R5 2600 için boşta 50-60 derece normal mi?

John B

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB RAM
Anakart
B450M PRO-M2
İşlemci sıcaklığım boşta genellikle 50-55 derece, normal midir? Kasayı alalı temizliğini yaptırmadım, 3 yıl oldu. Kaspersky ile tam tarama yaptım, bir şey çıkmadı. (İşlemci: AMD Ryzen 5 2600)

Screenshot_3.png

Fazla.

1. sebep voltaj otomatik olunca maalesef gerekesiz sıcaklık yaratıyor.
2. kötü hava dolaşımı neden olur? Fanlar iyi temizlenmediyse soğutucu bloğu içi toz ile dolması gibi sebepler de ekstra tuzu biberi olur.

Ben 5 yıl macun değiştirmemiştim yeni işlemci aldım sökmek istedim eskiyi daha 2. vidayı çevirdim hoop çıktı direk. Kupkuru olmuş kum gibi ölmüş yani. Elimle hemen temizlendi zaten o derece.
Yılda 1 - 2 yılda bir yenilemek gerekiyor. Ve biraz da kaliteli bir macun almak en iyisi.

Fazla.

1. sebep voltaj otomatik olunca maalesef gerekesiz sıcaklık yaratıyor.
2. kötü hava dolaşımı neden olur? Fanlar iyi temizlenmediyse soğutucu bloğu içi toz ile dolması gibi sebepler de ekstra tuzu biberi olur.

Ben 5 yıl macun değiştirmemiştim yeni işlemci aldım sökmek istedim eskiyi daha 2. vidayı çevirdim hoop çıktı direk. Kupkuru olmuş kum gibi ölmüş yani. Elimle hemen temizlendi zaten o derece.
Yılda 1 - 2 yılda bir yenilemek gerekiyor. Ve biraz da kaliteli bir macun almak en iyisi.
1. dediğiniz için ne yapabilirim hocam, herhangi bir ayar vs. var mı?
2. için evet kasayı temizletme vakti gelmiş, müsait bir zamanda temizleteceğim.

1. dediğiniz için ne yapabilirim hocam, herhangi bir ayar vs. var mı?
2. için evet kasayı temizletme vakti gelmiş, müsait bir zamanda temizleteceğim.

Şimdi ilk dediğim için ben şu an için ayar önermem çünkü önce bir temizlik macun değişimi vs gibi şeyleri yapın eğer buna rağmen yapıyorsa voltajı manuel biraz düşürme ayarı yapılabilir. Ama bunu deneyimli birileri varsa yapın. Her düşürdüğünüzde sistem kararlılık testi yapmanız gerekecek.

Veya sistemi vs temizledikten sonra uygun fiyatlı bir işlemci soğutucu da işinizi görür.

Fiziksel temizliği sağladıktan sonra termal macun yenilemeniz gerek, bu durumda bütçeniz var ise yanında iş yapacak macun gelen bir kule tipi soğutma edinebilirsiniz. R5 2600 zaten normal koşullarda sıcaklık sorunu yaratacak bir işlemci değil. Soğutucu düşünmüyorsan da 6~8W/m-k aralığında bir macun alabilirsin. Termal macun ve temizlik sonrası hala sorun yaşarsan, ki bayağı düşük bir ihtimal; undervolt ya da manual voltaj ayarı yöntemlerini deneyebilirsin.

Geri
Yukarı