R5 2600 GTX 1660 Ti GTA 5'te düşük FPS ve GPU kullanımı

deMarc

Kilopat
Öncelikle sistemim:

Ryzen 5 2600.
ASUS ROG STRIX 1660 Ti Advanced Edition.
G.Skill 2x8GB 3200MHz CL16.
ASUS TUF X-470 Plus Gaming.
Samsung 970 Evo Plus.

Birkaç gün öncesine kadar bu sistemi Thermaltake view 27 kasa ve AMD'nin stok soğutucusuyla kullanıyordum. GeForce Experience'in optimize ettiği Ultra ayarlarda aldığım değerler hatırladığım kadarıyla şu aralıktaydı (yaklaşık 1 saat boyunca oynadıktan sonra):

GPU sıcaklığı: 62°c.
GPU kullanımı: %97
CPU sıcaklığı: 71°c.
CPU kullanımı: %30-35.
FPS: 75-85 arası

Bence her şey olması gerektiği gibi yani, işlemci kartı rahatlıkla besliyor ve kart full performansta çalışıyor. Ancak evvelsi gün kasamı değiştirip Cooler Master MB511 RGB aldım ve stok soğutucuyu çıkartıp noctua NH-U12S SE-AM4 işlemci soğutucu taktım. Bunu yapma amacım oyun performansından bağımsız stres testlerinde aldığım yüksek sıcaklık değerleriydi. Neyse, gerçekten de sıcaklıklara etkisi oldu bu ikilinin. Fakat GTA 5'te GPU kullanımı %80-90 aralığına düştü, FPS'de 55-70 arasına düştü. Ayarlarda bir değişiklik yok, aynı ayarları kullanmaya devam ediyorum. Oyun içi ekran görüntüsü ekledim, sistemin son haliyle verdiği değerleri görebilirsiniz. Aynı şekilde GeForce Experience'in optimize ettiği ayarların da ekran görüntüsünü ekliyorum hangi ayarlarda oynadığımı görebilmeniz açısından.

Bu düşüşün sebebi ne olabilir. Ne oldu da GPU kullanımı %80-90 aralığına inmiş olabilir? FPS düşüşünü ben direkt buna yordum ama başka bir şey olabilirse tavsiyelerinizi duymak isterim.

GTA V.jpg
GeForce Experience.jpg

GPU her zaman aynı değeri seyretmez örnekle anlatacak olursam, BF V de kimi haritada %78 kullanım gerçekleştirirken kimi haritada yüzde 90 ın üzerine çıkıyor, bu farklı senaryolarda da gerçekleşiyor. Aynı şekilde FPS de her zaman aynı değeri seyretmez. Demek istediğim ekran kartı nerede ne kadar kullanacağını kendi belirler. Ben bir sorun göremedim. Monitörünüzün çözünürlüğü ve hz si nedir?

Monitör 1080p ve 75Hz. Hatta soğutucu ve kasa değişiminden sonra oyunu açtım 50 FPS sabitti. Ayarlara girdim Vsync kapalı ama tazeleme hızı 50Hz olarak belirlenmiş, onu 75Hz yaptım. Ondan sonra değişken olmaya başladı ama öncekine göre de düşük bu kez.

Tüm parçaları söküp başka bir kasaya geçince chipset, anakart, ekran kartı ayarlarının bazıları sıfırlandı da tekrar bir ayar mı yapmak gerekiyor acaba diye düşünmüştüm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı