üzere hava üfleme kompresörü ile temizleme öneriliyordu.

Tam olarak garantiye nasıl etki eder bilemiyorum bu konu hakkında bir fikrim yok, fakat bildiğim kadarıyla bunu değiştirmez isek asıl sisteme zarar geldiği yönündeki yorumu haklı görmüştüm. Sonuçta 85-90 derece de çalışan işlemci benim için aşırı yüksek ısı da olmuş oluyor.

Soğutucu almak baya fayda sağlar, Ryzen 5 3600 kullanıyorum ben ve overclocklu şekilde stock fan hiç bir şekilde yardımcı olmuyor 3.9 GHZ de oyun içinde 89 dereceyi görüyorum, Ryzen Masterı indirdikten sonra GHZ i 2,5 a düşürüp oyuna girmeden önce 3.6 hıza sabitliyorum, voltajı da düşürüyorum ve oyun içinde aldığım değer 66-69 C arasında geziyor. Bu testi tabii ki LoL de yapmıştım henüz diğer oyunlarda yapmadım ve baya fazla eksiğim var benimde.

Şu videoyu da izlemeni tavsiye ederim, adam gayet iyi açıklıyor ve temiz anlatıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hava sıcaklığının da çok fazla etkisi var, bazı insanlar kasanın yan tarafının açılmasını durumunu söylüyor, fakat çok fazla tozlanacağı için 1 ayda 1 defa olmak üzere hava üfleme kompresörü ile temizleme öneriliyordu.

Tam olarak garantiye nasıl etki eder bilemiyorum bu konu hakkında bir fikrim yok, fakat bildiğim kadarıyla bunu değiştirmez isek asıl sisteme zarar geldiği yönündeki yorumu haklı görmüştüm. Sonuçta 85-90 derece de çalışan işlemci benim için aşırı yüksek ısı da olmuş oluyor.

Soğutucu almak baya fayda sağlar, Ryzen 5 3600 kullanıyorum ben ve overclocklu şekilde stock fan hiç bir şekilde yardımcı olmuyor 3.9 GHZ de oyun içinde 89 dereceyi görüyorum, Ryzen Masterı indirdikten sonra GHZ i 2,5 a düşürüp oyuna girmeden önce 3.6 hıza sabitliyorum, voltajı da düşürüyorum ve oyun içinde aldığım değer 66-69 C arasında geziyor. Bu testi tabii ki LoL de yapmıştım henüz diğer oyunlarda yapmadım ve baya fazla eksiğim var benimde.

Şu videoyu da izlemeni tavsiye ederim, adam gayet iyi açıklıyor ve temiz anlatıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
ryzen master kulanmadan sabitliyebiliyommu

Bu aslında kişinin yaptığı veyahut otomatik olarak gelen bir durum, yani bilgisayarı alırken kişi işlemciye overclock yaptı mı yada yapmadı mı veyahut, güç seçeneklerinden siz bunu nasıl şekillendirdiniz, güç tasarrufu modunda işlemcinin sağladığı GHZ 3.60 dan 2.20 ye düşüyor bende, ve haliyle sıcaklık azalıyor çünkü performansını azaltmış oluyorsun. Ryzen Master indirip veyahut işlemci sıcaklığını gösteren bir program indirip kendinde bakabilirsin. Benim tavsiyem oyun içinde istediğin FPS i güç tasarrufu modunda alabiliyorsan o zaman bu hızda kalmasının pek de bir sakıncası yok.
1628086393367.png
1628086376024.png

BIOS ayarından olabilir sanırım pek hakim değilim ve dediğim gibi, voltaj düşürmek için ilk önce bilgi sahibi olun ve ne yaptığınızı bilerek yapın, aksi takdirde yaşanan olumsuzluğun ceremesini siz çekmiş olacaksınız.

Bu videoda Ryzen Master hakkında

Son düzenleme:
Bu aslında kişinin yaptığı veyahut otomatik olarak gelen bir durum, yani bilgisayarı alırken kişi işlemciye overclock yaptı mı ya da yapmadı mı veyahut, güç seçeneklerinden siz bunu nasıl şekillendirdiniz, güç tasarrufu modunda işlemcinin sağladığı GHz 3.60'dan 2.20'ye düşüyor bende, ve haliyle sıcaklık azalıyor çünkü performansını azaltmış oluyorsun. Ryzen Master indirip veyahut işlemci sıcaklığını gösteren bir program indirip kendinde bakabilirsin. Benim tavsiyem oyun içinde istediğin FPS'i güç tasarrufu modunda alabiliyorsan o zaman bu hızda kalmasının pek de bir sakıncası yok.Eki Görüntüle 1127798Eki Görüntüle 1127797
BIOS ayarından olabilir sanırım pek hakim değilim ve dediğim gibi, voltaj düşürmek için ilk önce bilgi sahibi olun ve ne yaptığınızı bilerek yapın, aksi takdirde yaşanan olumsuzluğun ceremesini siz çekmiş olacaksınız.

Bu videoda Ryzen Master hakkında

Ben çoğunlukla Valorant, BF5 ve pes oynuyorum. Valorant'ta güç tasarrufu moduna almadan 140 FPS alabiliyorum fakat alınca 80 90'lara düşüyor. Ondan açmak istemiyorum.

Güç seçeneklerinin içinde normalde hangisi kullanılıyordu, yüksek performans veyahut dengeli?
Onun dışında attığım videoları izleyip orada anlatılan mantığı anlamanız gerekiyor ve aynı şekilde biraz daha da araştırıp uygulamanız. Dengeli modunu deneyip oyun içinde kaç FPS aldığınıza bakın + işlemci kaç GHz de çalışıyor ve işlemci sıcaklığı kaç oluyor, temel hızında mı yoksa temel hızında üstünde olup overclock mu oluyor (Ryzen 5 2600 temel hızı 3,4 GHz overclock ile ise 3.9 a kadar çıkıyormuş). (Ctrl Alt Delete) tuşlarına basıp performans kısmına gelip oradan kaç GHz de çalıştığını görebilirsiniz.

Daha sonrasında ise attığım videoları izleyip hızı belirli bir yerde sabitleyin mesela ben LoL de 120 ile 140 ı çok akıcı buluyorum fakat 120 aşağısına düştüğünde oyun akıcılığını kaybediyor. Resident Evil Village'ı oynadığımda 144 FPS almak zorunda olmadığımı anladım çünkü 100 FPS sabit almakta bu oyunu çok akıcı gösteriyordu ve ben pek de fark göremedim. Oyunlardaki FPS değerleri ile akıcılık oyundan oyuna göre değişkenlik gösterir bu yüzden almak istediğiniz FPS değerini oyun içinden FPS limitini kendinizce akıcı kalacak şekilde ve sıcaklığa fazla yüklenmeyecek şekilde değiştirmeniz olur veyahut frekanslar ile oynayıp GHz hızını belirli bir yere sabitleyip oyundayken o şekilde oynamanızda aldığınız 95 derece sıcaklıktan daha da uzak değeri görmenizi sağlayacaktır.

Güç seçeneklerinin içinde normalde hangisi kullanılıyordu, yüksek performans veyahut dengeli?
Onun dışında attığım videoları izleyip orada anlatılan mantığı anlamanız gerekiyor ve aynı şekilde biraz daha da araştırıp uygulamanız. Dengeli modunu deneyip oyun içinde kaç FPS aldığınıza bakın + işlemci kaç GHz de çalışıyor ve işlemci sıcaklığı kaç oluyor, temel hızında mı yoksa temel hızında üstünde olup overclock mu oluyor (Ryzen 5 2600 temel hızı 3,4 GHz overclock ile ise 3.9 a kadar çıkıyormuş). (Ctrl Alt Delete) tuşlarına basıp performans kısmına gelip oradan kaç GHz de çalıştığını görebilirsiniz.

Daha sonrasında ise attığım videoları izleyip hızı belirli bir yerde sabitleyin mesela ben LoL de 120 ile 140 ı çok akıcı buluyorum fakat 120 aşağısına düştüğünde oyun akıcılığını kaybediyor. Resident Evil Village'ı oynadığımda 144 FPS almak zorunda olmadığımı anladım çünkü 100 FPS sabit almakta bu oyunu çok akıcı gösteriyordu ve ben pek de fark göremedim. Oyunlardaki FPS değerleri ile akıcılık oyundan oyuna göre değişkenlik gösterir bu yüzden almak istediğiniz FPS değerini oyun içinden FPS limitini kendinizce akıcı kalacak şekilde ve sıcaklığa fazla yüklenmeyecek şekilde değiştirmeniz olur veyahut frekanslar ile oynayıp GHz hızını belirli bir yere sabitleyip oyundayken o şekilde oynamanızda aldığınız 95 derece sıcaklıktan daha da uzak değeri görmenizi sağlayacaktır.
Bunların hepsini yaptım.işlemciyi 3.4ghz ye sabitledim.güçte dengeli kullanıyom. işlemci boşta 61 görmeye başladı btf5 te 93 ile 89 arası değişiyo başka ne yapabilirim?

Monitörün kaç Hz ve de BF5, Valorant'da kaç FPS e sabitliyorsun veyahut sınırsız mı yapıyorsun FPS ini, ayrıca oyun içi grafikleri hangi ayarda oynuyorsun?

GHz 3.4 de kalmak zorunda değil, önemli olan senin akıcı bir şekilde oyunu oynayabilmen ve akıcılık farkını anlayamadığın nokta da sistemin yükünü azaltmak içinde FPS i sınırlandırmak gerek, lütfen bütün sisteminin parçalarını yazar mısın ayrıca BF5 de kaç FPS alıyorsun ve kaç FPS aralığına sahipsin (grafik ayarlarında hangi ayarda), aynı soruyu Valorant içinde yanıtla, yarın veyahut bir kaç saat içerisinde tekrar geri dönerim.

Monitörün kaç Hz ve de BF5, Valorant'ta kaç FPS'e sabitliyorsun veyahut sınırsız mı yapıyorsun FPS'ini, ayrıca oyun içi grafikleri hangi ayarda oynuyorsun?

GHz 3.4 de kalmak zorunda değil, önemli olan senin akıcı bir şekilde oyunu oynayabilmen ve akıcılık farkını anlayamadığın nokta da sistemin yükünü azaltmak içinde FPS'i sınırlandırmak gerek, lütfen bütün sisteminin parçalarını yazar mısın ayrıca BF5 de kaç FPS alıyorsun ve kaç FPS aralığına sahipsin (grafik ayarlarında hangi ayarda), aynı soruyu Valorant içinde yanıtla, yarın veyahut birkaç saat içerisinde tekrar geri dönerim.

Tamam sorunu çözdüm havaların sıcak olmasından kaynaklıymış klimalı odaya geçtim boşta 40-50 arası yükte 60-70-80 arası değişiyor. Yardım eden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı