R5 2600 CPB vs. Undervolt

cosama

Hectopat
Arkadaşlar, Ryzen 5 2600 işlemcime CPB açıkken default ayarlarda yükte Max 55 dereceyi görüyor. Bunda bir sıkıntım yok, bu arada soğutucum 6 ısı bakır borulu bir soğutucu fakat boşta CPB yüzünden 50 dereceye çıkıyor ve 1.3 voltaja kadar çıkıyor. Üstelik yükte çektiği voltaj 1.20-1.25 civarı. CBP kapatıp undervolt ile 3.9GHz sabitleyip 1.24 voltaja düşürdüğümde ise (min voltaj değeri) yine CBP açıkken benzer sonuçlar elde ediyorum. Bu sefer 3.6GHz 1.07 voltaja sabitledim fakat performansta kayıp oldu, sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bios ayarlarında hiç değişiklik yapmayın sadece windows güç planında maksimum işlemci kullanımını %99 yapın. O zaman boştayken işlemci frekansınız 1.5-2.8Ghz arası olacak.

Arkadaşlar, Ryzen 5 2600 işlemcime CPB açıkken default ayarlarda yükte Max 55 dereceyi görüyor. Bunda bir sıkıntım yok, bu arada soğutucum 6 ısı bakır borulu bir soğutucu fakat boşta CPB yüzünden 50 dereceye çıkıyor ve 1.3 voltaja kadar çıkıyor. Üstelik yükte çektiği voltaj 1.20-1.25 civarı. CBP kapatıp undervolt ile 3.9GHz sabitleyip 1.24 voltaja düşürdüğümde ise (min voltaj değeri) yine CBP açıkken benzer sonuçlar elde ediyorum. Bu sefer 3.6GHz 1.07 voltaja sabitledim fakat performansta kayıp oldu, sizce ne yapmalıyım?
Hocam sıcaklıklarda sorun yok. Oyunda en yüksek fps istiyorsanız CPB+PBO açın ve offset voltage -100mV verin. Eğer maksimum render performansını istiyorsanız Manual OC devam edin.

Hocam sıcaklıklarda sorun yok. Oyunda en yüksek FPS istiyorsanız CPB+PBO açın ve offset voltage -100MV verin. Eğer maksimum render performansını istiyorsanız manual OC devam edin.

Hocam oyun oynuyorum ve sadece 60 FPS istiyorum CBP kapalı bir şekilde 60 FPS alabiliyorum render la alakam yok OC yede gerek yok sıcaklıklar zaten soğutucum olduğu için güzel fakat sorun şu boştayken bile sistem gereksiz yüke sokuyor kendini CBP açık iken.

Bence BIOS ayarlarında hiç değişiklik yapmayın sadece Windows güç planında maksimum işlemci kullanımını %99 yapın. O zaman boştayken işlemci frekansınız 1.5-2.8GHz arası olacak.

Dediğiniz yöntem ile oyunlarda bile 2.8 GHz oldu işe yaramadı.

Hocam oyun oynuyorum ve sadece 60 FPS istiyorum CBP kapalı bir şekilde 60 FPS alabiliyorum render la alakam yok OC yede gerek yok sıcaklıklar zaten soğutucum olduğu için güzel fakat sorun şu boştayken bile sistem gereksiz yüke sokuyor kendini CBP açık iken.

Hocam boşta yüke sokmuyor. Gelen voltaj dalgalanmalarından endişelenmeyin. Hiç bir zararı yok. Bu işlemciler zaten bunu yapmak üzerine tarsarlanmış. Eğer güç planından AMD Balanceda alırsanız azalır veya Nihai performansa alırsanız sabitlenir. Yine de dengeli en iyi fpsyi veriyor.

Bende Boşta 1.5-2.8 arası. Yük altında 3,6-3,7 arası oluyor. Başka oyunlarda denediniz mi?

Hocam boşta yüke sokmuyor. Gelen voltaj dalgalanmalarından endişelenmeyin. Hiçbir zararı yok. Bu işlemciler zaten bunu yapmak üzerine tarsarlanmış. Eğer güç planından AMD balanceda alırsanız azalır veya nihai performansa alırsanız sabitlenir. Yine de dengeli en iyi FPS'yi veriyor.

Hocam bilmiyorum bana yükteyken çektiği voltajdan daha fazlasını boşta ve Chrome açınca çekmesi saçma geliyor.

Bende boşta 1.5-2.8 arası. Yük altında 3, 6-3, 7 arası oluyor. Başka oyunlarda denediniz mi?

Cyberpunk ve Mafia Definitive Edition'da denedim ikisinde de 2.8 GHz'de kaldı ve yoğun performans düşüşü elde ettim.

Geri
Yukarı