R5 2600 İşlemcimin pini yamuldu

Hayatımda hiç yapmadım. Videoları izleyeyim.
OCCT kolay. Aşağıya 12 seçeneğini seçip süre girmek tek yapacağın işlem. Kırmızı daire içinde m yazıyor orası sende farklıysa m yapıp 15 m yap. 15 dakika idealdir. Sonucu da sağda anlık takip edebilirsin.

Adsız.png

Ram yuvasını değiştirdim çalışıyor. İşlemcinin ömrü kısalmamıştır değil mi?

Bir şey olmaz korkma. O pinler genelde sağlam yapılır. Kopanları tamir edip kullananlar dahi var. Dikkatli olman lazım. Zamanında kuzenim AMD FX işlemcisini yere düşürmüştü böyle rahat 15-20 tane pin eğrilmişti. Düzelttirdikten sonra 2-3 sene kullanıp satmıştı.

Sıcaklık değerine göre mi iyi olup olmadığı belli oluyor?
OCCT piyasadaki iyi programlardan biridir. Eğer ondan geçiyorsa sorun yoktur diye düşünüyorum. Zaten işlemcide sorun varsa testi durduruyor kendiliğinden.

OCCT piyasadaki iyi programlardan biridir. Eğer ondan geçiyorsa sorun yoktur diye düşünüyorum. Zaten işlemcide sorun varsa testi durduruyor kendiliğinden.

OCCT biraz çöp bana göre açıkçası. En düzgün sistemde dahi 30.000 hata verip ne olduğunu söylemediği oluyor. Stres testine sokuyorsun hata yok, memtest güzel, bilgisayar sorunsuz ama OCCT ötüyor oradan. Rutin işlerini yapıp oyun oynasın sorun yoksa ve sıcaklıklar iyiyse aynen devam.

OCCT biraz çöp bana göre açıkçası. En düzgün sistemde dahi 30.000 hata verip ne olduğunu söylemediği oluyor. Stres testine sokuyorsun hata yok, memtest güzel, bilgisayar sorunsuz ama OCCT ötüyor oradan. Rutin işlerini yapıp oyun oynasın sorun yoksa ve sıcaklıklar iyiyse aynen devam.
Bilmiyorum ben şuana kadar bir sorunla karşılaşmadım. Ama Aida64 daha iyi OCCT'den.

Bilmiyorum ben şuana kadar bir sorunla karşılaşmadım. Ama Aida64 daha iyi OCCT'den.

Sorunun kaynağını söylememesi gerçekten sıkıntı. Hani şu acayip anti virüs, malware programları olur taratınca "50 tane virüs var görmek için satın alın" der o hesap. Bir ayağı çukurda bilgisayara sorunsuz deyip, sıfır sağlam cihaza arıza var dediği oldu pek kullanmadık ondan sonra.

Sorunun kaynağını söylememesi gerçekten sıkıntı. Hani şu acayip anti virüs, malware programları olur taratınca "50 tane virüs var görmek için satın alın" der o hesap. Bir ayağı çukurda bilgisayara sorunsuz deyip, sıfır sağlam cihaza arıza var dediği oldu pek kullanmadık ondan sonra.
Crystal Disk uygulamasında başıma geldi aynısı. HDD sağlık durumu %0 gözüküyor ama HDD Sentinel'de %96. :D

Sıcaklık eskisi gibi ama macunlar kurumuş artık. Donma felan da yok.
Ekran kartımın macunuda kuruyacak ve RX580 gibi karmakarışık ve pahalı bir kart olunca korkuyorum. Buradakiler ya harap edelerler kartı ya da çalarlar.

Geri
Yukarı