R5 2600 overclock yapılmalı mı?

Ömerrrrrr

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ryzen 5 2600 işlemciyi stok soğutucu ile kullanıyorum. Normalde RX 5600XT kullanıyordum ancak aynı fiyata 2060 Super alma şansım olunca ben de satıp aldım. İşlemcimin bir miktar darboğaz yapma ihtimalinin farkındayım 1080p'de kullanıyorum. İşlemcim stok soğutucu ile temel frekansında en yüksek 72-73 derecelerde kullanıyorum. Aklımdan geçen şey 450 lira civarlarına temiz 2. el bir 280 mm sıvı soğutma alıp overclock yapmak. Ancak internetteki test videolarını izlediğimde rekabetçi videolar hariç 1-2 FPS harici fark göremedim. Sizce bu işlemi yapmak mantıklı mı? Aradaki masrafa değer mi? Sistemime ekleyebileceğim en son şey olacak sıvı soğutma günün birinde elbet stok soğutucunun yetersiz kalacağını biliyorum ancak overlock bu kadar etkisiz gözükünce bir ikilem yaşadım. Yorumlarınızı ve özellikle OC yapan varsa yaşadığı performans deneyimini bekliyorum

İşlemcinizi satıp üzerine biraz koyarak yeni işlemci almak daha mantıklı gibi. (İleri vade için)

Sıvı soğutma alıp OC yapabilirsin. Yalnız alacağın sıvı soğutmaya da bağlı biraz. 280MM sıvı soğutma desteği var mı kasanın öncelikle? Ek olarak sıvı soğutma alacaksan pompa sorunu vs. olmamasına dikkat et 2. el alacaksan.

İşlemcinizi satıp üzerine biraz koyarak yeni işlemci almak daha mantıklı gibi. (İleri vade için)
Piyasası var mı bilmiyorum Ryzen 5 3600 almak istersem cebimden yine aynı para çıkacak gibi. Ve ona soğutucu masrafı da ekstra gerekecek malum çok sıcak bir işlemci. Bir de ne kadar kolay satılır emin olamıyorum
Sıvı soğutma alıp OC yapabilirsin. Yalnız alacağın sıvı soğutmaya da bağlı biraz. 280MM sıvı soğutma desteği var mı kasanın öncelikle? Ek olarak sıvı soğutma alacaksan pompa sorunu vs. olmamasına dikkat et 2. el alacaksan.
Evet kasam Aerocool Rift modeli önde 360 MM kadar fan boşluğu destekliyor. İnternette gördüğüm performans videoları doğru mu peki bu kadar etkisiz mi OC

Piyasası var mı bilmiyorum Ryzen 5 3600 almak istersem cebimden yine aynı para çıkacak gibi. Ve ona soğutucu masrafı da ekstra gerekecek malum çok sıcak bir işlemci. Bir de ne kadar kolay satılır emin olamıyorum
Çok sıcak bir işlemci olduğunu nereden çıkarttınız? Anakartın verebileceği maksimum voltajı vermesi dolayısıyla oluyor o, BIOS'tan sabitlenebilir. Hiç bir sorunu kalmaz.

Ryzen 7 2700 de bakabilirsiniz. Ryzen 5 3600 oyun için daha iyi ama soğutucu masrafı yapmam istemem derseniz Ryzen 7 2700 gayet güzeldir. Ayrıca fiyat farkı da yok. Ben yine de Ryzen 5 3600'e daha sıcağım, siz bilirsiniz karar sizin.

Çok sıcak bir işlemci olduğunu nereden çıkarttınız? Anakartın verebileceği maksimum voltajı vermesi dolayısıyla oluyor o, BIOS'tan sabitlenebilir. Hiç bir sorunu kalmaz.
CBP açıldığında çok sıcak bir işlemci pardon. Abimde var da orada CBP kapatana kadar biraz acı çekmiştik. Base hızında iki işlemci arasında çok fark olur mu ki ?

Yeni konular

Geri
Yukarı