Çözüldü R5 2600 RX 570 GTA 5 darboğaz sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
GTA 5'te oynarken bir anda ekran kartı kullanımı %20 %60 oranlarına düşüyor. Bu darboğaz mı oluyor? Eğer bu darboğaz ise nasıl engelleyebilirim? Grafikler en yüksekte MSAA kapalı. Sistem özelliklerim Ryzen 5 2600, RX 570 8 GB OC ve 8 GB 3000MHz RAM. Not: Bilgisayarlar hakkında bilgim yok darboğaz nedir hiçbir fikrim yok internette araştırma yaptım ama bu bir darboğaz mı onu öğrenemedim ve nasıl engelleyeceğimide öğrenemedim?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu ekran kartı kullanımı 1 saaniyelik bir şey 1 saniye boyunca düşüyor geri düzeliyor (ara sıra oluyor). V-Sync kapalı. Grafikler en yüksekte ama çözünürlük 1600X900.

Kapalı.
Oyunda bir takılma yaşamıyorsanız bu tür anlık kullanım düşüşleri sizi korkutmasın. Oyunda drop yemiyorsanız, fps ve sıcaklık değerleriniz de iyiyse hiçbir sıkıntı yoktur.
Hayır, darboğaz işlemcinin ekran kartını besleyemediği durumlarda görülür. Eğer işlemci devamlı %100 kullanımda ancak ekran kartınız %100'ün altındaysa darboğaz mevcuttur. Görüldüğü üzere işlemci sadece %25 kullanılıyor, darboğaz kaynaklı değil.

Ekran kartı kullanımın çok düşük kalıyor. V-Sync kapatmayı deneyebilirsin.
Grafik kalitesini ne kadar yükseltirsen ekran kartına o kadar yük biner ve darboğaz engellenir.

Bu ekran kartı kullanımı 1 saaniyelik bir şey 1 saniye boyunca düşüyor geri düzeliyor (ara sıra oluyor). V-Sync kapalı. Grafikler en yüksekte ama çözünürlük 1600X900.
V-Sync kapatın.

Kapalı.

Kapalı.
Oyunda bir takılma yaşamıyorsanız bu tür anlık kullanım düşüşleri sizi korkutmasın. Oyunda drop yemiyorsanız, fps ve sıcaklık değerleriniz de iyiyse hiçbir sıkıntı yoktur.

Çözüm
Hocam, darboğaz yok. Bu işlemci ile ekran kartı darboğaz yapmaz. FPS değerleri iyi. Bazı yerlerde anlık düşüşler olabilir. Sıcaklık değerleri de gayet iyi. Bence problem yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı