R5 2600 İçin termal macun gerekli mi?

Keenact

Hectopat
Daha fazla  
R5 2600 işlemciye sahibim sistemimi toplayalı 1 seneyi geçiyor, termal macun yenilemesi yapmadım. İşlemcim BIOS'da 35-40 boşta 40-42 oyunlarda ise 50-55 dereceler arasında gidiyor.

Sıcaklık sorunu gördüğünüz gibi yaşamıyorum. Fakat yine de termal macunu yenilemeli miyim?

Not kasam: Corsair Spec Alpha.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer sıcaklık sorunu yaşamıyorsanız, yenileme yapmayın. Ne zaman sıcaklıklarda anormal bir artış görürseniz, o zaman yapabilirsiniz. Kaliteli macunlarda artık 2-3 seneden önce performans kaybı yaşanmıyor.

R5 2600 işlemciye sahibim sistemimi toplayalı 1 seneyi geçiyor, termal macun yenilemesi yapmadım. İşlemcim BIOS'da 35-40 boşta 40-42 oyunlarda ise 50-55 dereceler arasında gidiyor.

Sıcaklık sorunu gördüğünüz gibi yaşamıyorum. Fakat yine de termal macunu yenilemeli miyim?

Not kasam: Corsair Spec Alpha.
Sıcaklıklarda bir sıkıntı yoksa bence gerek yok. Ancak tabii ki yeni sürülmüş macun daha iyi olacaktır. :)

Sıcaklıklar anormal derecelere ulaşmadığı sürece termal macunu yenilemeye gerek yok. Şu anki değerlere bakacak olursak yenilenmiş macunla pek de bir farkı olmayacaktır. Kısacası yenilemek için daha zamanınız var.

Ne zaman olduğundan fazla ve anormal şekilde ısınmaya başlarsa o zaman değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

İşlemcim BIOS'da 35-40 boşta 40-42 oyunlarda ise 50-55 dereceler arasında gidiyor.
Aynı işlemciyi kullanıyorum ve değerlerinin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Termal macun yenilemesine ihtiyacın yok, en azından yakın zamanlarda. Tabii bu değerler işlemciyi kaç GHz'de kullandığına göre de değişir. İşlemciye BIOS'dan overclock yaptın mı ve BIOS'da AMD Core Performance Boost açık mı?

Hazır sizleri ve bu konuyu bulmuşken bir soru da ben sorayım. Eski sistemimde Ryzen 5 1600 vardı 1-1.5 sene hiç macun değişimini olmamış ben ikinci el olarak almıştım. Aldıktan sonra macun yenilemesi temizliği yapayım demiştim. Stok fan macunu işlemciye yapışmıştı. İşlemci kilidini açmadan fanı çıkarırken işlemciyle birlikte fan gelmişti ve işlemci ayakları yamulmuştu. Şimdiki yeni sistemimde de 2600 ve stok fan+macun var. Macunun katılaşmaması ve önceki sorunu yaşamamam için macunu ne zaman yenilemeliyim

@emrhndgn Macun kaliteli ise kolay kolay katılaşmayacaktır. (2-3 sene) Siz yine de işinizi sağlama almak için değişim yapmadan önce bilgisayarı 10-15 dakika yük testine sokup, ardından fanı sökün. Bu sayede gelebilecek hasarı en aza indirgemiş olursun. (Fanı sağa sola yavaş yavaş hareket ettirerek sök.)

En sağlıklı yenileme süresi (kaliteli macun kullanıyorsan) 2-3 sene de birdir. Tabi bu süre değişebilir.

@emrhndgn Macun kaliteli ise kolay kolay katılaşmayacaktır. (2-3 sene) Siz yine de işinizi sağlama almak için değişim yapmadan önce bilgisayarı 10-15 dakika yük testine sokup, ardından fanı sökün. Bu sayede gelebilecek hasarı en aza indirgemiş olursun. (Fanı sağa sola yavaş yavaş hareket ettirerek sök.)

En sağlıklı yenileme süresi (kaliteli macun kullanıyorsan) 2-3 sene de birdir. Tabi bu süre değişebilir.

Amd ryzen 5 2600 stok fan soğutucusunun kendi macununu kullanıyorum şu an. Onun kalitesi hakkında bilginiz var mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı